Windows System32 ve SysWOW64 nedir

Windows System32 Nedir

System32 ve SysWOW64 Adlara rağmen, System32 64-bit dosyaları dolu ve SysWOW64 32-bit dosyaları dolu.

Windows’un 64 bit sürümlerinde, iki ayrı Program Dosyaları klasörünüz vardır. Ayrıca, DLL kitaplıklarının ve yürütülebilir dosyalarının depolandığı iki ayrı sistem dizinine sahipsiniz.

Bunun ötesinde, eğer System32 sildiyseniz, ne olurdu? Gerçeklere bir bakalım.

 

System32 nedir

System32, Windows 2000’den beri her Windows sürümünde bulunan bir klasördür. C:Windows klasöründe bulunur. Windows’un düzgün çalışmasını sağlamak için çok önemli olan tüm dosya ve klasörleri içerir.

Bireysel olarak tartışmak için çok fazla dosya var.

Genel olarak, sistem içeriğinin çoğunu iki gruba ayırabilirsiniz:

  • DLL dosyaları: Programların Windows parçalarına erişmesine ve standart görevleri gerçekleştirmesine izin verir. Mesela, bir DLL dosyası bilgisayarın ses çalmasına izin verebilir. Diğeri otomatik Windows Güncellemeleri’ni etkinleştirebilir. Birçok DLL, bilgisayarınızı başlatır başlatmaz başlar. Windows bunlar olmadan başlamaz bu yüzden DLL hataları büyük bir sorundur.
  • EXE dosyaları: Yazılım uygulamaları ve yardımcı programlardır. Word veya Chrome gibi bir yazılımı her açtığınızda bir çalıştırılabilir. System32’daki EXE dosyaları daha önemlidir: Event Viewer (eventvwr.exe) gibi Windows yardımcı programlarının yanı sıra, bunlar winlogon.exe gibi hayati süreçler için yürütülebilir dosyaları içerir. Bu olmadan, Bilgisayarınız’da bile oturum açamazsınız.

Bunların yanı sıra, System32 ayrıca bir sürücü klasörü, dil dosyaları ve daha fazlasını içerir.

 

Windows’taki System 32 nasıl silinir

System 32 klasörünü silmek tek tıklamayla silinecek bir şey değildir. Korunan bir sistem klasörü olduğundan, silmeyi denediğinizde Windows size erişimi reddeder. Bu deneyimsiz kullanıcıların dosyayı yanlışlıkla silmelerini engellemek için yapılmıştır.

Eğer herşeye rağmen silmek istiyorsanız. Klasörün sahipliğini almak, onu silmeye çalışmanıza izin verir. Windows, Windows’un içinde kullanılan dosyalar olduğundan bunu tekrar engeller.

Bunu aşmak için, tek tek dosyaları System 32 içinde silmeye başlayabilir. Veya daha verimli bir şekilde silinmesi için Komut İstemi’ni kullanabilirsiniz. Bunu yaptıysanız, Windows şu anda kullanılmayan dosyaları silmenize izin verir.

Not: Olası bir silme işleminde açılışta RunDLL hatalarıyla karşılabilirsiniz.

 

SysWOW64 nedir

Windows’un 64 bit sürümlerinde. Ayrı Program Dosyaları (x86) dizini gibi birkaç klasör farklılığı görürsünüz. Benzer bir şey, System32 ile gerçekleşir: 64 bitlik bir sistemdeki C:Windows klasöründe, SysWOW64 adında bir klasör bulabilirsiniz.

syswow64

Windows dizinine bakın, iki klasörün aslında aynı ada sahip dosyaları içerdiğini göreceksiniz. Program Dosyaları (x86) gibi, Windows 32 bit programlarla uyumluluk için iki dizin içerir. Bir 32 bit program 64 bit DLL yüklemeye çalıştıysa, çökecektir.

Ama garip olan şey, 64-bit sistemlerde, SysWOW64’ün 32-bit dosyalar içerdiği sırada. 64-bit dosyalara sahip olmasıdır. Sonuçta, WoW64 Windows 64-bit Windows 32-bit için duruyor. Bu, işletim sisteminin bir 64 bit sistemde bile 32 bit programları düzgün bir şekilde çalıştırmasını sağlayan bir hizmettir.

Bunun nasıl başarılmasının bir parçası, uygun klasörleri kullanmak için 32 bit süreçleri otomatik olarak yönlendirmektir. 64 bit yazılımın olduğunu bile bilmeyen bir 32 bit program. Doğal olarak, System 32 klasörüne erişmeye çalışacaktır. WoW, bunun yerine SysWOW64’ü kullanmak için yeniden yönlendirir.

Birçok 32 bitlik programın, System 32 ve Program Dosyalarına erişmek için kodlanmasından dolayı. Bu yönlendirme yöntemi, 32 bit ve 64 bit programların hem tek bir sistem üzerinde kolaylıkla çalışmasını sağlar.

 

Virüsler hakkında

Virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmalarının, System 32 dosyasında saklanması mümkündür. Bir rootkit, klasörü istila etmeye ve olağandışı yüksek CPU kullanımı nedeniyle. Fark edebileceğiniz meşru bir süreç olarak kendini gizlemeye çalışabilir.

Bir virüs olduğundan şüpheleniyorsanız. Etkilenen dosyaları silmeye veya değiştirmeye çalışmamalısınız. Sisteminize yanlışlıkla zarar vermekten daha iyi bir şansa sahip olursunuz.

Bunun yerine, güvenilir bir antivirüs programı ile tarama yapmalı. Ardından Malwarebytes gibi bir anti-malware tarayıcı ile takip etmelisiniz.

Windows’un düzgün çalışması için gereken hayati dosyaları topladığını bilmeniz yeterlidir. Yerleşik korumaları kasıtlı olarak engellemeden, sisteminizi silmeniz mümkün değildir ve klasörü kapatırsanız Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *