Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Açık kaynak yazılım nedir ve neden yararlı

Açık kaynak yazılım

internet

Açık kaynak yazılım nedir ve neden yararlı

Açık kaynak yazılım nedir

Açık kaynak yazılım nedir ve neden yararlı sorularınızı cevaplıyoruz.

En basit ifadeyle Açık kaynak yazılım, teknolojiyi herkese ücretsiz olarak açmakla ilgilidir. Bu yüzden bunu kullanabilir, paylaşabilir ve hatta kaynak kodunu değiştirebilirsiniz.

Açık kaynak yazılım, başlıkları genellikle blockchain veya makine öğrenimi olarak kabul etmeyebilir. Ancak bu, büyük ölçüde modern bir teknolojiyi yönlendiren bir kavramdır. Android’i, Firefox‘u geliştirmemize ve hatta internetin en eski kavramlarını desteklememize yardımcı oldu.

Bu kadar çok kişinin kaynak koduna müdahale etmesine izin verilse de riskli görünse de. Ekstra bir göz çifti (veya çoğu zaman yeterli sayıda) şeklinde ek incelemeye izin verilmesi. Herhangi bir hatayı işaretleme şansını artırır. Dahası, açık kaynak kodlu yazılımlar, kendisini şekillendirmek ya da herhangi bir problemi işlemek için. Eldeki ek yardımın ışığında, daha sıkı bir güvenliğe maruz bırakmaktadır.

Açık kaynak projelerinin işbirlikçi doğası, genellikle daha iyi bir sonuç elde etmek için. Enerji, zaman, kaynak ve anlayışlarını bir araya getiren uzmanlarla daha iyi sonuçlara ulaşabilir. Farklı endüstrilerden insanlara farklı becerilerle sahip olmak. Açık kaynak projeleri, diğer projelerin eksikliği olabilecek çeşitlilikte becerilerin, yeteneklerin ve deneyimlerin harmanlanmasını sağlar.

Ofis yazılımı, kelime işlemcileri ve görüntü editörleri gibi. Tüm işletim sistemleri ve sunucu platformları gibi her şey için. Omurga olarak kullanılan açık kaynak teknolojilerini gördük.

Açık kaynak kodlu yazılımlar tamamen ücretsizdir. Herkes tarafından indirilip derlenebilir. Açık kaynak programları ve teknolojileri, özel satıcılar tarafından üretilen. Ürünlere uygulanan yüksek lisans ücretlerinden yoksundur. Bu, havuzu genişletmeye yardımcı olur ve bu araçları daha fazla kişi için erişilebilir kılar.

 

Açık kaynak yazılımın tarihi

Açık kaynağın kökleri, yazılımın kökeninde ve kendini hesaplamada yatar. Bilim adamları, araştırmacılar ve akademisyenlerin öncülük ettiği bu alan. Bilgi ve bilginin özgür ve açık bir şekilde paylaşılmasına dayanıyordu.

Gelecek birkaç on yıl boyunca, geliştiricilerin fikirleri paylaşma eğilimleri. Ticari güçlerin ortaya çıkması ve daha rekabetçi bir ahlak ile azaldı. Yazılım ortamının gittikçe daha fazla kurumsallaşmış olmasına rağmen. Açık kaynak kod yazıp dağıtmaya devam etmeye adamış bir avuç dolusu hevesli ve hobisi var.

Programcıların kodlarını paylaşma yollarından biri, kitapların ve dergilerin kopyalanması ve kullanılması için. Okuyucuların kaynak kodlarının tam reprodüksiyonlarını içeren bilgisayarlardan elde edilmesiydi. Bu, temel oyunlar oluşturmak için kullanılabilecek. Commodore 64 ve ZX Spectrum gibi ev bilgisayarlarının yükselmesiyle özellikle popüler hale geldi.

Daha fazla bilgisayar internete bağlı hale geldikçe. Programcılar kodlarını birbirleriyle çevrimiçi olarak paylaşmaya başladılar. Bu, mevcut açık kaynak projelerinin sayısında önemli bir artışa ve sonunda. Linus Torvalds tarafından Linux dağıtımlarının oluşturulmasına yol açtı.

“Açık kaynak” terimi ilk olarak 1998 yılında bu ilkelerin savunucuları tarafından benimsenmiştir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde popülerlik ve sofistike bir şekilde gelişmiştir. Açık kaynak yazılım daha önce büyük ölçüde bilgisayar kullanan meraklıları ve programlama meraklıları tarafından bilinmesine rağmen. Hem kamu gözünde hem de kurumsal topluluk içinde geniş bir görünürlük ve kabul düzeyi olmuştur.

 

Açık kaynak neden yararlıdır?

Açık kaynağın en çekici yönü, tamamen ücretsiz olmasıdır. Mesela, Microsoft Office ya da Adobe süitlerine alternatif olarak. Görece pahalı en iyi paketlerine ücretsiz alternatifler bulmak çok zor olmazdı.

Programcılar ve geliştiriciler için. Yaratıcılığınızı açık kaynak yazılım olarak sunmanın faydaları, geri bildirim ve işbirliğidir. Akranlarınız, kodunuzu değiştirmekte ve geliştirmekte. Daha verimli olması için düşünmemiş olabileceğiniz veya basitleştiremediğiniz özellikleri ekleyebilmektedir.

Yaygın bilgelik aynı zamanda açık kaynak yazılım’ın daha güvenli olduğunu da gösterir. Ne de olsa, daha fazla kişi bir kod parçasıyla çalışıp, olası herhangi bir hata veya güvenlik deliğinin görülme olasılığı daha yüksektir.

 

Şirketler açık kaynaklardan nasıl para kazanıyor?

Açık kaynak yazılım ücretsiz ise, o zaman Red Hat ve Canonical gibi şirketler bundan nasıl para kazanabilir?

Bunun nedeni, Açık kaynak yazılım ürünlerinde uzmanlaşan kuruluşların. Genellikle yazılımın satışından para kazanmamasıdır herkes bunu indirip kullanabilir.

Bunun yerine, çoğu, işletmelerin kullanabilecekleri ödeme yapabilecekleri ürünlerin gelişmiş bir sürümünü sunacak. Bunlar genellikle daha fazla esneklik, daha fazla özellik ve daha kolay yönetim ve bakım seçenekleri içerir.

Açık kaynak sağlayıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir başka taktik de yazılımı özgürce sağlamak. Sözleşmeyi yapmayan şirketlerden resmi destek ve diğer ek hizmetleri almaktır. İş BT, arıza sürelerini mümkün olduğunca en aza indirmeye dayanıyor olduğundan, bu taktiği çok etkili kılan güçlü destek şarttır.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste