Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir?

Proxy ve VPN Arasındaki Fark

Proxy ve VPN konusunda, insanların çoğu yalnızca engellenen web sitelerini açmak için kullanıldığını bilirler.

Bu makalede, Proxy ve VPN’i mümkün olan her şekilde karşılaştıracağız.

Proxy Sunucuları sisteminiz ile erişmek istediğiniz web sitesi arasında bir geçit görevi görür.

Temel olarak kimliğinizi gizlemek için IP Adresi kullanılır ve başka bir ülkeden internette gezinirken görünür. Proxy Sunucular, Anonim web’de ülke kısıtlamalı sınırlı içeriğe göz atma ve görüntüleme için çok yararlıdır.

Proxy sunucularını web sitelerindeki içerik kısıtlamalarını zorlamak için kullanabilir. Çalışanlarınızın belirli web sayfalarına yalnızca şirket saatlerinde erişmesine izin verebilirsiniz. En yaygın iki proxy sunucu protokolü HTTP ve SOCKS‘tir.

VPN aynı şeyi yapar ama farklı ve daha gelişmiş bir şekilde. Bir web sitesini VPN ile açtığınızda, yalnızca konumunuzu gizlemez. Aynı zamanda VPN sunucusuna güvenli bir tünel kurar.

Tüm trafiği şifreler, böylece hiçbir dinleyicinin giriş bilgilerinizi ve diğer hassas verilerinizi çalabilmesini engeller. Bunun için En iyi VPN programları kullanmanız gerekir.

 

Avantajları

Proxy ve VPN, gereksinimleriniz net olduğunda ve bunları ne zaman kullanacağınızı biliyorsanız, yararlıdır.

IP Adresinizi gizlemek veya coğrafi olarak kısıtlanmış içerik açmak istiyorsanız. Proxy sunucusu seçmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak gizlilik ve güvenlik birincil endişeniz ise, VPN programı kullanmanız gerekir.

VPN, tüm trafik için şifreleme sağlar ve tüm verileri güvenli tutar. VPN genellikle bir proxy sunucusundan daha pahalıya mal olur. Ancak biraz fazladan para harcamak, kuruluşunuzu ciddi sorunlardan kurtarabilir.

VPN sağlayıcılarının kendi ağ kurulumları vardır ve IP Adresinizi onlarınkilerden biri ile gizlerler. Bu şekilde, hedef web sitesi gerçek kaynağı veya trafiğin gerçekten nereden geldiğini tanımlayamaz.

Proxy ve VPN sunucusuna ihtiyaç duyabileceğiniz bazı durumlar olabilir. Mesela, şirketinizdeki verilerin güvenliğini sağlamaktan sorumluysanız. Daha sonra, genel güvenlik için bunların ikisini de yüklemelisiniz.

proxy

  • Proxy sunucusu, trafik izleme, web içerik politikasını yürürlüğe koyma, şirketi Malware ve diğer saldırılardan koruma amacıyla kullanılacaktır.
  • VPN, ofis ağına bir tünel oluşturacak ve çalışanların şirket dosyalarına güvenli bir şekilde ofis ağından erişmesini sağlayacaktır.

 

Dezavantajları

Öncelikle, Proxy sunucularının bazı dezavantajlarından bahsedelim. Yukarıdaki açıklamayı dikkatli bir şekilde okuduysanız. Bir proxy sunucu kullanarak isteğinizin önce proxy sunucuya gönderileceği, ardından IP Adresinizi maskeleyeceği ve isteği web sunucusuna ileteceğini bilmelisiniz.

maske

Farz edelim ki, A noktasındasınız ve C’yi ziyaret etmeniz gerekiyor.

Düz bir yol alırsanız, çok yakında ulaşacaksınız. Ama C noktasındaki insanların sizi tanımasını istemezsiniz. Şimdi, düz gitme yerine, B noktasına gideceksiniz, bir yüz maskesi alacaksınız, yüzünüzü saklayacaksınız ve son olarak diğer yoldan C’yi ziyaret edeceksiniz.

Bu durumda, sadece daha uzun rota değil, maskelemek de zamanınızı harcayacaktır. Böylece C noktasına oldukça geç ulaşacaksınız.

Aynı şey, yüksek ping süreleri, yavaş indirme, arabellek akışı gibi sonuçlanan proxy sunucularında da olur.

Bazı kullanıcılar, bağlantı sayısını sınırlamak ve hızı geliştirmek için proxy sunucularına bile ödeme yapar. Ayrıca, proxy sunucuları her zaman güvenli değildir. Önemli işler için ücretsiz proxy’lere güveniyorsanız, hassas verileriniz tehlikeye girebilir.

Proxy’ler, göz atma alışkanlıklarınızı takip edebilmenin yanı sıra kullanıcı adlarını ve parolaları depolayarak sizi kendinizden kurtarmak istediğiniz yere bırakabilir.

VPN’lere gelince, kullanıcılar da yavaş hız ve diğer benzer sorunlardan şikayet ediyor. VPN’ler, VPN sunucusuna bağlantı oluşturmak için yerel bir istemcide çalışır.

Şimdi, herhangi bir nedenden dolayı, CPU veya RAM’iniz sorun çıkarsa, VPN’nin performansını da etkileyecektir. VPN’lerin proxy’lerden daha güvenli olduğu doğrudur, ancak burada %100 anonimlik de garanti edilmemektedir.

Bir VPN, yalnızca hedef web sitesi HTTPS protokolü kullanıyorsa uçtan uca şifrelemeyi garanti eder.

 

Farklar

Yukarıdaki açıklamalardan Proxy ve VPN hakkında birşeyler öğrendiyseniz bu ikisi arasındaki farkı kolayca ayırt edebilirsiniz.

Proxy’ler, iletim sırasında herhangi bir gizlilik sağlamaksızın sadece IP Adresinizi gizler. Yani, eğer bu ağda gizlenen biri hassas verilerinizi kolayca çalabilir.

VPN’ler, varsayılan ISS (internet servis sağlayıcı) yönlendirmesini değiştiren ve tüm trafiği şifreleyen güvenli bir tünel kurarken. Basit bir ifadeyle, proxy’ler sadece bir ağ geçidi sağlar. Ancak VPN’ler de sunucularına güvenli bir şekilde ulaşmak için bir tünel oluşturur.

 

Sizin için Uygun olan Hangisi?

Günümüzde güvenlik, hiç kimsenin taviz vermek istemediği bir şeydir. Şirketler, deneyimli kullanıcıların işe alınmasını, kullanıcıların ve verilerin gizliliğini, güvenliğini sağlamak için büyük miktarlarda para harcıyor.

Bir birey için, bir Proxy ve VPN kullanmak isteyip istemediğinize karar vermek kolaydır. Sadece gerçekte neyi başarmak istediğinizi düşünün.

Son olarak, bir şirket yönetiyorsanız, şartlara göre hareket etmelisiniz. Çalışanlarınızın uzaktan çalışmasını ve şirket kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmesini istiyorsanız, VPN kullanmanız gerekecektir.

Ve eğer çalışanlarınızın sadece internet sitelerine eriştiklerini vs. Gibi İnternet kullanımından endişe ediyorsanız, bir Proxy sunucusu yeterlidir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,