Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Windows 10 SSD veya Hybrid sürücüye nasıl taşınır

Windows 10 SSD

Windows

Windows 10 SSD veya Hybrid sürücüye nasıl taşınır

Windows 10 SSD veya Hybrid sürücüye nasıl taşınır

Windows 10 SSD veya hybrid sürücüye nasıl taşınır?

Windows 10 SSD veya hibrid sürücüye yükseltmek mi istiyorsunuz?

Önce, işletim sisteminizi ve tuttuğu tüm verileri yeni sürücüye taşımanız gerekir.

Windows 10 bunu kolaylaştırmıyor, fakat biz sizin için buradayız. İşte Windows 10 SSD kurulumunu yeni bir sabit sürücüye kopyalayıp takas etmeniz gereken kılavuz.

Not: Bu kılavuz öncelikle yalnızca sabit sürücüleri değiştiren kişiler için tasarlanmıştır. Bu yöntem, kurulumunuza bağlı olarak yeni bir teçhizat inşa etmeniz veya bilgisayar değiştirmeniz durumunda işe yarayabilir. Bu bilgiler herhangi bir sanallaştırma projesi olarak çalışmaz.

 

Sisteminizi hazırlayın

Yeni bir Windows 10 SSD ye kopyama ve taşıma işleminden önce. Mümkün olduğunca çabuk ve sorunsuz olabilmesi için dosyalarınızı temizlediğinizden emin olun. Bunun için Windows’un kendi disk temizleme aracını kullanabilirsiniz.

Disk temizleme

Disk temizleme

1. Adım: Disk Temizleme İşlemine Başlayın. Yardımcı programı normal şekilde başlatabilir veya Windows arama çubuğuna “disk temizleme” yazabilirsiniz.

2. Adım: Bir kere açıldıktan sonra, kurtulmak istediğiniz dosyaları kontrol etmenizi sağlayan. Bir dosya türü listesi içeren bir kutu görmelisiniz. Bu durumda, çoğu dosya türü kontrol edilmelidir. Çünkü bunlar geçici dosyalar ve çeşitli Geri Dönüşüm Kutusu verileri gibi. ihtiyacınız olmayan dosyaların sınıflandırmasıdır.

Tutmak istediğiniz bir şey olması durumunda, çeşitli seçenekleri kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

3. Adım: Pencerenin altındaki Sistem dosyalarını temizle‘yi tıklayın. Bu, önceki Windows Yüklemeleri gibi silmek isteyebileceğiniz ekstra dosya türlerini ekler. Özellikle Windows 10’un Windows İçeriği programının bir parçalarıysa, oldukça büyük boyutlu olabilir.

Not: Disk Temizleme aracı sistem dosya türlerini içerecek şekilde değiştirildiğinde. Adım 2’de dosya türü listesine yaptığınız değişiklikleri sıfırlar.

 4. Adım: Disk Temizleme aracını başlatmak için Tamam‘a basın. Ve istenmeyen dosyaları sisteminizden çıkarın. Birkaç GB veri olsa bile işlem çok uzun sürmemelidir.

 

Taşıma aracını seçin

EaseUS Todo Backup Free

Windows 10, işletim sisteminizi yeni bir sabit sürücüye kopyalamak ve değiştirmek için kolay bir yöntem sunmuyor. İyi haber, tam olarak bunu yapmanıza izin veren birçok uygulama var.

Bunlar genellikle Windows 10’u eski bir sabit diskten bir Windows 10 SSD’ye (veya benzer geçişler). Taşımak için özel olarak tasarlanmış önemli kopyalama işlevlerini de içeren yedekleme programlardır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok şey var. Ancak aşağıda önerdiğimiz seçenekler tamamen ücretsizdir.

 

EaseUS Todo Backup Free 10.0: Adı biraz uzun ama işlemi kısa sürüyor. Hem Windows güç kullanıcıları hem de yeni kullanıcılar için çok kolay olan bir arayüze sahip iyi bakımlı bir yedekleme aracı gizlemektedir.

EaseUS Partition Master Professional 11.9: Daha iyi bir veri yönetimi araçlarına sahip daha profesyonel bir versiyon. Ne yaptıklarını bilen ve geçiş işlemi üzerinde daha fazla kontrol isteyenler için. Ancak, denemeyi tamamlamak için yeterli olan ücretsiz deneme sürümünü seçtiğinizden emin olun.

AOMEI Backupper Standard 4.0.2: Canlı bir arayüze sahip uzun vadeli bir yedekleme çözümü olan bu uygulama. Gelecekteki projeler için yedekleme ve klonlama araçları kullanma fikrini beğeniyorsanız. Bundan başka geçerli bir çözümünüz yoksa bu harika bir seçimdir.

 

Dosyalarınızı yedekleyin

AOMEI Backupper

AOMEI Backupper

Yeni bir yedekleme aracı indirdiniz. Bu, bir şeyler ters gittiğinde verilerinizi yedeklemek için harika bir zamandır. Aracınızı açın ve ana menüye bakın.

Yukarıda adı geçen araçların tümünde, “Backup” veya “Backup Tool” seçeneklerini içeren net bir kenar çubuğu ve üst menü bulunur. Yine uygun seçeneği seçin; ifadeler değişebilir ve dosyalarınızı nereye yedeklemek istediğinizi seçin. Sonra, geçiş prosedürüne geçmeden önce işlemi tamamlamak için biraz bekleyin.

Muhtemelen bunu söylemek zorunda değiliz. Ancak verilerinizi taşıma işlemi için kullandığınız sabit sürücüye yedeklememelisiniz. Ayrı bir harici sabit disk kullanın ya da yeterli miktarda depolama alanınız varsa çevrimiçi bir kaynak belirtin.

 

Hedef sürücünüzü seçin

1. Adım: Yeni sabit sürücünüzü veya eski sabit sürücünüzü. Bilgisayarınıza nasıl ve ne götürüyorsanız bağlı olarak takın. Yeni bir sabit disk bağlamak için çeşitli seçenekleriniz var. Ancak en yaygın olanı SATA. SATA kabloları düz, çoğunlukla kırmızı renktedir ve konektörlerin bir ucunda L-şeklinde bir viraj vardır.

Sürücüyü fişe takmak için anakartınızda boş bir yuva bulun. Ve güç kaynağınızdan çıkan yedek bir güç kablosu bulup çalıştırın.

2. Adım: Seçtiğiniz yedekleme uygulamasını açın. Ana menüde, “Migrate OS to SSD/HDD”, “Clone” veya sadece “Migrate” yazan seçeneği arayın.

Clone

Clone

Adım 3: Bu, programın bilgisayarınıza bağlı sürücüleri algılayacağı. Hedef sürücü istediğini yeni bir pencere açmalıdır. Yeni Windows 10 SSD’yi veya diğer sürücüyü hedef olarak seçtiğinizden emin olun. Ve hedef sürücünün yeterli alana sahip olduğundan emin olun.

Bu pencere ayrıca her bir sürücünün verileri hakkında yararlı bilgiler sağlamalıdır.

Aşağıdaki örnek EaseUS Partition Manager’dan alınmıştır. Yukarıdaki tablo AOMEI’nın Yedekleyicisidir.

Migrate

 

Bölüm boyutlandırmasını ayarlayın

Bölüm boyutlandırmasını ayarlayın. Bu yedekleme araçları tipik olarak bölümleri özelleştirmek için size seçenekler sunar. Hedef sürücüsünde, daha önce sürücü kullanıldıysa veya kutudan çıkarak. Farklı bir aygıtla çalışacak şekilde ayarlanmış bölümleri silmeyi seçme seçeneğine sahip olursunuz.

Emin değilseniz, bölümleri yalnızca güvenli tarafta olmak için silmek iyi bir fikirdir.

Disk Backup

Disk Backup

Ayrıca, geçiş yaptıklarında bölümlerin boyutlarının nasıl yapılacağını seçme seçeneğiniz de vardır. Bölümleri yeniden boyutlandırmadan bir kopyasını oluşturmayı seçebilirsiniz. Ancak bu genellikle aracı kullanmayan zayıf bir seçimdir.

Bunun yerine, bölümleri yeni sürücüye sığdırmak ve optimize etmek için bu seçeneği seçin. “Optimize”, “Resize” ve benzeri komutlar, dikkat etmeniz gereken şeylerdir.

 

Klonlamaya başlayın

Şimdi Programı klonlama sihirbazı devralacak. Sürücülerinize göz atın ve geçiş işlemini başlatın. Devam etmek istediğinizi onaylayın ve program ne zaman bittiğini size bildirecek.

Bu biraz zaman alabilir. Bu nedenle güç kablolarınızın bağlı olduğundan ve eski sabit disklerin aşırı ısınmaması ve “nefes alması” için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak iyi bir fikirdir.

Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ve her şeyin işe yarayıp devam edip etmediğini kontrol edin. Aracınız sizden bunu yapmanızı ister ya da taşıma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı otomatik olarak yeniden başlatmayı seçebilirsiniz.

Ardından, daha fazla veri yönetimi için yedekleme aracını silebilir ya da saklamaya devam edebilirsiniz. Windows 10 SSD sürücüye taşıma/aktarma işlemi bu kadar.

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Windows

bitcoinBitcoin
$ 26,448.091.12%
ethereumEthereum
$ 1,848.350.65%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000993.73%
En üste