DNS nedir ve DNS nasıl çalışır?

DNS nedir DNS nasıl çalışır

DNS nedir, web trafiğinin belirli bir cihaza, web sitesine veya internetteki başka bir yere yönlendirildiği yoldur.

Alan adı sistemi neredeyse 1984 yılında geliştirilen internet kadar eskidir. Dünya çapında tüm web dizinleri için bir veritabanı olarak hizmet veren. Karmaşık IP haritalama tekniklerinin gerekliliğini ortadan kaldırmıştır.

DNS nedir konusunda çok etkili olan, herhangi bir adrese, herhangi bir adrese, bir ağ geçidi sağlamasıdır. İster Kurumun Başlaması (SOA), IP adresleri (A ve AAAA), SMTP posta değiştiricileri. (MX), isim sunucuları (NS), ters DNS için işaretçiler. Aramalar (PTR) ve alan adı takma adları (CNAME).

DNS’in en büyük avantajlarından biri, alanların sayısı arttıkça. İletimin etkilenmeyeceği anlamına gelen, diğer alan adı eşleme yöntemlerinden daha ölçeklenebilir ve kullanılabilir olmasıdır.

 

DNS nasıl çalışır?

Dünyadaki her web sitesinin kendisine atanmış bir IP adresi var. Bunu asla görmeyeceksiniz, çünkü web sitesi adıyla maskeleniyor. Mesela, bahusus.com bu web sitesinin gerçek adresi değildir. Aslında bahusus.com adıyla maskelenen sayısal bir koddur.

DNS’nin amacı sayısal kodu tanınabilir alan adına iletmektir.

Her özel veya kamusal web sitesi, cihaz (akıllı telefon, bilgisayar, bağlı bir yazıcı gibi). Kendisine atanmış bir IP adresine sahiptir ve DNS bunların tümünü büyük bir veritabanında tutar.

Süreç, web sitesinin bir kullanıcı türünü URL çubuğuna eşlemesiyle veya bir arama motoru aracılığıyla. Ağ işletim sistemine yerleşik bir DNS çözümleyici aracılığıyla IP adresine tıklanarak haritalandırılır. Bu yazılım, kullanıcı bir etki alanı arıyorsa. Bir DNS sunucusunu kullanarak bir DNS sunucusuna isteği gönderir.

Bir kullanıcı bir etki alanıyla ilişkili IP adresini arıyorsa, ters DNS araması olarak bilinir.

İster ileriye dönük ister ters DNS araması olsun, sistem aynı şekilde. DNS sunucusunun bir düzeyinde bilgiyi arayan bir hiyerarşik yapı kullanarak çalışır. Orada bir çözünürlük bulamazsa, bir katman aşağı doğru hareket eder. Sistem, bir eşleşme buluncaya kadar doğru veritabanı girişini aramaya devam eder ve ardından kullanıcıya geri döner.

Bir DNS sunucusundaki tüm bilgiler, bilinen son adreslerle birlikte dağıtılmış bir veritabanı yapısında depolanır.

 

DNS başarısız olduğunda ne olur?

DNS, siber saldırılarda ele geçirilmek de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilir. Böylece alan adı çözümlenemez ve yalnızca IP adresi aracılığıyla keşfedilebilir. Veya kullanıcının bilgisayarıyla sunucu arasında ağda bir kopma varsa DNS bilgilerini alır.

Internet’te barındırılan uygulama veya hizmetlere sahip işletmeler için. Bir DNS hatası gerçek baş ağrısına neden olabilir ve bu da hizmetlerin müşterilere sunulmasını engelleyebilir.

Bunun etrafında yollar vardır, ancak en iyi seçenek bir çeşit DNS yük devretme olduğundan emin olmaktır. Bu yüzden DNS araması herhangi bir noktada başarısız olursa. Hızlı bir şekilde başka bir DNS sunucusuna geçebilir. böylece son kullanıcı etkilenmek.

Ayrıca, bunu bir adım daha ileri götürmek ve DNS izleme özelliğini uygulamak iyi bir fikirdir. Böylece, hizmetinizin çalışmadığını bilmenizi sağlamak için müşterilerinize güvenmek yerine. DNS’iniz düşerse anında bir bildirim alabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *