AES şifreleme nedir ve AES şifreleme nasıl çalışır?

AES şifreleme nedir

AES veri göndermek, güvenli bir şekilde depolamak ve şifrelemek için dünya çapında standartlarından biridir.

1977 veri şifreleme standardı (DES) değiştirmek için 1990’ların sonunda oluşturuldu. 2002 yılında dünya çapında işletmeler ve kamu kuruluşları hem tarafından. Daha yaygın olarak kullanılan önce şifreleme ABD hükümeti içinde onaylanmış bir yöntem oldu.

 

Nasıl ve neden gelişti?

Rijndael olarak da bilinen AES, ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST). DES’in yerini aldığını açıklamasından dolayı geliştirilmiştir.

AES, 1970’lerin başında IBM’de kuruldu ve ABD hükümeti tarafından kullanılmak üzere. NIST tarafından onaylandığı 1977’den beri ortak kullanımdaydı. Doksanlı yıllarda, DES’in kaba kuvvet, diferansiyel kriptanaliz ve lineer kriptanaliz atakları ile kırılabileceği ortaya çıkmıştır. (DES’nin ilk kez piyasaya sürüldüğü zaman olduğu varsayılmıştır). NSA’yı içeren DES’in gelişmesiyle, bir arka kapının bu şifrelemenin bir parçası olabileceğine dair bir şüphe vardı.

DES’in zafiyetleri, NIST’in, Gelişmiş Şifreleme Standardı, olarak adlandırılacak olan. Yeni bir ürünü seçmek için beş yıllık bir program başlatmasını sağladı.

Birkaç Belçikalı kriptograf, Vincent Rijmen ve Joan Daemen, Rijndael önerilerini NIST’e sundular. Bu da NIST’e sunulan 15 öneriden biriydi. Bu sonuçta diğerlerinin üzerinde kazandı. Ancak fonksiyonların isimlerinde bir dizi değişiklik yapıldı. AESi orijinal Rijndael standardından ayıran anahtar ve blok uzunlukları dizisi yapıldı. Bunlar ikincisinin bir alt kümesini etkili bir şekilde oluşturdu.

AES nihayet 2002’de ABD federal düzeyinde kullanılmak üzere onaylandı. O zamandan beri yaygın bir şekilde kullanılıyor.

 

AES nasıl çalışır?

Bir ikame permütasyon ağı (SPN) blok şifreleme algoritmasıdır.

Bu, algoritmanın bir düz metin bloğu alması anlamına gelir ve buna dönüşümlü olarak. Alternatif ikame ve permütasyon paketleri uygular. AESde, şifrelemenin ne kadar güçlü olması gerektiğine bağlı olarak. Her kutunun boyutu 128, 192 veya 256 bittir, ancak 128 bit tipiktir.

Değiştirme-permütasyon işlemi sırasında verilerin şifrelenmesi. Hedeflenen alıcı tarafından okunması için bir şifreleme anahtarı oluşturulur. Bununla birlikte, anahtar olmadan, veriler tamamen karıştırılmış ve anlaşılmazdır.

 

Nerede kullanılır?

AES hayatını, NSA dahil ABD hükümeti için bir araç olarak başlatırken. Dünya çapında işletmeler ve diğer kuruluşlar tarafından benimsenmiştir. Şu anda en yaygın kullanılan şifreleme algoritmalarından biridir.

Her türlü dosya ve aktarım senaryosunda kullanılır. Mesela, bir HTTPS bağlantısı üzerinden dosya aktardığınızda. Verilerinizi orta tür saldırılarda bulunan herhangi bir kişiden güvende tutuyor.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *