Önbellek (Cache) nedir ve ne işe yarar

Önbellek nedir?

Önbellek nedir, Bilgisayarda farklı bellek türleri biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Sonuçta, donanım, yazılım ve bireysel bileşenler için geçerli olan birçok farklı tür var. Bazı bellek depolama için kullanılır. Diğer bellek türleri görevlerin ve güç uygulamalarının ve yazılımlarının işlenmesi için kullanılır.

Bu çeşitli bellek sınıfları, farklı görevlere ve farklı artı ve eksi taraflara sahiptir. Bu da genel görevler yerine kendi işlevlerine uygun oldukları anlamına gelir. Bir araya getirildiğinde, bu farklı özelleşmiş bellek biçimleri. Bir bilgisayar veya cihazı operasyonlarında çok daha verimli hale getirir.

Cache RAM braketine uyan bir alt kategoridir. Özellikle CPU’nun sıkça erişmesi gereken verileri depolamak için tasarlanmıştır. CPU’ya bir yonga daha yakın bir bilgisayarın normal RAM’sinden daha hızlı bir şekilde oturmasını sağlar. Böylece bilgi işlemciye hızlı bir şekilde geri yüklenebilir. Bazı durumlarda, bu yolculuğu daha da kısa yapmak için işlemcinin bir parçasını oluşturur.

CPU’ya çok yakın olmak, işlemlerin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Önbellek büyüklüğüne göre değişir. Daha büyük bir önbelleğin daha küçük bir önbellek bellek çipinden daha fazla bilgi depolayabileceğinden. İşlemcinin hızını artırabileceğini duymak şaşırtıcı olmaz.

 

Cache kategorileri

L1, L2 ve L3 seviyelerinde derecelendirilmiş üç farklı önbellek kategorisi vardır. L1 Cache genellikle işlemci çipine yerleştirilir ve 8 KB ile 64 KB arasında değişen en küçük boyuttadır. CPU’nun okuyabileceği en hızlı bellek türüdür. Çok çekirdekli CPU’lar genellikle her bir çekirdek için ayrı bir L1 önbelleğine sahip olacaktır.

L2 ve L3 önbellekleri L1’den daha büyüktür, ancak erişilmesi daha uzun sürer. L2 ön bellek bazen CPU’nun bir parçasıdır, ancak CPU ve RAM arasında genellikle ayrı bir yongadır.

Grafik işlem çipleri genellikle CPU’ya ayrı bir ön bellek içerir. Bu da GPU’nun nispeten yüksek gecikmeli sistem RAM’lerine dayanmadan karmaşık oluşturma işlemlerini hızlandırabilmesini sağlar.

Cache hafızası genellikle bir dizi farklı konfigürasyonda çalışma eğilimindedir. Doğrudan haritalama, tam ilişkilendirmeli haritalama ve ilişkisel eşleştirmeyi ayarlama.

Doğrudan eşleme, ön bellek içindeki belirli konumlara eşlenmiş bellek bloklarını içerirken. Tam ilişkilendirmeli eşleme, önceden ayarlanacak konumu gerektirmek yerine. Herhangi bir önbellek konumunun bir bloğu eşlemek için kullanılmasına izin verir. İlişkilendirilmiş eşleme eylemleri, ikisi arasında. Her blok, önbellek içindeki konumların daha küçük bir alt kümesine eşleştirileceği şekilde, yarı-ev olarak işlev görür.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *