Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Hibrit bulut nedir? Hibritin artıları ve eksileri

Hibrit bulut

teknoloji

Hibrit bulut nedir? Hibritin artıları ve eksileri

Hibrit bulut nedir?

Hibrit bulut, kamu ve özel bulut altyapılarının birbiriyle bağlantılı olarak kullanıldığı bir durumu tanımlar.

Mesela, bir şirket hassas iş verilerini kendi özel bulutunda tutmayı tercih edebilir. Bu verileri sorgulamak için genel bulut bilişim kaynaklarını veya uygulamaları (bordro yazılımı gibi) kullanabilir. Buradaki anahtar, özel ve kamusal alanların, verilerin ikisi arasında. Güvenli bir şekilde akmasını sağlayan şifrelenmiş bir bağlantı yoluyla bağlanmasıdır.

Hibrid bulut, bulutlar arasında dinamik kaynak ayırma ve geçişi de içerebilir. Taşınabilirlik ile tasarlanmış hibrit bulutlar, bulut yönetimini birleştirilmiş yönetim altında yönetebilir.

Mevcut tüm faydalar göz önüne alındığında. Hibrid bulutun gelecekte kullanılacak baskın model olarak tahmin edilmesi şaşırtıcı değil. Analist firması Gartner‘e göre, kuruluşların %90’ından fazlası 2020 yılı sonunda bir çeşit hibrit bulut altyapısı kullanacak.

IDC, hibrid bulut pazarının 2021 yılına kadar %20,5 oranında artacağını. Güvenlik ve uyumluluk veri hizmetlerinde büyümenin güçleneceğini tahmin ediyor.

 

Hibrit bulut senaryoları

Bir şirketin hibrit bulut senaryosunu işletmeyi seçmesinin birkaç nedeni vardır. Mesela, bir web sitesini barındırmak için kullanılabilir. Web sitesinin veritabanları veya açık bir internet üzerinden erişilemeyen özel bir alt ağda bulunan uygulama sunucuları.

İsteğe bağlı olarak aşağı ve yukarı ölçeklendirilebilen web uygulamaları sunmak için kullanılabilir. Bu web uygulamaları, hassas verilerin tamamen şifrelenmesini sağlamak. Ve engellenememek için VPN erişimini kullanarak. Müşterinin kendi veri merkezindeki veritabanlarına güvenli bağlantılar çalıştırabilir.

Hibrid, bir şirketin veri merkezlerinde fiziksel alandan çıktığında genellikle bir çözümdür. Bir finansal kuruluş, gecikmeleri en aza indirmek için yerel veri merkezlerinde işlem yapmayı sürdürmeye karar verebilir. Genel bir bulut hizmetinde kapasite kullanan analiz uygulamalarını çalıştırabilir. Çünkü artan gecikmenin analitik uygulamasının performansı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır.

Bir hibrit bulut, bir şirketin kendi şirket ağının bir uzantısı olarak kullanılabilir. Gerektiğinde güvenli ekstra kapasite sağlar. Bu, bir şirketin şirket uygulamalarını, aylar ya da yıllar boyunca bulutta rahatça geçirmesine. Şirket içi donanım kullanım ömrünün sonuna ulaşması. Bu donanım yatırımından maksimum değere eklenmesi gibi avantajlar sunmasına izin verebilir.

Hibrit bulut kurulumu, veri kurtarma için geri dönüş kapasitesi de sağlayabilir. Sanal sunucuların anlık görüntüleri bulutta saklanabilir. Bir veya daha fazla şirketin kendi veri merkezlerinde meydana gelebilecek bir arıza durumunda uzaktan çalıştırılabilir. Şirketin kendi altyapısı tekrar çevrimiçi olduğunda, sanal makine verileri kopyalanabilir. Şirket yalnızca kesinti sırasında gereken depolama ve bilgi işlem kapasitesi için ödeme yapar.

Hibrit bulut ve çoklu bulutun karıştırılmaması önemlidir. İkincisi, birden fazla bulut kaynağının herhangi bir kombinasyonu için daha geniş bir terimdir. Bu nedenle Hizmet olarak Yazılım (SaaS) veya veri analitiği veya makine öğrenimi gibi bulutlara özgü araçlara uygulanabilir.

 

Hibritin artıları ve eksileri

Eğer düzgün bir şekilde yönetilirse, hibrit bulut şirketlere dünyanın en iyisi klişesini verir. Hassas kurumsal veriler, şirketin kendi veri merkezlerinde saklanabilir ve korunabilir. Müşteri verilerinin veya birçok işletmenin istediği değerli fikri mülkiyet üzerindeki sıkı kontrolü uygular. Şirketler, genel bulut sağlayıcıların sunduğu hızlı ölçeklenebilirlik ve potansiyel maliyet tasarruflarından hala yararlanabiliyor.

Mesela, birçok insan kaynakları departmanı şimdi bordrolarını yönetmek için genel bulut hizmetlerini kullanıyor. Bu uygulamaların, şirketin kendi özel altyapısında depolanan verileri sorgulaması gereken zamanlar olabilir. Ancak şirketin temel veri öğeleri kuruluşun sınırları içinde kalır.

Hibrit yaklaşımın olumsuz tarafı, teknik olarak idare edilmesinin, kamuya açık veya özel bir altyapıya kıyasla daha zor olmasıdır. BT departmanının hibrit bir dağıtımın planlanması, güvence altına alınması ve yapılandırılması için. Çok zaman ve çaba harcaması gerekecek ve şirket içi sistemleri üçüncü taraf sistemlerle etkin bir şekilde çalışacak şekilde uyarlaması gerekebilir.

Ayrıca, şirkete harici bir sağlayıcının altyapısına bağımlı kalabilir. Tanınmış genel bulut sağlayıcılarındaki yedekleme ve yük devretme tesisleri. Şirketin kendi başına çok daha üstün olmakla birlikte, kesintiler meydana gelir. Şirketin belirli zaman dilimlerinde kullanılamayacak finansal ve itibar riskini hesaplaması gerekir.

Bulut ortamlarının hem transit hem de dinlenme sırasında verileri korumaya yönelik çeşitli yolları vardır. Bu önlemler sağlayıcıdan sağlayıcıya farklılık gösterebilir. Belirli pazarların güvenlik endişelerini tatmin etmek için yeterli olmayabilir.

Veri güvenliği genellikle bulut çağındaki hızlandırılmış gelişim beklentileriyle çelişiyor olabilir. Devam ederken veri güvenliği politikalarını otomatikleştiren. İzlendiğinden emin olunan bir hibrit bulut çerçevesinin olması gerekmiyor.

Karma bulut kurulumu için bütçeleme karmaşık olabilir. Genel bir bulut bilişim hizmetinin, şirketin özel ağı veya veri kurtarma için. Geri dönüş kapasitesi sağladığı senaryolarda, kamu altyapısı üzerindeki muhtemel talebi tahmin etmek zor olabilir. Bu ek kapasite, genel bulut sağlayıcısındaki mevcut kaynaklara bağlı olarak değişken bir oranda da tahsil edilebilir.

Hibrit bulutun gerçekten dinamik bir üretim ortamı haline getirilmesi için. Mobil iş yüklerinin ve verilerin fiziksel konumlarından bağımsız olarak. Temel güvenlik ve politika yönetimi gereksinimlerini kapsayan bir çerçeveye dayanması gerekir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 22,994.160.41%
ethereumEthereum
$ 1,573.370.04%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001680.88%
En üste