Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yanlışlıkla Silinen dosyalar nasıl kurtarılır

Silinen dosyalar

Bilgisayar

Yanlışlıkla Silinen dosyalar nasıl kurtarılır

Silinen dosyalar nasıl kurtarılır

Yanlışlıkla Silinen dosyalar, bunu yapmak kolay bir hatadır. Tek tıklamayla hayati bir dosya veya klasör bilgisayarınızdan kaybolur.

Ama korkmayın, hepsi kalıcı olarak kaybolmaz. Çünkü onları yanlışlıkla sildiğinizde kritik dosyaları kurtarma yolları vardır.

Bu yöntemler %100 kusursuz olmasa da, veri kurtarma için bu üç önemli ipucu iyi uygulamalardır. Önemli dosyaları kalıcı olarak silme riskini en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Öncelikle verilerinizi her zaman yedekleyin. İhtiyaç duyduğunuz dosyalar yanlış bir şekilde silindiğinde. Düzenli yedeklemelerin ve onun sağladığı rahatlığın yerini tutamaz.

İkinci olarak, virüs bulaşmışsa Bilgisayarı kullanmayı bırakın. Windows’un dosyalarını düzenlemesi nedeniyle. Onu ne kadar az kullanırsanız, verileri geri alma şansınız artar.

Ve üçüncü olarak, buluta geçiş yapmayı düşünün. Bulut depolama‘nın özelliği, (Bilgisayarınız tamamen kullanılmaz olsa bile) dosyalarınıza başka bir cihazdan erişebilmenizdir.

 

Geri Dönüşüm Kutusu

İlk önce: Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol edin. Masaüstünün sol üst köşesinde gördüğünüz, daha önce kullanmamış olabilirsiniz.

Windows Silinen dosyalar ve klasörleri saklar. Tam olarak bu nedenden ötürü vardır. Kullanıcılar istemedikleri bir şeyi yanlışlıkla sildiklerinde geri alma seçeneği vardır.

Yeni başlayanlar için, yalnızca sabit diskten silinen dosyaları kaydeder. Buna karşın ağ depolama veya çıkarılabilir medyadan silinen herhangi bir şey anında silinir.

Ayrıca Geri Dönüşüm Kutusu’nun kapasitesinin bir sınırı var. Belli bir boyuta ulaştığında, eski silinmiş olanlara yol açmak için eski dosyalar kalıcı olarak silinecektir. Bu sınırı değiştirmek için Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

Geri dönüşüm kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu’ndan dosyaları kurtarmak için masaüstündeki simgeyi tıklayın. Buradan, geri yüklemek için belirli dosyaları seçmeyi veya Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki her şeyi geri yüklemeyi seçebilirsiniz.

 

Disk kurtarma araçları

Silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu’nda değilse. Üçüncü taraf veri kurtarma araçları biçiminde hala umut var. Dosyalar kullanıcı tarafından silindiğinde, veriler sabit diskten hemen kaldırılmaz. Windows, Ana Dosya Tablosunda, sistemin üzerine yazılmasının uygun olduğunu belirtir.

Pratikte, bu, bilgisayarınızı kullanmayı reddederseniz. Verilerin diskte bir yerlerde gizlenme olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.

Silinen dosyalar’ı kurtarmak için birçok araç vardır. En popüler olanlardan biri Piriform Recuva yardımcı programıdır. Kullanımı basit ve en iyisi, yazılımın taşınabilir sürümü kurulum gerektirmez.

Recuva

Recuva

Recuva Portable’ı indirdikten sonra, dosyayı bir USB sürücüsüne unzip edin. Daha sonra herhangi bir bilgisayara takıp makinenin sabit sürücüsündeki silinen dosyaları taramak için Recuva’yı kullanabilirsiniz.

Yardımcı programı başlatmak için Recuva.exe simgesine (veya 64 bit işletim sistemleri için Recuva64.exe) tıklayın. Buradan, aradığınız yerin yanı sıra aradığınız dosya türünü belirtebilirsiniz.

Yazılım daha sonra kurtarılabilir dosyalar için taranacaktır. Tamamlandığında, geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçin ve kurtar’ı tıklayın. Dosyaları geri yüklemek için hangi sürücüyü seçebilir ve bunları orijinal konumlarından farklı bir sürücüye geri yüklemeniz önerilir.

 

Yedeklemeden geri yükle

Yedeklemeden geri yüklemek kayıp dosyaları kurtarmanın en iyi yoludur. SMB veya ortalama bir kullanıcı olsanız bile, sisteminizi düzenli olarak yedeklemek için kesinlikle bir neden yoktur.

Dosyalarınızı, bulut tabanlı sistemlerden fiziksel aygıtlara yedeklemenin birçok farklı yolu vardır. Bunların paylaştığı bir özellik, bir yedeklemeden geri yükleme işleminin oldukça hızlı ve kolay olmasıdır.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste