Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Spam Mail ve Kimlik Avı Nedir Nasıl Anlaşılır

Spam Mail

internet

Spam Mail ve Kimlik Avı Nedir Nasıl Anlaşılır

Spam Mail Nedir

Spam mail nedir ve Spam mail nasıl anlaşılır?

Mail, herhangi bir iletişim için kullanılan herhangi bir internet profilinin yaşam çizgisidir.

Mail kutunuza gelen resmi bir mail, geçerli ve düzenli bilgilere sahip olduğu algılanan yetkili bir mail olarak tanınır. Ancak, bilmediğiniz birinden çok sık mail alırsanız, bu bir spam ve kimlik avı olabilir.

En çok Mail kullanılan ABD’de her yıl milyonlarca spam ve kimlik avı vakası kaydedilmekte. Mail adresinizde, güvenliğinizi sağlamak için spam ve kimlik avı maillerinin nasıl tanınacağını bilmelisiniz. Spam, sadece siber güvenliğiniz için bir tehdit değil, aynı zamanda parasal tehditler de içerir.

 

Spam nedir?

Spam, elektronik olarak gönderilen istenmeyen iletilere denir. Alıcı, spam gönderenin gönderdiği mesajları görmek istemez. Çoğu durumda, spam iletiler reklam, bağlantı, kimlik avı sayfaları ve hatta kendi kendine yüklenen Malware içerir.

Spam mesajlarının dünyayı ele geçirmesinin en büyük nedenlerinden biri, hiçbir maliyetinin olmamasıdır. Bu mesajlar genellikle kampanyalar altında gönderilir. Bu genelde SEO için kullanılan kurnaz bir taktiktir. Yani hedef kitlenin bir kısmı bile geri dönerse, kampanyanın maliyeti karşılanır, artı daha fazla para demektir.

 

Kimlik avı e-postaları nasıl anlaşılır?

Bilmediğiniz birinden beklenmedik bir mail aldığınızda, mail’in ya spam olduğunu ya da bir kimlik avı web sitesine çıkma olasılığı yüksektir.

Spam veya kimlik avı maillerini tanımak için aşağıdaki ipuçlarını kontrol edin.

  • Bağlantının hedefiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin:

Bilinmeyen bir kişiden şüpheli bir mail aldığınızda, tıklamanız için çeşitli bağlantılar içerme olasılığı vardır. Herhangi bir işlem yapmadan önce, mail’de bulunan bağlantının üzerine gelin ve ekranın sol alt köşesindeki hedef adresi kontrol edin. Eşleşirse, bağlantıya tıklamayı düşünebilirsiniz. Değilse, göndereni basitçe bloke edin ve maili silin.

  • Konu satırındaki yaygın spam konuları:

En yaygın istenmeyen mail uygulamaları, size zengin nesneler sunan ücretsiz konu başlıklarını içerir. Para yatırmayı içeren konu satırları, indirimler hediyeler vs gibi dikkatinizi çekmek için eklenir.

  • Açılış sayfası için güvenliği kontrol edin:

Yasal olup olmadığını doğrulamanın zor olduğunu düşündüğünüz oldukça şüpheli bir e-posta alırsanız. Açılış sayfasının güvenliğini kontrol edebilirsiniz.

Sağlanan bağlantıları tıkladığınızda, sayfanın güvenli olup olmadığını doğrulamak için https:// güvenlik işaretini kontrol edin ve ve yeşil kilit simgesini tıklayın.

 

güvenli

  • Üçüncü taraf güvenlik sitelerini kullan:

Artan güvenlik tehditleri de bu risklere karşı çeşitli güvenlik panelleri sağladı. Bir bağlantıyı tıklamadan ve ziyaret etmeden önce bir bağlantının güvenilirliğini doğrulamanıza yardımcı olan birçok üçüncü taraf web sitesi vardır. Bir bağlantının teslim edilmeden önce meşruiyetini kontrol etmeniz önerilir.

  • Yazım hataları ve temel hataları kontrol edin:

Spam mail ve kimlik avı maillerini tanımak eski bir okul tekniğidir. Birmail açıldıktan sonra içeriği dikkatlice okuyun ve temel dilbilgisi ve yazım hatalarını kontrol edin.

Spam yapanların çoğu, resmi olarak yazılmış bir mektuba çok fazla ilgi göstermezler. Bu, popüler bir web sitesinden beklenen, kendileri tarafından dayatılabilecekleri bir yazıdır.

 

Güvenlik

Kimlik avı konusunda önceden tedbirinizi almanız gerekir. Bunun için bilgisayarınıza güvenlik programı olarak en iyi malware temizleme programı veya en iyi antivirüs programı yüklemeniz gerekir.

Gelen şüpheli bir mail’i açtığınızı ve içinde bulunan bağlantıyı tıkladığınızı varsayalım. İlk olarak zor yüklenen bir sayfa ile karşılaşırsınız. Bu durum sizin internet bağlantınızdan veya açılan sitesinin yavaşlığından değil, arka planda faaliyete geçmiş zararlı içerikten dir.

Güvenli Mail için Gmail veya Outlook kullanmanızda fayda var. Çünkü bu mail servisleri spam ve kimlik avı konusunda çok hassaslar.

Genel olarak, spam mail, beklediğiniz maillerle neredeyse hiç ilgili değildir. Bu nedenle, spam ve kimlik avı maillerini nasıl tanınacağınızı bilmeniz önemlidir.

İlgili içeriğe sahip düzenli postalar alıyorsanız, doğruluğunu öğrenebilir ve daha sonra engelleyebilirsiniz. Spam ve kimlik avı maillerinden kaçınmak için bazı ipuçlarını ve püf noktaları paylaşmak isterseniz. Aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 27,816.450.43%
ethereumEthereum
$ 1,903.480.06%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000871.75%
En üste