Gigabyte, Terabyte ve Petabyte ne kadar büyük?

Gigabyte, Terabyte ve Petabyte ne kadar büyük?

Gigabyte, terabyte veya petabyte terimleri depolama açısından tam olarak ne ifade ediyorlar?

Depolama boyutlarına daha yakından bakalım.

Bayt, megabyte, gigabyte ve petabyte gibi sözcüklerin tümü, dijital depolama miktarlarına işaret eder. Ve bazen megabit ve gigabit gibi terimlerle karışırlar.

Sabit diskler, tabletler ve flash depolama aygıtlarındaki depolama boyutlarını karşılaştırırken. Bu koşulların tam olarak ne anlama geldiğini (ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını) bilmek yararlı olur.

byte

İnternet hizmeti veya ağ malzemeleri için alışveriş yapıyorsanız veri aktarım hızlarını karşılaştırırken de yararlıdır.

 

Bit, Byte ve Kilobayt

Öncelikle, dijital depolama temellerinin bazı alt düzey kapasitelerine bakalım.

En küçük depolama birimi (b) olarak adlandırılır. Sadece tek bir ikili basamağı (1 veya 0) depolayabilmektedir. Özellikle biraz daha büyük bir kelimenin bir parçası olarak biraz bahsedersek. Genellikle küçük bir “b” harfi kullanırız. Mesela, bir megabit bin bittir. 45 megabit gibi bir şeyi kısalttığımızda 45 Mb kullanıyoruz.

Bir adım bir bayttır (B). Bir bayt sekiz bittir ve tek bir metin karakterini saklamanız gereken şeyle ilgilidir. Kısaltılmış bir bayt biçiminde bir “B” kullanırız. Mesela, ortalama bir kelimeyi saklamak yaklaşık 10 B sürer.

Bir bayttan sonraki adım, 1,024 bytelik verilere (veya 8,192 bit) denk olan bir kilobyte dir (KB). Kilobyteleri KB olarak kısaltırız. Mesela, tek bir düz metin sayfasını saklamak yaklaşık 100 KB alır.

Artık bu küçük ölçümlerle, alışveriş yaparken duyma olasılığınızı daha iyi anlayabiliriz.

 

Megabayt (MB)

Bir megabyte’de (MB) 1.024 KB vardır. 90’ların sonunda, sabit sürücüler gibi düzenli tüketici ürünleri MB’lerde ölçüldü.

MB içinde ne kadar depolayabileceğinize dair birkaç örnek:

 • 1 MB = 400 sayfa kitap
 • 5 MB = Ortalama 4 dakikalık bir mp3 şarkı
 • 650 MB = 70 dakikalık ses ile 1 CD-ROM

Sonraki birkaç bölümde 1.024 sayısını göreceksiniz. Tipik olarak, kilobayt aşamasından sonra, bir sonraki düşük ölçüm ne olursa olsun. Her bir ardışık depolama ölçümü, 1.024’dür. 1,024 bayt bir kilobyte dir. 1,024 kilobyte bir megabyte dır.

 

Gigabyte (GB)

Bir gigabyte’da (GB) 1.024 MB vardır. Tüketici depolama seviyelerine bakıldığında GB’ler hala çok yaygındır. Bu günlerde terabyte’larda çoğu normal sabit disk ölçülse de. USB sürücüler ve birçok katı hal sürücüsü gibi şeyler hala gigabyte’lar ile ölçülüyor.

 • 1 GB = bir raftaki yaklaşık 10 metre kitap
 • 4.7 GB = Bir DVD-ROM diskinin kapasitesi

 

Terabyte (TB)

Bir terabyte da (TB) 1.024 GB vardır. Şu anda, TB düzenli sabit disk boyutları hakkında konuşurken en yaygın ölçüm birimidir.

 

Petabyte (PB)

Bir petabyte (PB) içinde 1.024 TB (veya yaklaşık bir milyon GB) vardır. Trendler devam ederse, petabyte lar, gelecekte bir zamanlar tüketici düzeyinde depolama için. Standart ölçüm olarak terabytelar’ın yerini alabilir.

 • 1 PB = 500.000 sayfalık standart yazılan metin (veya 745 milyon disket).
 • 1.5 PB = Facebook’ta yer alan 10 milyar fotoğrafın veri miktarı.
 • 20 PB = Google‘da 2008’de günlük olarak işlenen veri miktarı.

 

Exabyte (EB)

Bir exabyte’ta (EB) 1.024 PB vardır. Amazon, Google ve Facebook gibi teknik devler (düşünülemez miktarlarda veriyi işleyen). Tipik olarak şu anda bu tür depolama alanıyla ilgili uğraşanlardır. Tüketici seviyesinde, bugün işletim sistemlerinde kullanılan bazı (fakat hepsi değil) dosya sistemlerinin. Teorik sınırlarının exabytelar da bir yeri vardır.

 • 1 EB = 11 milyon 4K video.
 • 5 EB = insanoğlunun konuştuğu tüm kelimeler.
 • 15 EB = Google tarafından tutulan tahmini toplam veri miktarı.

Bu liste elbette devam edebilir. Listedeki sonraki eklenmeyen üç kapasite: zettabyte, yottabyte ve brontobyte gibi tahmini belli olmayan dev veri ölçümleridir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *