Dijital ayak izi nedir – Dijital ayak izi örnekleri

Dijital ayak izi nedir

Dijital ayak izi ve örnekleri nedir?

Sürekli büyüyen Dijital ayak izi nasıl kontrol altında tutabilir?

Dijital veri, modern dünyanın en büyük konularından biridir. İşleri güçlendiriyor, sizi reklamlarla hedeflemek için kullanılıyor. Ve başkalarının sizin hakkınızda her şeyi bilmesini sağlıyor.

Veriler bilgi, bir isim, bir sayı, neye sevdiğinize dair bir fikirdir. Çevrimiçi olduğunuz her an sanal olarak yaratırsınız.

Bir sosyal medya sitesine giriş yaptığınızda ve diğer kullanıcılarla bağlantı kurmaya başladığınızda, veri oluşturuyorsunuz. Satın almak istediğiniz bir öğeye tıkladığınızda, dünya çapında rastgele arama yaptığınızda bile veri oluşturuyorsunuz. Bütün bunlarla birlikte dijital ayak izi oluşturuyorsunuz.

İnsanların internetten sizi anlayabileceklerini söylediğinde abartı olmaz. Çünkü çoğu insan çevrimiçi ortamda önemli miktarda zaman harcar. Sosyalleşmek ve iş avı veya yönetici için birden fazla çevrimiçi hizmet kullanırız.

Birinin çalışma geçmişini LinkedIn aracılığıyla öğrenebilir. Twitter’daki politik görüşlerini bile Instagram’daki tatil fotoğraflarını görebilirsiniz.

Bunlar, dijital ayak izlerinin nasıl kasıtlı olarak bıraktığımıza dair örneklerden sadece birkaçı.

Bir fotoğrafı beğenmek, birinin tweetini retweetlemek, öfkeli yorumlar göndermek, bunlar çevrimiçi kalmak ve potansiyel olarak size karşı kullanılabilecek eylemlerdir.

Dijital ayak izi’mizin diğer yönleri devlet veri tabanlarında bulunabilir. Ve muhtemelen belirli bir amaç için kullanılıp kullanılmayacağı da bir noktada kendi İSS’niz tarafından toplanmıştır.

Bu tür veriler normalde, daha sonra mal ve hizmetlere yönelik reklamcılığı hedeflemek için kullanılabilecek bir kullanıcının profilini oluşturmak için toplanırken. Suçlular da kişisel yaşamınızın yönlerini ortaya koyan ve onu çalmak veya şantaj yapmak için kullanıyor.

İnsanların bu çok gerçek riski azaltmak için kullanabileceği yollar vardır. Ancak dijital ayak izi’nizi örtmeye çalışmadan önce, onun kapsamını anlamanız gerekir.

İki çeşit dijital ayak izi vardır:

  • Pasif dijital ayak izi
  • Aktif dijital ayak izi

 

Pasif dijital ayak izleri

Birincisi, teknoloji şirketlerinin tarama verileri. IP adresleri ve satın alma alışkanlıkları gibi sahnelerin ardında topladığı bilgilerden oluşuyor.

Bunlar genellikle haberimiz olmadan toplanır. Reklamları hedeflemek, müşteri profilleri oluşturmak ve daha fazlası için kullanılır.

Bu tür dijital ayak izlerini en aza indirmek için. VPN kullanmanın veya Tor browser gibi anonimleştirici teknolojilerin kullanılması gibi çeşitli yollar vardır.

Neyse ki, bu veriler genellikle herkese açık olarak aranabilir değildir. Bu yüzden günlük hayattaki bir sorunu çok fazla göstermez. Özellikle de Google ve Facebook gibi internet sitelerini takip eden özel şirketler ile ilgilenmiyorsanız.

 

Aktif dijital ayak izleri

Diğer bir tür ayak izi, Facebook güncellemeleri, mesaj panosu gönderileri ve Twitter yayınları dahil olmak üzere. Web’de paylaştığınız herkese açık izlenebilir bilgiler olan “etkin” bir dijital ayak izidir.

En belirgin örnek istihdamda; Yeni bir eleman elemanını işe alırken, şirketlerin büyük çoğunluğu potansiyel adayların sosyal medya profillerini kontrol ediyorlar.

Güçlü bir CV’niz olabilir, ancak Twitter yayınınız eski işvereninize yöneltilen bir şikayet ve hakaretler akışıysa. Bu durum reddedilenler arasına tek yönlü bir gidiş bileti olabilir.

 

Sosyal medyanın güvenlik sorunu

Sosyal medya gönderileriniz de güvenlik riskleri sunabilir. Çeşitli sosyal ağlarınız arasında dağıtılan tüm bilgileri bir araya getirerek. Suçluları sık sık hayatınızın şok edici kapsamlı bir görünümünü bir araya getirebilir. Bu, hırsızlıklara, sahtekarlığa ve hatta kimlik hırsızlığına yol açabilir.

Peki dijital ayak izinizin, dijital bir önyükleme haline gelmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Bu kuralın ağır bir şekilde kısıtlayıcı olduğu gerçeğinin yanı sıra, her zaman sizin kontrolünüz dışında bir olay olacaktır. Birileri sizin sosyal medya hesabında şüpheli bir fotoğraf gönderdiğinde. İyi haber, sosyal ağların çoğunun ayarlanabilir gizlilik ayarlarına sahip olması, profilinizi ve gönderilerinizi kimlerin görebileceğini ve yeni arkadaşlar ve takipçilerin otomatik olarak kabul edilip edilmediğini değiştirmenize olanak tanımasıdır.

Çevrimiçi etkinliklerinizle ilgili endişeniz varsa, anonim bir sosyal medya hesabı kullanabilirsiniz. Bunlar ya tamamen yanlış bilgileri kullanmak ya da meslek yaşamınızla ilişkili olmayan kişisel bilgileri kullanmaktır. Bu, sizi takip etmeyeceğinizi bildiğiniz kişiler için daha garanti bir çözümdür.

Dijital ayak izinizi yönetmek için son ve en aşırı seçenek, AB’nin unutulma hakkı yasasıdır.

Bu yasa, kullanıcıların, Google gibi arama motorlarından “yetersiz, alakasız veya artık alakalı olmayan” arama sonuçlarının kaldırılmasını istemesine olanak tanır. Ancak talep için geçerli bir sebep olmak zorundadır, bu nedenle bu taktik çoğu durumda geçerli değildir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,