Vivaldi tarayıcı şimdi ARM tabanlı çalışan Linux’u destekliyor

Vivaldi tarayıcı

Vivaldi tarayıcı Windows MacOS ve Linux için Intel ve AMD tarafından üretilen x86 tabanlı çipli makinelerde kurulu diğer yapılarına katılıyor.

Vivaldi 5 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi Zero ve Asus Tinker gibi ARM tabanlı işlemcilerle çalışan cihazlarda çalışan Linux dağıtımı için web tarayıcısının en iyileştirilmiş bir sürümünü piyasaya sürdüğünü söyledi.

Özelleştirilebilen bir Tarayıcı

Tetzchner; “Vivaldi, kişiselleştirebileceğiniz ve kendiniz yaratabileceğiniz bir web sörfçüsü araç kutusu. Bilgisayar meraklılarının gelişen kültürüne daha fazla esneklik sağlamak için uğraşıyoruz ve Raspberry Pi’nin her sahibinin Vivaldiyi kullanarak eğleneceğini umuyoruz ” diyor.

Tarayıcı, bir DEB dosyası olarak sunulur ve paketin açılması ve yüklenmesi için bir kullanıcı hesabı gerekir. Tek çekirdekli ARM tabanlı işlemciler kullanan küçük cihazlar için optimize edilmiş ancak kullanıcılar daha iyi performans elde etmek için tarayıcı ayarlarını değiştirebilir. Bunlara, hareketli görüntüleri devre dışı bırakma ve metinden başka her şeyi filtrelemek için varsayılan görüntüleme modunu ayarlama (Reader Modu olarak da adlandırılır) da dahildir.

Vivaldi kullanıcıları, ARM tabanlı aygıtlarda tarayıcının bir sürümünü kullanmalıdır. Vivaldiye göre, diğer sürümlerde sunulan her şey, ekran görüntülerini yakalamak ve tarayıcı içerisindeki not alma bileşenini kullanarak tek bir sekmeyle birden fazla sayfayı sıkıştırmak gibi özellikler mevcut. Bu yılın başında Windows 10 tabanlı bir sürümü bir dönüş için aldık.

Vivaldi tarayıcı eski Opera CEO’su Jon von Tetzchner’in beyni. Güç kullanıcıları için oluşturulmuş bir çözüm vizyonunu sürdürmek için 2013 yılında oluşturduğu şirket ve tarayıcıyla yollarını ayırdı. O zamana kadar, Opera tarayıcısı başlangıçta öngörülenden farklı bir yoldaydı. O yüzden Opera 14’ün Vivaldi adındaki tamamen yeni bir çözümle işe yaramamıştı.

Vivaldi ne demek?

Adı, İtalyan Barok yazar ve virtüoz Antonio Lucio Vivaldiden kaynaklanıyor. Tetzchner, web sörfçülerinin olmasını ve web tarama deneyimini mümkün olan her şekilde özelleştirmelerini istiyor. Tarayıcının araçları düzenleme aracı, arayüz renklerini özelleştirmekten bileşenlerinin yeniden düzenlenmesine ve kullanıcının çevrimiçi ziyaret ettiği yerlerin ayrıntılı istatistiklerini görüntülemesine olanak sağlıyor.

Vivaldi resmi olarak Windows MacOS ve Linux için 2016’da sahneye çıktı ve artık nihayet ARM tabanlı çiplerle çalışan Linux makineleri için mevcut. Raspbian Vivaldiyi çalıştıran kullanıcılar tarayıcıyı yüklemek için gerekli olan şeyin, indirilen yükleyiciyi çift tıklamak olduğunu söylüyor. Diğer tüm Linux tabanlı dağıtımlar için talimatlar, platforma ve kullanıcı izinlerine bağlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Microsoft Araştırmaları şimdi Podcast’de

Tetzchner, “Vivaldinin daha zengin özelliklere ve esnekliğe sahip bir tarayıcı arayan herkes için  heyecanlı bir deneyim yaşatacak” dedi.

Linux için Vivaldi tarayıcı yı ARM tabanlı cihazlarda çalıştırmak için burdan Vivaldi.com’a gidin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *