Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Bilgisayarda Silinmeyen dosyalar nasıl silinir?

Silinmeyen dosyalar

Bilgisayar

Bilgisayarda Silinmeyen dosyalar nasıl silinir?

Silinmeyen dosyalar nasıl silinir

Bilgisayarınız’da Silinmeyen dosyalar nasıl silinir?

Bazen, delete tuşuna bastığınız ya da Geri Dönüşüm Kutusu’na sürüklediğiniz her ne olursa olsun. Silinmeyen dosyalar’la karşılaşabilirsiniz.

Windows sistem dosyalarının genellikle silme işlemine karşı korunduğunu unutmayın. Çünkü bu durum işletim sistemiyle ilgili sorunlara yol açabileceğinden, bunlardan kurtulmaya çalışmadığınızdan emin olun. Elbette, her şey ters giderse tam bir yedeklemeyi çalıştırmak akıllıca olacaktır. Bu yüzden başlamadan önce Windows 10 yedekleme makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

 

Uygulamaları kapatın

Çoğu zaman, Silinmeyen dosyalar sorunu, şu anda dosyayı kullanan bir uygulamadan kaynaklanabilir. Söz konusu yazılımın bunu yaptığını bilmiyor olabilirsiniz. İşleri düzeltmenin en kolay yolu Bilgisayarınızdaki tüm açık uygulamaları kapatmaktır. Her şey kapatıldıktan sonra dosyayı silmeyi deneyin.

 

Windows Gezgini’ni kapatın

Tüm uygulamalarınızı kapatırken sık sık hile yapabilecek olsanız da. Dosyanın silinmesini engelleyen şeyin Windows Gezgini (Dosya Gezgini) olarak da adlandırılması mümkündür.

Bunu kapatmak için Görev Yöneticisi’ni açmanız (görev çubuğuna sağ tıklayıp açılır menüden seçin). Windows Gezgini’ni bulana kadar aşağı kaydırmanız gerekir. Üzerine sağ tıklayın ve ardından menüden Görevi sonlandır‘ı seçin.

Görevi sonlandır

 

Windows’u yeniden başlatın

Daha gelişmiş yöntemlerle uğraşmadan önce denemek için Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu neredeyse hiç bilimsel değil, ancak zaman zaman uygulamalar veya hatta Windows. İşlerin nasıl çalıştığını etkileyen garip bir duruma dönüşebilir. Çoğu durumda, hızlı yeniden başlatma bu sorunları düzeltebilir.

 

Güvenli Mod’u Kullanın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmediyse, sonraki seçenek Windows’ta Güvenli Mod kullanmaktır. Bu sadece işletim sisteminin kendisini ve minimum dosya ve sürücüleri yükler. Dolayısıyla, silmeye çalıştığınız dosya bir şekilde kilitlenmişse. Güvenli Mod bir kez daha kullanılabilir hale getirebilir.

Daha fazla bilgi için Windows 10’u Güvenli Mod‘da başlatmaya bakın. Windows 7’yi kullanıyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatırken F8’e basmaya devam edin.

Şimdi dosyaya gidin ve silmeyi deneyin.

 

Özel bir uygulama kullanın

Dosya kararlılıkla silinemez durumda kalırsa. Bu alanda uzmanlaşmış üçüncü taraf bir uygulama kullanmak için zaman olabilir. Bazı seçenekler File Assassin, Long Path Tool ve Microsoft’un kendi İşlem Gezgini’dir.

İkincisi özgürdür ve genellikle onları silmek için dosyaların kilidini açmak için mükemmel bir araç olarak kabul edilir. Microsoft’un sitesinden Proses Explorer‘ı indirin ve yükleyin.

Uygulamayı başlatın ve standart Windows Gezgini’ne çok benzeyen bir pencere görürsünüz. Sol üst köşedeki File‘a gidin, ardından Show Details for All Processes‘i seçin.

Proses Explorer

Artık dosyayı bulmadan listede gezinebilirsiniz. Daha hızlı bir şekilde pencerenin üstündeki menü çubuğundaki Find seçeneğine tıklayın ve ardından Find Handle or DLL‘i seçin.

Find

Dosyanın adını arama çubuğuna yazın, Search‘a tıklayın. Silmek istediğiniz dosyayı ve diğer Process Explorer penceresinde açılır ayrıntıları göreceksiniz.

Search

Şimdi, Process Explorer penceresindeki dosya listesini sağ tıklayın ve iki seçenekle sunulacaksınız: Close Handle ve Properties.

Close Handle’ı seçin ve dosyayı kullanarak uygulamayı açacaksınız. Birden fazla uygulama dosyayı tutuyorsa bu son adımı tekrarlamanız gerekebilir.

Bu bittiğinde, şimdi dosyayı silmeniz gerekir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste