SSD nedir (Solid State Drive) HDD’den farkı nedir?

SSD nedir

Solid State Drive kısaltmasıyla bilinen SSD nedir ve HDD’den farkı nedir.

SSD verileri elektronik çiplerde saklayan bir depolama aygıtıdır. SSD, bir bellek çubuğu veya bir kalem sürücüsü gibidir, ancak boyut olarak daha büyüktür.

SSD’nin, verileri saklamak ve almak için mekanik kol, tabla ve okuma-yazma kafasından oluşan. HDD veya FDD gibi herhangi bir mekanik parçası yoktur.

Veriler, bellek yongasında kalıcı veya basit bir ifadeyle SSD’de saklanır. Saklanan veriler kalıcıdır ve gücün kesilmesi durumunda silinmez. Boyut olarak SSD nedir, Fiziksel boyutları 1.8 inç, 2.5 inç ve 3.5 inç boyutlarındadır.

SSD masaüstünde veya aşağıdaki arabirim tiplerinde bir dizüstü bilgisayarda anakartla bağlanabilir:

  • Bant genişliği 600m / s’ye kadar SATA 3
  • PCIe (Yüksek hızlı PCI express yuvası)
  • Ultrabooklar için M.2 arayüzü. M.2 SSD’ler bellek modülleri gibidir.

 

SSD’nin Yararları

İşlev ve avantaj konusunda SSD nedir?

Hem SSD’nin hem de HDD’nin işlevi, verileri depolamak ve işletim sistemini önyükleme konusunda aynıdır. SSD’lerin geleneksel sabit disklere göre birçok avantajı vardır. SSD sizi etkilemek için benzersiz özellikleri takip eden yeni nesil depolama cihazlarıdır.

  • Güç: Geleneksel sabit disklerin eğirme parçaları vardır ve seyahat ederken veya dizüstü bilgisayarın belli bir şoka maruz kalması durumunda genellikle çarpma eğilimi gösterir. SSD’lerle donatılmış dizüstü bilgisayarlar daha hareketlidir çünkü hareketli parçalar mevcut değildir.
  • Hareketlilik: SSD’li dizüstü bilgisayarlar hafif ve daha incedir, çünkü SSD’ler genel olarak kompakttır. Bu yüzden SSD tabanlı ultrabookları taşımak ve daha fazla hareketlilik sunmak çok kolay.
  • Daha iyi Pil Yedekleme: SSD’de kullanılan motor veya başka bir döner parça olmadığından SSD’nin güç gereksinimi geleneksel sabit disk sürücülerinden çok daha azdır. SSD tarafından daha az güç kullanımı, daha fazla güç yedeklemesi anlamına gelir.
  • Daha hızlı tepki süresi: Verilerin tepside hareket eden kafalar tarafından getirildiği HDD’den farklı olarak. Elektronik devre tabanlı bellekten anlık olarak SSD’de veri okuma / yazma işlemi. Bu yüzden SSD’ye bir işletim sistemi yüklenirse, HDD’den daha hızlı önyükleme yapar.

 

SSD ve HDD arasındaki fark

disk

ÖZELLİK SSD HDD
Kapasite: Maksimum Kapasite 4Tb Maksimum Kapasite: 10Tb
Güç tüketimi: Daha az, maksimum 3 watt Daha fazla, Max 7 Watt
Form faktörü: Sınırlama yok. Mevcut boyutları var. Mekaniğe bağlı olarak boyutların kullanılabilirliğinde sınırlama var.
Manyetik etkisi: Manyetizmadan etkilenmez. Manyetik etkilerden dolayı veri bozulma olasılığı.
Okuma/Yazma Hızı: s/700 MB’e kadar. s/180 MB’e kadar.

 

SSD ve HDD’nin karşılaştırma tablosunda gözlemleyebileceğimiz gibi.

HDD, Performansta yavaş ve SSD’den daha az dayanıklıdırlar. Veri alanı sorunları konusunda endişelenmiyorsanız ve daha hızlı bir işletim sistemi açılışına ihtiyaç duyuyorsanız. Uygulamalara hızlı erişim ve herhangi bir bütçe sorunu yaşamadığınız takdirde. Windows 10 sisteminizi HDD yerine SSD’ye taşıma yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *