Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Bilgisayardan virüs temizleme nasıl yapılır Windows 10 / 8 / 7

Bilgisayardan virüs temizleme

Bilgisayar

Bilgisayardan virüs temizleme nasıl yapılır Windows 10 / 8 / 7

Bilgisayardan Virüs Temizleme

Windows 10 / 8 ve 7’de Bilgisayardan virüs temizleme nasıl yapılır.

Birkaç yöntemle Bilgisayardan virüs temizleme nasıl yapılır detaylı açıklıyoruz.

Bazı kötü niyetli programlar, bir antivirüs programının aktif olarak çalışmamasını deneyecektir. Bu yüzden bilgisayardan virüs temizleme için önce aldığı tüm işlemleri durdurmamız gerekir.

“Rkill” adlı bir programı indirin. İndirdikten sonra çalıştırın ve tamamlanmasını bekleyin.

Rkill indir

Download

Bu, kötü amaçlı süreçlerin çalışmasını durdurur ve sonraki adımımızda anti-virüsün çalışmasına izin verir. Bu adımlar tamamlanıncaya kadar bilgisayarınızı yeniden başlatmayın önemlidir. Çoğu virüs, bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra tekrar işlemeye başlayabilir.

 • Malwarebytes en son sürümünü indirin ve yükleyin.
 • Programı Açın ve Ayarlar’a gidin.
 • Üstteki “Protection” sekmesine tıklayın.
 • “Scan Options” nin altındaki “Scan for rootkits” seçeneğini etkinleştirin.
 • “Dashboard” a dönün ve ardından “Scan now” u tıklayın.

Malwarebytes, en iyi malware temizleme araçlarından biri olarak düşünülür. Bilinen enfeksiyonların çoğunu kaldıracak ve hasarın onarımına yardımcı olan tamir araçları mevcuttur.

Son olarak, Malwarebytes ADWcleaner ürününü indirin.

ADWcleaner indir

Download

 • Programı Açın ve “Scan” düğmesine basın.

Bu üç araç kombinasyonu, sisteminizde kötü olan her şeyi bulmak ve öldürmek için yeterli olmalıdır. Bunların hepsi doğru şekilde tamamlandıysa, şimdi Malware den kurtulmuş olmalısınız.

 

Virüs dizüstü bilgisayardan veya PC’den nasıl çıkarılır

Bazen virüsler sisteminizi o kadar kötü etkileyebilir. Bilgisayarınızı kontrol etmek zorlaştırabilir ya da belki de hiç başlamaz.

Bu durum size olmuşsa o zaman aşağıdaki adımları izleyin.

Virüs bulaşmış bilgisayarınız için bir kurtarma aracı oluşturacağız. Bilgisayar başlatıldığında, BIOS tarafından belirli bir sürücüdeki dosyaları yüklemesi söylenir. Bu genellikle işletim sisteminizin varsayılan olarak depolandığı “C:” sürücünüz olacaktır.

Bununla birlikte, C sürücüsüne virüs bulaşmış ve doğru şekilde önyükleme yapmayacaktır. Bu nedenle, Bilgisayarınızın önyüklemesi için yeni bir sürücü oluşturmanız gerekir. Bu, bilgisayarınızın yeniden şekil alacak bir kurtarma aracı içerir.

Başka bir bilgisayara ve boş bir DVD veya USB sürücüye erişmeniz gerekecek.

 • Norton Bootable Recovery Tool’u Norton web sitesinden indirin.

Norton Bootable Recovery Tool indir

 • Boş bir DVD kullanıyorsanız DVD sürücüsüne yerleştirin.
 • Norton Bootable Recovery Tool dosyasına gidin ve “NBRT.iso” adlı dosyayı sağ tıklatın. “Disk görüntüsü yazdır” ı tıklayın. DVD Sürücüsünü seçin ve “Yaz” ı tıklayın.
 • USB Sürücü kullanıyorsanız, Rufus aracını indirin ve yükleyin. (Rufus aracını sitemizde bulabilirsiniz). Bu, virüslü bilgisayarınızın tanıdığı bir USB Sürücüsünü önyüklenebilir bir görüntü haline getirecektir.
 • Bir USB Sürücüsü takın (USB sürücüsünde saklamak istediğiniz hiçbir şey olmadığından emin olun. Çünkü bu işlem onun üzerindeki verileri silecektir). Algılaması için Rufus’u bekleyin.
 • Önyükleme seçeneğini seçin ve açılan menüden ISO Image’ı seçin. CD Sürücüsü simgesini tıklayın. İndirdiğiniz Norton Önyükleme Geri Yükleme Aracı dosyanıza gidin. NBRT’yi seçin.
 • Başlat’ı ve ardından Tamam’ı tıklayın. İşlem tamamlandığında kapatın.

Artık önyüklenebilir kurtarma aracınız var, onu virüslü bilgisayarınızın CD veya DVD sürücüsüne takın. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı başlattığınızda, dizüstü için F2 tuşuna Masaüstü bilgisayar için DELETE tuşuna basarak BIOS moduna geçin.

Sonraki adım BIOS’unuza bağlı olarak biraz değişir. Ancak önyükleme seçeneklerinize gidip taktığınız DVD’yi veya USB sürücüyü seçin.

Değişiklikleri kaydedin ve BIOS’dan çıkın. Makineniz artık sürücüden açılıyor. NBRT’ye Hoş Geldiniz sayfasında bir önyükleme menüsü görüntüleniyorsa, “Önyükleme” ‘yi seçin.

 

Adımları izleyin ve taramayı başlatın

Tarama tamamlandığında, keşfedilen tehditleri ve önerilen bir eylemi gösterecek bir sonuç penceresi olacaktır. Bunlara dikkatle bakın çünkü bu tehditleri düzelttikten sonra, silinen dosyalar geri yüklenemez.

Daha sonra, “Düzelt” düğmesine tıklayın. Onay istenecektir, “Tamam” ı tıklayın.

İşlem tamamlandığında “Yeniden başlat” ı tıklayın.

Her şey yolunda giderse bu, bilgisayarınızdaki sorunları çözmelidir. Açılışta, Malware temizlendiğinden emin olmak için ilk adımları izlemenizi önemle tavsiye ederim.

 

Virüs almayı durdurmak

İnternette kendinizi güvende tutmanın en iyi yolu güvenlik paketinizin güncel olduğundan emin olmaktır. Windows 10’da dahili bir güvenlik duvarı ve Windows Defender şeklinde etkili bir antivirüs bulunur. Yine de ekstra koruma her zaman iyi bir fikirdir. En kolay yolu bazı güvenlik yazılımı satın alma veya buradan ücretsiz antivürüs programı yüklemek iyi bir fikirdir.

Bazı genel ipuçları, kişinin bilerek size gönderdiğinden kesinlikle emin olmadığınız sürece bir e-posta eki açmamaktadır. Şüpheniz varsa, onlarla iletişime geçin ve onlara sorun.

Mümkünse, kaynak web sitesinden aldığınız bir şeyi indirdiğiniz zaman emin olun. Örneğin, Flash’ı güncellemeniz gerekiyorsa, Adobe’nin web sitesine gittiğinizden emin olun. Gerçek versiyona benzemek üzere kurulmuş birçok web sitesi var ancak gerçekten sadece güvenini kazanmak için tasarlanmış taklitlerdir.

Gerçek web sitesinde olduğunuzdan emin olmak için ekranın üst kısmındaki URL’yi her zaman dikkatlice kontrol edin.

Web sitemizde bulunan ve yönlendirilen URL’lere her zaman güvenebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

Reklâm
En üste