Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

IPv6 nedir ne işe yarar ve nasıl çalışır

Bilgisayar

IPv6 nedir ne işe yarar ve nasıl çalışır

IPv6 nedir

IPv6 nedir ve nasıl çalışır, IPv6, internet protokolünün en yeni sürümüdür.

Bilgisayarların ve diğer ağa bağlı cihazların ağ üzerinden iletişim kurma şeklidir. Yeni bir ağ sistemi öğrenmeye yatırım yapmak istemeyen işletmeler için oldukça zor olabilir.

Neyse ki, IPv6, pek çok BT uzmanının küçük bir OTT olarak gördüğü devasa onaltılık adresleri kullanmaya rağmen. İlk bakışta olduğu kadar karmaşık değildir. Yeni başlayanlar için, v6 mevcut ağ altyapınızda çalışabilir. BT kurulumunuzda büyük değişiklikler yapmanız gerekmez.

Aslında, tamamen bağımsız paralel bir ağ olarak çalışan mevcut IPv4 altyapınızın yanında çalışır. Bu, tünel açma veya ağ geçitlerinizi yenilemeyeceğiniz anlamına gelir.

 

Nasıl çalışır

Yeni IPv6 altyapınızı kurmanın ilk adımı, ağınızın ve tüm cihazlarınızın v6 uyumlu olduğundan. İlgili adreslerle ayarlandığından emin olmaktır. Bunu yapmak için muhtemelen yönlendirici yönetici sayfalarınızdaki bir kutuyu işaretlemeniz ve v6 adreslerini çalıştırmak için. ISS’nizden destek almanız gerektiğinden emin olmanız gerekir. Ağınızın v6 hazırlığını kontrol ederek bunu daha kolay bir iş haline getirebilirsiniz. bunu yapmak için test-ip v6.com adresine gidin.

Bu işlemle, v6 hakkında daha fazla veya daha azını unutabilirsiniz. Normalde bunu kullandığınızı bile bilmezsiniz: “google.com” gibi bir adres yazabilirsiniz. Şimdi yaptığınız gibi ve yerel DNS sunucunuz sizi doğrudan site, doğru protokolle. Ev bilgisayarlarınıza ve diğer cihazlara bağlanmak için yerel ağ adlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani bu uzun IPv6 adresleriyle çok nadiren etkileşime girmeniz gerekir.

Yaptığınız hatalı durumlar için, v6 adreslerinin çalışması biraz daha kolay hale getiren bazı kurallardan yararlanabilirsiniz. Mesela, tam v6 adresinizin “2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334” olduğunu varsayalım.

Bir şeyi daha uygun hale getirmek için, bir grup sayının sıfır ile başladığı durumlarda. Bu sıfır geleneksel olarak ihmal edilir. Bir veya daha fazla ardışık grup tamamen sıfırdan oluşuyorsa, bunlar bir çift kolon ile değiştirilir. Yani adresiniz 2001 olarak yazılacak: db8: 85a3 :: 8a2e: 370: 7334. Halen 192.168.1.1 gibi unutulmaz veya kullanışlı değil, ama kesinlikle iyi bir gelişme.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,007.160.53%
ethereumEthereum
$ 1,575.420.26%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001681.12%
En üste