E-postalarda CC ve BCC Nedir?

Gmail, Yahoo, Microsoft Outlook, Live Mail ve Mozilla Thunderbird dahil olmak üzere çoğu e-posta istemcisinde olan CC ve BCC size çok sayıda alıcıya tek bir e-posta gönderme olanağı sağlar. Bunu genellikle “karbon kopyalama” anlamına gelen CC ve BCC veya “kör karbon kopyalama” ile yapabilirsiniz. İlki sadece bir grup e-postası gönderirken, ikincisi ilgili kişilerin her birinin kimliğini gizler.

 

“To” (Alıcı) Alanına E-posta Alıcısını Girme

E-postanızın alıcısını veya alıcılarını seçmek için “To” alanına e-posta adreslerini girin:

alıcı

Bazı e-posta istemcileri ve yapılandırmaları, daha sonra program tarafından otomatik olarak doldurulacak olan alana bir kişinin adını girmenize izin verir.

Bu alanı birden çok kişiye e-posta göndermek için kullanırsanız, her biri diğer alıcıların tam listesini görebilir.

 

Bir E-postada Nasıl CC İşlem Yapılır

CC veya karbon kopyalama, e-postaları “Alıcı” alanından daha dolaylı bir şekilde paylaşmak için kullanılır. E-postanız doğrudan bir kişiye hitap etmiyorsa, ancak o kişinin e-postalar zincirindeki tartışmayı takip etmesini veya hatta konuyu potansiyel olarak takip etmesini istiyorsanız, “CC” alanı harika bir seçenektir. Bir e-postada CC olan biri, “Kime” alanına yerleştirilmiş biri gibi gelen kutularında okunmamış bir e-posta alır; ikisi arasındaki fark, e-postanızın gövdesinde kime hitap ettiğinizdir. Profesyonel dünyada, CC’nin çok sık kullanılır ve meslektaşları çeşitli konularda döngüde tutmaya hizmet eder.

E-posta alıcılarını, genellikle Kime alanının hemen altında bulunan CC alanına adres listesini girerek alabilirsiniz. E-posta zincirindeki herkes, her bir CC’nin bireyin adını ve e-posta adresini görebilir:

cc

Bir E-postada BCC Nasıl Yapılır

Her e-posta istemcisi (Gmail, Outlook, Mozilla Thunderbird, Yahoo vb.), E-posta zincirindeki diğer kişilere kimliklerini gizlerken çok sayıda kişiye hitap etme seçeneği sunar. Buna BCC ‘veya kör karbon kopyalama denir. Alıcılarınızın kimliklerini To veya CC alanlarını kullanmak yerine adreslerini BCC alanına girerek gizleyebilirsiniz:

bcc

Bu seçeneği hem bire bir hem de grup e-postaları için kullanabilirsiniz. Bu, özellikle kişilerinizin gizliliğini spam ve istenmeyen e-postalara karşı korumak istiyorsanız veya alıcılarınızın aynı mesajı kimin aldığını bilmesini istemiyorsanız kullanışlıdır.

BCC alanı, e-posta istemcilerinde varsayılan olarak her zaman kullanılamaz. Örneğin, Outlook‘ta, ayara erişmek için Seçenekler’i seçmeniz gerekir; Thunderbird’de, açılır menüden seçmeniz gerekecektir; Gmail‘de BCC düğmesini tıklamanız gerekir; Windows Live Mail’de Alt + B tuşlarına basmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *