Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Sanal sunucu (VPS Server) nedir?

sanal sunucu

teknoloji

Sanal sunucu (VPS Server) nedir?

Sanal sunucu nedir

Sanal makineler ve sanal sunucu – bunlar nelerdir ve bunlar nasıl farklıdır?

Sanal özel ağlarla mı ilgili? sanal sunucu (vps), paylaşımlı hosting ve dedicated hosting arasındaki fark nedir?

Bunlar, özellikle bir web sitesini veya uzak sunucuyu barındırıyorsanız, önemli sorulardır. Cevaplar oldukça basit ve sanal sunucuların kullanışlılığı sizi şaşırtabilir.

 

Sanal Sunucular

Sanal sunucuları virtual private servers (VPS) anlamak için, ilk önce sanal makineleri (VM) anlamak zorundayız. Bir VM, bir bilgisayarın fiziksel kaynaklarından bazılarını kullanır. CPU, RAM, disk alanı, bilgisayarın taklit edilmiş bir sürümünü çalıştırmak için. Resim içinde resim gibi düşünün: Mesela, Windows çalıştıran bir fiziksel bilgisayarda sanal bir kopyasını çalıştırabilirsiniz.

server

Tek bir bilgisayarla birden çok VM’yi çalıştırmak mümkündür. Bu da birçok hosting şirketinin ne yapma eğiliminde olduğu. Her sunucunun birkaç VM çalıştırdığı sunucularla dolu bir veri merkezi düşünün. Bu VM’ler tüketicilerin kullanması için kiralanabilir ve bu olduğunda VM bir VPS olur. Teknik olarak hiçbir şey değişmedi ama terminolojinin kendisi.

Doğru yazılımla, herkes VPS’yi barındırabilir. VPS kiralamaya değecekse, fiziksel donanımın güçlü ve güvenli olması gerekir. VPS’nin avantajlarını uzak bir konumdan kiralamak istemiyorsanız. Bilgisayarınızda bir yerel VM çalıştırmayı düşünebilirsiniz.

Sanal sunucuları sanal özel ağlarla (VPN) karıştırmamaya dikkat edin. VPN’ler, özel bir ağı simüle etmek için ortak bir ağ üzerinden gerçekleşen güvenli özel bağlantılar kullanır. Bir VPN’yi kolaylaştırmak için bir VPS kullanabilirsiniz, diğer ikisi de herhangi bir anlamlı yolla doğrudan ilgili değildir.

 

VPS Kullanmanın Büyük Sebepleri

VPS hosting ana rakipleri dedicated hosting ve paylaşımlı hosting dir. Dedicated hosting, sizin ve başka kimsenin kullanmadığı tüm fiziksel bir sunucuyu kiralamanıza izin verirken. Paylaşımlı hosting birden fazla web sitesine ev sahipliği yapmak için bir sunucu kullanıyor.

Diğer bir deyişle, VPS hosting daha ucuz ve daha az esnek iken Dedicated hosting daha güçlü ve daha pahalı. Bu nedenle VPS hosting, özel bir sunucuya ihtiyaç duyabilecek kadar. Büyük olmayan web sitesi sahipleri için bir geçiş seçeneği olarak görülür.

VPS ne tür bir esneklik sunar? Bunu uzak bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz. Bir bilgisayarda yapabileceğiniz herhangi bir şey, bir VPS ile yapabilirsiniz. Bu, sadece web hosting ile sınırlı olmayacağınız anlamına gelir. Birçok sanal sunucu aktif web sitelerini barındırmak için kullanılır.

VPS kullanmanın büyük bir avantajı sanal alan güvenliğidir. Bir şekilde sanal bir sunucuyu bozarsanız. Her şey sanal bir sanal alanda çalıştığı için fiziksel sunucunun çalışmasına zarar vermez. VPS, kaybolan veriler haricinde, çok fazla sorun olmadan yeniden yüklenebilir. Dedicated sunucuda, bir hata kalıcı hasara neden olabilir.

Ayrıca, fiziksel sunucudaki diğer kullanıcıların VPS kurulumunuza erişimi olmaz. Paylaşılan bir ana bilgisayarda, kötü niyetli bir kullanıcının ana bilgisayarı kesmesi. Paylaşılan sunucudaki diğer kullanıcı hesaplarına erişmesi mümkündür. Sanal sunucu bir sanal alanda bulunduğundan, diğer kullanıcılar hesap giriş bilgilerinizi almazsa sanal ortamınıza erişemez.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 22,994.160.41%
ethereumEthereum
$ 1,573.370.04%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001680.88%
En üste