Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Büyük Veri Nedir? Büyük Veri Unsurları Nelerdir?

büyük veri

teknoloji

Büyük Veri Nedir? Büyük Veri Unsurları Nelerdir?

Büyük Veri Nedir?

İş dünyası için Büyük Veri, dijital dönüşümün ve iyi bir nedenin köşe taşlarından biri haline gelmiştir.

Her boyuttaki büyük ölçekli veri işlerinin günlük olarak toplanması. Kuruluşların bu bilgileri analiz etmelerinin bir sonucu olarak daha verimli olmalarını sağlamak en iyi yollardan biridir.

Büyük veri kaynakları, CRM sistemlerinden, müşteri profili mekanizmalarından. Satış kayıtları, muhasebe ve finansal bilgiler, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ve daha fazlası gibi çeşitli olabilir.

Büyük Veri, bu büyük veri kümeleri için güzel bir catch-all terimidir. Ancak bunu kullanıma koyma gerçekliği daha karmaşıktır. Büyüklükleri göz önüne alındığında, harekete geçirilebilecek yararlı bilgileri elde etmek için bile işlem yapmaları ve analiz etmeleri bile saklanabilirler.

Bununla birlikte, Büyük Veri’nin bir ticari varlık olarak büyümesi. Daha geleneksel sistemlerin basitçe yönetemeyeceği bir tarzda, ondan değer elde etmek için yeni teknolojilerin yükselmesine neden oldu.

 

Büyük Veri Unsurları

Bir Büyük Veri analitik programının uygulanmasına yönelik herhangi bir adım atmadan önce. Bir şirketin veri mağazalarında geleneksel olarak bulabileceği diğer verilerden farklı kılan temel ilkeleri bilmek önemlidir.

Büyük Veriyi tam olarak neyin oluşturduğuna dair bazı anlaşmazlıklar olsa da. Çoğu uzman beş temel unsur üzerinde hemfikir: hacim, hız, çeşitlilik, doğruluk ve değer.

Hacim: Bu, Büyük Verilerin temel bileşenidir. Geçmişteki çalışanlar, kurumlardaki verilerin çoğunluğunu oluşturdular. Ancak veriler, çoğunlukla, sistemler, ağlar, sosyal medya ve IoT cihazları aracılığıyla, analiz edilmesi gereken muazzam miktarda veriyle üretiliyor.

Çeşitlilik: Veri türü ve kaynakları büyük ölçüde değişir ve yapılandırılmış biçiminde. (Normalde bir veritabanından sağlanan veriler, bu nedenle açık ve iyi organize edilmiş) ve yapılandırılmamış olarak gelir. (Twitter gibi sosyal medya siteleri dahil olmak üzere başka yerlerde bulunan veriler, genellikle daha kaotik). Fotoğrafları, videoları, belgeleri, ses dosyalarını veya e-postaları içerir.

Çok sayıdaki yapısal olmayan veri depolama, işleme ve analiz için sorunlara neden olabilir. Büyük Veri araçları, yapılandırılmamış verileri işlemeye ve anlamlandırmaya çalışır. Kaotik verilerin işlenmesiyle Büyük Veri’nin temel bir bileşenidir.

Hız: Farklı kaynaklardan gelen geniş bir veri yelpazesiyle, bunun bir organizasyona gelme hızının önemli olması şaşırtıcı değildir. Veri akışı büyük ve süreklidir. E-posta, kısa mesajlar, sosyal medya güncellemeleri ve kredi kartı işlemleri her günün her dakikasına ulaşır.

Değerli iş kararları verebilmek için gerçek zamanlı veriler işlenmeli ve analiz edilmelidir. Bu, veri boru hattı ile başa çıkmak için yük devretme yeteneklerine sahip yüksek derecede kullanılabilir sistemler gerektirir.

Doğruluk: Bu, gelen verinin hacmi, çeşitliliği ve hızıdır, zorluk verilerin kalitesini değerlendirmek olabilir. Bu, bu verilerden elde edilen sonuç analizinin kalitesini etkiler. Büyük Veri projesi ile, verilerin temiz olmasını sağlamak ve kirli verilerin birikmesini önlemek için süreçlerin yürütülmesi için yardıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Değer: Sonuçta, ham veri miktarı, ne kadar değer katabildiğinden ve onunla ne kadar akıllı olduğunuzdan önemli değildir. Önceki dört unsuru bir araya getirdiğinizde, analizden topladığınız tüm analizler kuruluşunuza faydalı olur mu? Kuruluşunuz çok miktarda veriye erişebilir, ancak akıllıca kullanılmazsa, çok fazla değer vermeyebilir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 16,956.830.27%
ethereumEthereum
$ 1,255.681.43%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001733.57%
En üste