Windows 10’da Kaybolan Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Bulunur

Kaybolan Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Bulunur

Geri Dönüşüm Kutusu genellikle silme işlemine hazır olan öğeleri depolamanın güvenilir bir yoludur.

Geri Dönüşüm Kutusu bazen kaybolabilir, böyle bir durumla karşılaşırsanız panik yapmayın. Geri dönüşüm kutusunu masaüstünüzde geri almanın yolları vardır.

 

Geri Dönüşüm Kutusunu yeniden etkinleştir

Geri dönüşüm kutusunu yanlışlıkla devre dışı bıraktıysanız, masaüstünde görünmesini durduracaktır. Başka bir şey denemeden önce, yanlışlıkla bir şekilde devre dışı bırakmadığınızdan emin olun.

Kontrol etmek için Başlat düğmesine tıklayın, ardından soldaki Ayarlar’a tıklayın.

ayarlar

Açılan pencereden “Kişiselleştirme” üzerine tıklayın.

kişiselleştirme

Daha sonra, Sol bölmede Temalar’a ve ardından Sağdaki “İlgili Ayarlar” ın altında bulunan, “Masaüstü simgesi ayarları” nı tıklayın.

temalar

Bu pencerenin üstündeki simgeler listesini görürsünüz. Geri Dönüşüm Kutusu seçeneği işaretlendiğini kontrol edin. Eğer işaretli değilse, işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.

simge

Gördüğünüz gibi, buradayken masaüstünüze yerleştirebileceğiniz başka simgeler de var.

Mesela, kontrol panelinde her zaman ince ayar yaparsanız, bu pencereye daha kolay erişmek için bu pencereden bir simge ekleyebilirsiniz.

 

Yeni bir Geri Dönüşüm Kutusu Oluşturma

Masaüstü simge ayarlarında Geri Dönüşüm Kutusunu işaretlediğiniz halde. Geri Dönüşüm Kutusu Masaüstünde görünmiyorsa, bunun yerine yeni bir tane yapabilirsiniz.

Bu, gizli dosyaları görüntülemeyi gerektirir, bu yüzden onları görebilmemiz için bazı ayarları değiştirmeye hazır olun.

Gizli dosyaları görüntülemek için, önce Başlat düğmesine sağ tıklayın. Ardından Dosya Gezgini’ni tıklayın.

dosya gezgini

Dosya Gezgini’nin açıldığında nerede olduğu önemli değildir. Biz sadece pencerenin kendisini şimdi istiyoruz. Üstte “Görünüm”ü tıklayın. Açılan şeritte, en sağdaki “Seçenekler” kısmını tıklayın. Açılan “Klasör ve arama seçeneklerini değiştir”e tıklayın.

seçenekler

Aşağı doğru inerek “Gizli dosya ve klasörler” kategorisini bulun. Bunun altında, “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” in yanındaki yuvarlak daireyi işaretleyin.

Bu, Windows’un varsayılan olarak gizlediği alanları görmemize olanak tanır. Geri Dönüşüm Kutusu klasörünüde içerir.göster

Ayrıca, “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi bulun ve onay kutusunun işaretini kaldırın.

Windows önemli bir şeyi silmememiz konusunda bize bir uyarı verecektir.

Dosya Gezgini’ne geri dönün ve çubuğun solundaki “Bu bilgisayar”a tıklayın. Ardından “C:” ye gidin. “$ RECYCLE.BIN” adında bir dosya bulacaksınız.

recycle bin

“$ RECYCLE.BIN” dosyasına sağ tıklayın, “Gönder” seçeneğinin üzerine gelin ve “Masaüstü (kısayol oluştur)” seçeneğini tıklayın.

Masaüstünde yeni bir Geri Dönüşüm Kutunuz olacak. Öğeleri eklediğinizde doldurduğunu göremediğinizden varsayılan kısayolla tamamen aynı değildir ve kısayolu sağ tıklayarak boş bırakamazsınız. Bununla birlikte öğeleri normal bölmeye benzer şekilde sürükleyebilirsiniz. Kutuyu boşaltmanın zamanı geldiğinde, kısayolu çift tıklatabilir, açılan pencerede geri dönüşüm kutusunu sağ tıklayabilir ve masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu’nu tıklayabilirsiniz.

Kısayol kurulumunuzu yaptıktan sonra, önemli dosya ve klasörleri gizli tutmak için. “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi yeniden etkinleştirin ve yanlışlıkla silinemeyeceklerini unutmayın.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *