Proxy sunucusu nedir ve Proxy nasıl kullanılır

Proxy sunucusu nedir

Proxy sunucusu nedir ve Proxy sunucusu nasıl kullanılır.

Web’de gezinirken anonimliğini korumak için birçok kişi tarafından kullanılan ayrılmaz bir araç olan. Proxy sunucusu, bir kullanıcının aygıtı ve bunlara erişen sunucu arasında yer alan bir sunucudur.

Bir Proxy sunucusu’nun temel amacı, cihazın kimliğini gizlemek iken. Hedef sunucu bir web sitesinden başka bir cihazla doğrudan bağlantıya uzanan bir şey olabilir.

Bu araçlar, hackerlar veya suçlular gibi kötü niyetli aktörler tarafından. Yasa dışı çevrimiçi faaliyetler yürütürken kimliklerini gizlemek için kullandıkları gerçeğinin ışığında kötü bir itibar geliştirmişlerdir. Bunların bir dizi olumlu faydası vardır. Proxy sunucuları, mesela bir bağlantıyı test etmek için çok yararlı olabilir.

Bir kullanıcının IP adresi, çevrimiçi tanımlayıcıları, erişilen bilginin bulunduğu yere gönderilir. Mesela, bir Google araması IP adresinizi Google’a gönderir. Ancak proxy sunucu, kullanıcının gerçek kimliğini maskelemek için kullanılabilir. Hem istekte bulunan hem de bilgi kaynağını birbirinden koruyarak. Bu bilgilerin paylaşılmasını engellemek için kullanılır.

 

Proxy sunucu nasıl çalışır?

Bu araçlar aracı olarak davranır. Proxy sunucuları, bir bilgi istek üzerine iletilmeden önce IP adresini, bilgi kaynağına iletmeden önce değiştirir.

 

Proxy sunucuları ne için kullanılır?

Proxy sunucuları, web sayfalarını talep etme, belirli IP adreslerini engelleyen hizmet kontrollerini atlayarak. Kullanıcının kimliğini koruyan bir web sitesine erişmeye çalışıyorsa. Kullanıcının kimliğini koruyan çeşitli farklı nedenlerle kullanılabilir.

proxy

Bir proxy kullanmak biraz şüpheli görünse de, bir kullanıcının kullanmak isteyebileceği birçok durum vardır. Mesela, bir IP tarafından engellenen bir içeriğe veya bir web sitesine girmek. Sansürü atlamak veya kimliklerini kimliklerini web sitesine veya bağlanmaya çalıştıkları servisten gizlemek için kullanılabilir.

Bireysel değil, kurumsal düzeyde, proxy sunucuları, kullanıcıların belirli sitelere erişmesini önlemek. Belirli verilerin şirket ağından ayrılmasını engellemek. Kullanıcıların kullandığı IP adreslerini gizleyerek güvenliği artırmak için içerik filtrelemesi için de kullanılabilir. Bir iç ağ ve yük dengeleme ve önbellekleme bilgileri ile web sitelerini ve web tabanlı sunucuları hızlandırarak kullanılır.

 

Proxy sunucu türleri

Her biri farklı bir işlevi olan birçok farklı proxy sunucusu vardır.

Mesela, değiştirilmemiş istekleri bilgi kaynağına aktarmak için bir ağ geçidi veya tünelleme proxy’si kullanılır. Bir ters proxy, özel bir ağdaki bir sunucuya erişimi kontrol ederken. Bir proxy (genellikle internet tabanlı) bilgi ayıklamak için kullanılır.

Bu üçüncü tip, kaynak sunucunun IP adresini gizlemek için de kullanılabilir. İstek, vekil sunucudan sıradan sunucuya iletilir. Ardından yanıt normal sunucudan geliyormuş gibi iletilir, yani kullanıcı kökü bilmeyecektir.

Ters proxy’ler, iş dünyasında SSL kullanarak web sitelerini şifrelemek için yaygın olarak kullanılır. İşletmelerin birden fazla ana bilgisayar için ayrı SSL Sunucu Sertifikaları uygulama gereksinimini ortadan kaldırır.

Ayrıca, yük dengeleme için, aracı olarak hareket ederek ve ardından uygulama sunucularının üzerine oturdukları çeşitli sunuculara yük dağıtarak da kullanılabilirler. Ters proxy sunucuları da, bir web sitesinin çalışmasını hızlandırmanın önemli bir parçasıdır. İçeriği tarayıcıdan ziyade yerel olarak yüklemek ve içeriğin daha hızlı yüklenmesini ve daha iyi bir şekilde sunulmasını sağlamak için. İçeriği javascript gibi sıkıştırmak için önbelleğe alma özelliğini kullanır.

Açık proxy sunucuları, herkesin bunlara erişmesine izin veren bir tür ileri proxy’dir. İnternet’te yüz binlerce, kullanıcıların tarama yaparken IP adreslerini saklamalarına izin veren bazı vardır. Bu tür, kaynağın bir proxy sunucusu olduğunu söyler, ancak kullanıcının IP adresini geçmez.

Bir kullanıcının kimliğini gizleyen diğer IP’ler, yanlış bir IP adresi veren çarpık bir proxy içerir. Ancak kaynağın bir proxy sunucusu olduğunu gösterir. Kendisini bir proxy olarak tanımlayan şeffaf bir proxy ve adresinizi yine de geçirir ve yüksek anonimlik proxy’si verir. Sahte bir IP adresi ve kaynak sunucuya istemcinin kimliğini gizlemediğini göstermez.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,