Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yeni bir Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli madde madde açıklıyoruz.

Bilgisayar alırken Düzinelerce seçenekle karşılaşırsınız. Donanım, marka, ve işletim sistemi olmak üzere üç temel üzerinde, Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli ayrıntılarıyla anlatıyoruz.

 

Marka adı

Tüm markalar aynı değildir. En iyi laptop markası listesinde hepsinin özel ihtiyaçlar için tasarlandığını gördük. Bu sayede, en yakın servis merkezine (gelecekteki tamir ve bakım için) sahip olan. Bulunduğunuz yere kolayca ulaşabileceğiniz bir marka seçin.

 

Donanım

Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan mobil anakartta teknik bilgiler bulabilirsiniz. İşlemciler, RAM, Grafik, Sabit disk ve Dokunmatik Ekran gibi. Burada ihtiyacınız olan bir plan yapmalısınız. Bu terimler daima kafa karıştırıcı olduğundan, bunları kısaca özetliyoruz.

 

Ekran boyutu

Ekran boyutu, herhangi bir dizüstü bilgisayar için önemli bir faktördür. Bir oyun canavarıysanız o zaman 15 inç üzerinde büyük ekran tercih etmelisiniz.

Eğer bir öğrenciyseniz, 12 ila 15 inçlik bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var. Girişimciler için, dizüstü bilgisayar ekranı da 13 inç gibi ortalama büyüklükte olmalıdır. Bugün, dizüstü bilgisayarlar, birçok masaüstü bilgisayarının ekran boyutunu 15 inçten fazla görüntüler. Bu sistemlerin dezavantajı, ultra-ışık kadar üç kat daha kolay ağırlık verebilir.

 

İşlemci

Şimdi her şeyin ve işin ustasına geliyoruz. Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun başında belkide İşlemci olmalı.

İşlemci, tüm sistemin belirli bir saat hızıyla veriyi iletmesine ve işlemesine yardımcı olur. Piyasada bulunan çeşitli nesil işlemciler vardır. AMD, Atom, Pentium, Celeron, vs.

İşlemciler, temel olarak sistemin çalışma hızını tanımlar.

Günümüzde Intel ve AMD arasında sıkı bir rekabet var. Bunlar işlemci imalat endüstrisindeki iki önemli aktördür. Intel, Atom, Pentium, Core 2 Duo, i3, i5 ve i7, buna karşın AMD’nin A, FX, E-Serisi ve Ryzen bulunuyor.

Oyun için düşünüyorsanız, her zaman Intel’in (i) serileri veya AMD’nin Ryzen serilerini almayı düşünün. Aynı şey üst düzey dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyan editörler için de geçerlidir. Bu yüzden maksimum çekirdekli satın almaya ve yeni nesillerle uğraşmaya çalışın.

En iyileri i3, i5 ve i7. Buna ek olarak her zaman en az 3MB önbellek olan bir işlemci satın almaya çalışın. Bu ayrıca veri işlem hızını arttırır ve çoklu görev için yeterli alan sağlar.

 

RAM (bellek)

Sistemin hafızası da bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli önemli konulardır. Daha yüksek alan (RAM), verileri sabit diskten kullanıcıya doğru işlemeye yardımcı olur.

RAM, işlemci hızıyla uyumlu olmalı, Piyasada DDR2, DDR3 ve DDR4 gibi birçok RAM türü bulunmaktadır. En yeni ve en hızlı olan DDR4 RAM dir. Bu yüzden bilgisayar satın almadan önce RAM’i mutlaka sorun.

Satın alacağınız Bilgisayarın Anakartında takılı Ramlerden hariç. Fazladan en az iki RAM yuvasına sahip olması ikinci önemli konudur. İlerleyen zamanlarda bellek arttırmak için bu önemli bir konudur.

Bazı düşük sistem bilgisayarlarda, 2GB RAM olur. Bazı orta dereceli dizüstü bilgisayarlarda 4GB veya 8GB RAM bulunur. Daha yüksek sistemlerde 16GB RAM olan dizüstü bilgisayar modelleri bulabilirsiniz. Bu türden olan bilgisayarlar, Oyunlar, CAD veya Grafik Programları için yararlıdır.

 

Grafik kartı

Bu seçenek biraz kafa karıştırıcı, çünkü tonlarca model vardır. NVIDIA ve AMD olan üst düzey donanımı tercih edebilirsiniz. Grafik yoğun çalışmalar için 2GB, son teknoloji oyunlarda 4GB gereklidir.

NVIDIA’nın en popüler olanı, en yüksek FPS ‘ye sahip tüm ağır oyunları oynatabilen GTX 1080. Normal kullanıcılar için, GTX 1050, 1060 ve 1070 fazlasıyla yeterli olacaktır.

 

Depolama

Sabit Disk, resimler, filmler ve şarkılar gibi tüm küçük ve büyük şeyleri sakladığımız bir yerdir.

Bu, hepsinin depolayabileceği daha geniş bir alana ihtiyaç duyar. Aslında, depolama alanı bittiğinde harici depolama alanında harcadığımız büyük alan da para tasarrufu sağlıyor.

Sabit sürücü en az 500 GB – 1 TB olmalıdır. Bu tüm depolama ihtiyacınızı tamamlayacaktır. Sabit Disk ayrıca, verileri işlemciye hızlı bir şekilde kolayca ulaştırabildiği için sistemin yanıt süresini de geliştirir. Masaüstü bilgisayar alırken Sabit diskinizin dönüş hızını mutlaka sorun. En düşük (rpm) dönüş hızı 5400rpm dir ve halen piyasada var.

Sabit disk aynı zamanda dizüstü bilgisayar seçiminde önemli kilit faktördür.

Çoğu yeni dizüstü bilgisayar, herhangi bir HDD’den (Sabit Disk Sürücüsü) 10 kat daha hızlı olan SSD’ler (Katı Hal Sürücü) ile donatılmıştır. HDD gibi herhangi bir ses yapmaz, ancak HDD’den daha maliyetlidir. Buradan SSD’nin HDD’den farkı nedir? Makalesini okuyabilirsiniz.

Depolama için hala sabit diskler, maliyet nedeniyle ideal çözümdür. Ancak performans için, SSD tercihi yapmamız gerekir.

 

Dokunmatik ekran

Teknoloji ilerledikçe, dizüstü bilgisayar modunun yanı sıra tablet moduna sahip bir dokunmatik ekran. 2’si 1 arada bulabileceğiniz birçok sistem vardır. İş açısından bakıldığında bu seçenek kullanışlı değildir. Ancak ev kullanıcısıysanız, bu özellikleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bunlar, bir dizüstü bilgisayar satın almadan önce izlemek zorunda olduğunuz her şey.

Alacağınız Bilgisayar’ın fiyatı sizin kontrolünüz altında olmalıdır. Bu yüzden, yukarıdaki ipuçlarıyla Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli tam olarak öğrenmelisiniz. Masaüstü bilgisayar alırken temel olarak Anakart büyük önem arz ediyor. Çünkü tüm bileşenler Anakart üzerine dolaylı olarak monte ediliyor. Güç kısmına gelince kasanın Power’ı çok iyi olmalı. Mesela 500$’lık bir donanımı 10$’lık Power’a teslim etmemelisiniz.

 

İşletim Sistemi

Yazılım açısından bakıldığında, seçim yapabileceğiniz çok az şey olduğu için pek fazla sorun değil.

  • Windows, her zaman iş dünyasında ve tüketici dünyasında kullanılan en esnek işletim sistemlerinden biri olarak bilinir. Windows 10 tüm kullanıcılar için tasarlandığından; Kullanımı kolaydır ve bu konuda daha iyi yazılım desteği bulabilirsiniz.
  • Mac OS, Apple tarafından MacOS adı verilen bir Unix tabanlı sistem. Apple’ın kendi tasarladığı donanım üzerinde çalıştığı için donanım sorunları konusunda MacOS ile çok sınırlı bir sorun olduğundan. Grafik kullanıcıları ve araştırmacılar için sağlam sistemlerden biri olduğu bilinmektedir.
  • Linux (Debian, Ubuntu, Linux Mint ve Daha Fazlası…) Sistem yazılımına para harcamak istemezseniz. Linux’u ücretsiz bir kaynak olarak göreceksiniz. Linux’ta, Debian, Ubuntu, Linux Mint vs. Gibi, indirmek ve kullanmakta serbest olan birsürü Distribütör vardır.
  • Chrome OS, Linux’a dayanan Google’ın, İnternet üzerinde çalışan Chrome OS adlı kendi işletim sistemi vardır. Chrome tarayıcısının bir hayranıysanız ve işinizin %99’u tarayıcıya dayanıyorsa. Chrome OS sizin için en iyi yazılımdır. Hatta ChromeOS ile dolu birçok bütçeye uygun dizüstü bilgisayar var.

Eğer yeniyseniz ya da sadece internet ve temel ofis programlarını istiyorsanız. Linux en ucuz ve en güvenilir seçenektir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *