Twitter Lite 24 yeni ülkede kullanıma sunuldu

Twitter Lite 24 yeni ülkede kullanımda

Twitter Lite, Filipinler’de başarılı bir denemeden sonra “Lite” sürümünü yaymaya başladı. Android uygulaması Afrika, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Latin Amerika’daki yirmidört ülkede kullanıma sunuldu.

Twitter, Facebook Lite’dan çok farklı değil gelişmekte olan ülkeler için optimize edilmiş bir uygulamanın versiyonunu da üretti. Twitter Lite veri kullanımını en aza indirir ve bu da veri planlarının çok pahalı olduğu bölgelerde daha erişilebilir olmasını sağlar.

Twitter Lite

Uygulama yavaş bir bağlantı üzerinden daha hızlı yükleyebiliyor. Twitter, 2G ve 3G gibi “güvenilir olmayan mobil ağlarda daha esnek” olduğunu açıkladı. Twitter ayrıca, kullanıcıların telefonlarında çok fazla yer kaplamaması için uygulamanın boyutunu 3 MB’ın altına düşürdü.

Şimdilik 24 Ülkede

Twitter Lite‘ın kullanıma sunulduğu ülkelerin tamamı Cezayir, Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvator, Mısır, İsrail, Kazakistan, Meksika, Malezya, Nijerya, Nepal, Panama, Peru, Sırbistan, El Salvador, Güney Afrika, Tayland, Tunus, Tanzanya ve Venezuela.

Twitter, Filipinler’de yaptığı denemenin ardından gönderilen tweet’lerde % 50’den fazla artışa neden olduğunu söylüyor.

Bu işlemin hedefi, Twitter’ın uluslararası varlığını genişletmesine yardımcı olmaklı amaçlı yapıldığı biliniyor. Şirketin 330 milyon aylık aktif kullanıcısı var, bunların % 80’i ABD dışındadır.

Twitter yatırımcıları şirketin kullanıcı büyümesini yakından izliyor. Borsada uçucu bir yıl geçtikten sonra, Twitter’ın hisse senetleri son bir yılda çoğunlukla sabit kaldı. Ancak, 20.58 dolarla, 2014 yılının başında elde ettiği 69 dolar üstünün üçte birinden az.

Hergün gelişen Teknolojiyle birlikte Sosyal Medya devleri, yeni arayışlar içine giriyor. Bunun bugünlerdeki örneği Twitter’ın yeni uygulaması Twitter Lite versiyonu.

İlginizi çekebilir: Google’nin yeni uygulaması Datally, Mobil verilerinizi koruyor

Aylık bazda 330 milyon kullanıcısı bulunan twitter, yeni Lite uygulamasıyla kullanıcı sayısını arttırmayı planlıyor. Bilindiği gibi Normal Twitter uygulaması, fazla yer kaplamasından ziyade çok fazla veri kullanımı yapıyor. Fazla veri kullanımı sonucu hemen biten internet paketleri Sosyal medya’nın az kullanımına sebeb oluyor.

Bunun önüne geçilmek için Şirket tarafından alınan bir karar, daha fazla Twitter kullanıcı sayısına ulaşmak ve insanları Sosyal medyada daha fazla aktif halde görmek içindir. Sonuçta Twitter, çözümü Facebook’un izinden gitmekle buldu diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *