Bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor çözümü

Bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor

Mozilla ve Internet Explorer tarayıcılarda bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor hatası veriyor.

Tarayıcı, biçimi desteklenmeyen bir videoya rastlarsa bu hata mesajı açılır. Bazı durumlarda çok sayıda geçici çözüm vardır. Bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor hatası, kullanıcılar. Sosyal ağ sitesi Twitter’da bir videoyu oynatmaya çalıştığında en sık oluşur.

Bu sorun çok genel olduğundan, çözümünü tarayıcıya göre farklı kısımlara ayıracağız.

Soruna bir çözüm bulunmayan ve tarayıcınızı veya işletim sisteminizi yükseltmeniz gereken bazı durumlar vardır.

 

Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 (IE11), Microsoft tarafından sahip olunan Internet Explorer web tarayıcısının son sürümüdür. Bu tarayıcı ayrıca Windows 10 işletim sistemine önceden yüklenmiştir.

Hata “bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor” genellikle Windows 7 veya 8 kurulu olduğunda IE11’de gerçekleşir.

Sorunu çözmek için aşağıda listelenen çözümlere bir göz atın:

 

GPU oluşturma yerine Yazılım İşleme’yi kullanın

Birçok tarayıcının, verimli bir şekilde çalışabilmesi için donanım hızlandırması gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Durum Internet Explorer ve Microsoft Edge için tersidir. Tarayıcıyı daha pürüzsüz hale getirmek için yazılım oluşturmayı tercih eder.

Bu ayarları internet seçenekleriyle değiştirmeyi deneyebiliriz. IE veya Edge’de video akışı yaparken sorun yaşıyorsanız, bu çözümü deneyin.

  • Başlat menünüzün arama çubuğunu başlatmak için Windows windows tuşu + S tuşlarına basın. Diyalog kutusuna “internet seçenekleri” yazın ve ilk sonucu açın.

internet seçenekleri

  • İnternet Seçeneklerine girdikten sonra, Gelişmiş sekmesine gidin. Hızlandırılmış grafikler altında “GPU ile görüntüleme yerine yazılım görüntüleme kullan”. Bu seçeneği işaretleyin ve tüm değişiklikleri kaydetmek için Uygula’ya basın.

GPU

  • Bilgisayarınızı tüm değişiklikleri yeniden başlatın ve uygulayın ve videoları beklendiği gibi oynayabileceğinizi kontrol edin.

 

Flash Player yükleyin

İşletim sisteminize Adobe Flash Player uygulamasını deneyebiliriz. Bu yükleme sadece Windows işletim sisteminin belirli sürümleri için kullanılabilir (7 veya 8). Bilgisayarınızda bulamazsanız, bunu atlayabilir ve doğru sürümün yüklü olduğundan emin olabilirsiniz.

Emin olmak için başka bir şey, 64 bit üzerinde çalışan bir işletim sisteminiz varsa, flash player da 64 bit olmalıdır. Adobe Flash yetkilileri tarafından belirtildiği gibi, bilgisayarınıza her yüklediğinizde, otomatik olarak işletim sisteminizi algılar ve hem 32 bit hem de 64 bit sürümü yükler.

  • Bu bağlantıya gidin, işletim sistemini seçin (Windows 10 olarak) ve “Internet Explorer  için ActiveX FP 18” i seçin. İndirme düğmesine tıklayın. Bu seçeneği Windows 10 için bulamıyorsanız, işletim sisteminizi Windows 7 olarak ayarlayın ve gerekli dosyayı tekrar arayın.

Adobe flash player

  • Yükleme paketini çalıştırın ve uygulamayı bilgisayarınıza yükleyin.
  • Değişikliklerin gerçekleşmesi için bilgisayar yeniden başlatılması gerekli olabilir.

Yukarıda listelenen tüm çözümleri uyguladıktan sonra bile video oynatamıyorsanız. Windows’un en son sürüme güncellendiğinden emin olun. Hala başarılı değilseniz ve Windows 7/8 yüklü ise, Google Chrome‘a geçmeniz önerilir. Bu sorun çok yaygın ve bu çözümler düzeltmezse, hiçbir şekilde düzeltilemeyebilir.

 

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, Mozilla Corporation tarafından geliştirilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Firefox, Windows, Linux ve macOS için, mobil platformlarda da kullanılabilir.

Firefox, Google Chrome veya Internet Explorer gibi bağımsız bir tarayıcı isteyen. Mozilla topluluğu tarafından 2002 yılında kuruldu. 2004 yılında piyasaya sürüldüğünde, sadece dokuz ayda 60 milyondan fazla indirme yapıldı.

Tıpkı IE11 gibi, bu tarayıcıda da hata payı var: Bu tarayıcı video oynatmayı desteklemiyor. Bu çoğunlukla Mozilla’nın yerleşik h264 codec sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani işletim sisteminiz kod çözücüye sahip değilse, tarayıcınızda bazı videoları oynatamayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *