DHCP sunucusu nedir? DHCP’nin avantajları

DHCP sunucusu nedir?

DHCP sunucusu nedir ve DHCP’nin avantajları nelerdir.

DHCP’nin ağ yönetimini nasıl daha kolay hale getirebileceğine daha yakından bakın.

Modern bir işletmede bunlara bağlanmak için gereken tüm cihazlarla başa çıkmak için. Ağları kurmak ve yapılandırmak, deneyimli BT yöneticileri için bile çok iyi bir görev olabilir.

İnternet protokol adreslerini ağ cihazlarına manuel olarak atamak, zaman alıcı bir iş olabilir. Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) sunucusunun kullanılması, bu zorlu işten kurtulmanıza yardımcı olur.

 

DHCP nedir?

DHCP’nin kendisi, TCP / IP internet protokolleri paketini birleştiren. Transmission Control Protocol (TCP) ve Internet Protokolü (IP) üzerinde çalışan ağlarla kullanım için bir ağ yönetim aracıdır.

Esasen, DHCP bir ağ içindeki IP adreslerinin yönetimi ve otomatik yapılandırmasından sorumlu olan protokoldür. Aynı zamanda, varsayılan ağ geçitleri, DNS bilgilerinin yapılandırmasını ve ağdaki aygıtlar için doğru alt ağ maskelerinin atanmasını da ele alır.

Bir DHCP sunucusu, DHCP’nin temel aldığı ve IP adresleri ile ağa bağlanan aygıtları dinamik olarak atadığı. Diğer ağ bilgilerini yapılandıran ve tümüyle BT yöneticisi müdahalesi olmayan bir sunucu olduğu için oldukça açıklayıcıdır.

Küçük bir işletme veya ev ortamında, DHCP sunucusu yalnızca yönlendirici olabilir. Daha büyük bir işletmede ise tek bir özel bilgisayar veya sunucu olabilir.

 

Nasıl çalışır?

İstemci-sunucu modelini benimseyerek. Ağa bağlı bir cihaz istemci olduğunda bir DHCP sunucusu ana makine olarak görev yapar.

DHCP sunucusu, ev veya iş ağına bağlanan bir cihaz, IP adresi için bir talepte bulunduğunda. DHCP’nin mevcut mevcut adreslerden bir istekte bulunmasını. Böylelikle istemci cihazının ağ içinde iletişim kurmasını sağladığında harekete geçer.

 

Başlıca avantajları

DHCP’yi kullanmanın bir çok yararı vardır. Oracle’a göre, yuvarlama fikri, bir TCP / IP ağı kurma ve bu ağın günlük yönetiminde yer alan zaman alan bazı görevlerden sizi kurtarmasıdır. DHCP’yi kullanmanın diğer başlıca avantajlarından bazıları şunlardır:

IP adresi yönetimi: DHCP’siz bir ağda, IP adreslerini manuel olarak atamanız ve her bir müşteriye benzersiz bir tane atamanız. Ve her bir müşteriyi ayrı ayrı yapılandırmanız gerekir. DHCP etkinleştirildiğinde, DHCP sunucusu yönetici müdahalesi olmadan IP adreslerini yönetir ve atar. Bu nedenle kullanıcılar, bir DHCP sunucusundan yeni ağ için uygun yeni istemci bilgilerini aldıkları için. El ile yeniden yapılandırma yapmadan diğer alt ağlara geçebilirler.

Merkezi ağ istemcisi yapılandırması: DHCP ile, belirli istemciler veya belirli türdeki istemciler için özel bir yapılandırma oluşturabilirsiniz. Yapılandırma bilgileri DHCP veri deposunda tek bir yerde saklanır. Yapılandırmasını değiştirmek için bir istemciye giriş yapmanız gerekmez. Veri deposundaki bilgileri değiştirerek birden fazla müşteri için değişiklik yapabilirsiniz.

Büyük ağ desteği: DHCP, birçok istemci isteğini aynı anda işlemek için çoklu iş parçacığı üzerinden kullanabildikleri için. Milyonlarca DHCP istemcisine sahip ağlarda özellikle avantajlıdır. Sunucu ayrıca büyük miktarlarda veriyi işlemek üzere optimize edilmiş veri depolarını da destekler. Veri deposu erişimi, ayrı işlem modülleri tarafından işlenir. Bu sayede, istediğiniz herhangi bir veritabanına destek eklemenizi sağlar.

 

DHCPye ihtiyacım var mı?

Ağınızı kendiniz birleştiren her yeni cihaza sabit IP adresleri atamak zorunda kalmadan. Ev ya da iş ağınızın bir bileşeni olarak DHCP protokollerini zaten kullanıyor olabilirsiniz.

Daha küçük bağlamlarda çok daha kolay olsa da. Bu görev, yüzlerce cihazın bir ağa bağlanmasını beklemesi gereken daha büyük organizasyonlar için özellikle zor olacaktır. Bu cihazların her biri ayrı bir IP adresi gerektirecektir. Bu, yerel BT ekipleri olmayan kuruluşlarla daha da zorlu bir görevdir.

DHCP, işlemi dinamik bir IP ataması aracılığıyla otomatik hale getirir. Aygıtlar ağa katıldıkça yeni IP adresleri verir ve bir aygıt bağlantısı kesildiğinde bunları otomatik olarak atar.

Gerçekçi olarak, örneğin, statik IP adreslerinden yararlanan cihazların bir avuç için DHCP’yi kullanmamanızın birkaç nedeni vardır. Tarayıcılar, yazıcılar, dosya aktarım sunucuları ve bağlantı kurması gereken diğer birçok aygıt bu kategoriye girer. Bu gibi durumlarda, DHCP kullanan bir dinamik IP adresi. Bir aygıtın yazıcıyla iletişim kurmaya çalıştığı her seferinde bağlantı ayarlarını güncellemesini gerektirir.

Bir sunucu veya bilgisayara uzaktan erişilmesi gerektiğinde aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Uzak bir sunucuya dinamik bir IP adresi atamak. Herhangi bir uygulamada veya statik IP bağlantısına dayanan yazılımlarda sorunlara neden olabilir. Bu, sırayla, her seferinde güncellenmesi gereken ayrıntıları gerektirir.

Açıkçası bu pratik değildir. Bir sunucu ve ağda DHCP kullanıldığında bile, bazı aygıtlara statik IP adresleri el ile gönderme seçeneği vardır. İşinizin büyüklüğünden bağımsız olarak, herhangi bir dezavantaj yoktur.

Bu nedenle, cihazların statik IP adreslerinden ne fayda sağlayacağı ve bunları manuel olarak yapılandıracağı. Ardından da IP adreslerinin geri kalanını atayabilmek için. DHCP’yi kullanmanız, sizi ve BT ekibinizi daha ilginç ve yenilikçi bir şekilde yürütmeniz için ücretsiz bir yaklaşım benimsemeye değer.

 

Farkında olmanız gerekenler

Güvenlik Sorunları: Bugünlerde neredeyse her şey gibi, DHCP otomasyonunu kullanmanın ciddi bir güvenlik riski olabileceğinin farkında olmalısınız. Mesela, ağa dolandırıcı bir DHCP sunucusu sunulduğunda. Bu, ağ personelinin kontrolü altında değilse ve ağa bağlanan kullanıcılara IP adresleri sunabilirse olabilir. Bir kullanıcı sahtekar DHCP’ye bağlanırsa. O bağlantı üzerinden gönderilen bilgiler yakalanabilir ve yetkisiz kişiler tarafından gözden geçirilebilir. Kullanıcı gizliliğini ve ağ güvenliğini ihlal eder, orta saldırıdaki adam olarak bilinen bir tekniktir.

Başarısızlık: Tek bir sorundan sistem çapında bir soruna herhangi bir arızaya neden olabileceği tek bir kritik bağlantı oluşturduğundan. Ağda tek bir DHCP sunucusu varsa ağda arıza ortaya çıkabilir. Sunucu başarısız olursa, zaten bir IP adresi olmayan bağlı bilgisayarlar, bir tane edinmeyi deneyecektir.

Sunucunun arızalanmasından önce bir IP adresine sahip olan bilgisayarlar, bilgisayarı yenilemeye çalışacaktır. Bu da bilgisayarın IP adresini kaybetmesine yol açacak. Ve sunucu geri yükleninceye kadar tam ağ erişim kaybı anlamına gelecektir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *