Intel Core i3, i5, i7: Hangisini Satın Almalı?

İşlemci alırken Intel Core i3, i5, i7: Hangisini Satın Almalı

Yeni bir Bilgisayar alırken en çok dikkat edilen işlemci’dir. Peki, Intel Core i3, i5, i7: Hangisini Satın Almalı?

Intel’in işlemci isimlendirmesi sayı ve kısaltmaların şifreli bir kısaltmasıdır.

Her şeyi anlamlandırmak için işlemci modeli isimlerini iki kısma bölebiliriz. İlk ve en önemlisi, intel core i3 / i5 / i7 tanımını içeren markadır. Bunlar, üç büyük fiş kategorisi ve ayrıntılarıyla ayrılmaya odaklanacağımız öğeler. Kalan alfanümerik kısım, bize bu modelin belirli kapasitelerini biraz daha fazla bilgi verir.

 

Ortak özellikler

Çekirdek ailesindeki tüm çipler arasında birkaç ortak faktör vardır. Aynı jenerasyondaki işlemci soketi her zaman aynı olacaktır. Bir i3 veya i7 çipine kıyasla i3 çipi için farklı bir Anakart‘a ihtiyacınız yoktur. Tüm fişlerde ayrıca entegre bir grafik paketi bulunur. Altıncı nesil Skylake işlemcileri için LGA1511 soketine ve HD530 entegre grafiklere bakıyoruz.

 

Core i3 İşlemciler

I3 işlemcileri intel Core serisinde en düşük seviyede olsalar da, harika bir işlemcidir.

i3

Sadece iki fiziksel çekirdeği var, ama hiper-iş parçacığı bu açığı telafi etmeye yardımcı oluyor. Hyper-threading, işlemcinin mevcut dört parçasını dört sanal çekirdek simüle ederek iki katına çıkarır.

Tam modelinize bağlı olarak L3 önbellek 3 veya 4 MB, saat hızları 2,7 ila 3,9 GHz arasında değişir.

Bu çipler, kullanıcı girdisine yanıt vermek için yeterince hızlıdır. Video düzenleme gibi yüksek işlemli görevlerde iyi performans göstermezler.

Yeterli bir grafik kartı darboğazından kaçınmak için yeterince hızlıdırlar. Bu da orta menzil grafik kartı olan bir giriş seviyesi oyun makinesi için iyi bir çip haline getirebilir.

 

Core i5 İşlemciler

I3 ve i7 hatları arasında yaklaşık yarım mesafede yer alan i5 işlemci. Eskilerin şıklığını korurken, ikinci özelliklerin bazılarını da ele geçiriyor.

i5

Bu çiplerde herhangi bir hiper iş parçacığı görmezsiniz. Dört fiziksel çekirdek, Turbo destek ve hızaşırtılabilen bir model göreceksiniz. L3 önbellek ayrıca masaüstü işlemciler için masaüstü işlemciler için 6 MB’a kadar çıkar.

Core i5’in Turbo güçlendirmesi, işlemcinin yük altında bir veya daha fazla çekirdeğin. Saat hızını daha fazla güç tüketimi ve diğer çekirdekler için mevcut işlem gücünde geçici olarak artırmasına izin verir.

Saat hızları 2,2 ila 3,5 GHz arasında değişiyor, Turbo modeliniz aldığınız modele bağlı olarak 3,9 GHz hıza çıkıyor.

 

Core i7 İşlemciler

Yığının en üstünde intel Core i7 işlemciler var. Bu çipler i5 serisi gibi dört mantıksal çekirdek içerir. Ayrıca, dört fiziksel çekirdek üzerinde sekiz çip oluşturan, hiper iş parçacığı içerir.

i7

Bu çipler, seri halinde en yüksek saat hızlarını getiriyor. 4.0 GHz taban hızını ve 4.2 GHz Turbo hızını arttırıyor. I7 çipleri 8 MB L3 önbellek ile geliyor.

Bu çipler i5 serisi gibi dört mantıksal çekirdek içerir. Ayrıca, dört fiziksel çekirdek üzerinde sekiz çip oluşturan, hiper iş parçacığı içerir.

I7’ler, sekiz çekirdekli hiper iş parçacığının tüm avantajlarından yararlanabilecek. Yüksek bilgi işlem görevleri için harikadır.

Çoğu oyun, eğer varsa, dört çekirdekten fazla kullanmaz. Photoshop bile belirli filtreler ve işlemler için ikiden fazla çekirdekten yararlanır.

Her gün paket program çalıştırmıyorsanız, i5 yongaları üzerindeki fiyat artışına uyacak bir performans artışı görmeyeceksiniz.

 

Hangisini satın almalıyım?

Çeşitlemeler bir yana, Temel özellikler, hangi işlemciye ihtiyacınız olduğunu anlamanızı kolaylaştırır.

Çoğu kullanıcı için intel i5, fiyat ve performans arasında iyi bir denge ile harika bir işlemcidir. I3 hala çok yetenekli ve ekonomik bilgisayarlar için mükemmel. Bilgisayarınız 3D render, video düzenleme veya bilimsel modelleme gibi düzenli CPU yoğun iş yüklerini göreceğini biliyorsanız. I7 işlemcinin genişletilmiş yetenekleri mükemmeldir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,