RAMDisk Nasıl Oluşturulur? Sabit Disk olarak RAM Nasıl Kullanılır?

RAMDisk Nasıl Oluşturulur

Sisteminizde fazla kullanılmayan RAM miktarını, bir RAMDisk oluşturmak için kullanılabilir.

Uygulama yükleme sürelerini kısaltmak, oyun oynarken performansı arttırmak. Veya daha iyi oynatım için 4K filmleri depolamak için avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Daha hızlı depolama, her bilgisayar kullanıcısının hayalidir. İnsanların çoğu artık SSD’leri kullanma seçeneğine sahipler, ancak diğer sabit disklerden çok daha masraflıdır. Bununla birlikte, Bilgisayarınızda boşta olan RAM gibi bir sürü boşluğa sahipseniz. SSD’den daha hızlı bir şekilde, bazı yıldırım hızlı depolama ortamları oluşturmak için harika bir kaynak olabilir.

 

RAM Disk nedir?

RAMDisk, verileri depolamak için fiziksel RAM’inizdeki blokları kullanan sistem üzerinde oluşturulan bir sanal sürücüye verilen bir terimdir.

RAM kullanarak depolama ortamı oluşturma girişimleri 1980’lere dayanmaktadır. Gelişme izledi ve aslında RAM tabanlı sabit disklerimiz var. Ancak bunlar, RAM belleğinin yüksek maliyeti ve sürekli bir güç kaynağı ihtiyacı nedeniyle diğer sabit diskler ve daha sonra SSD’ler kadar viral olmayacaktır.

Neden RAMDisk kullanmalı?

RAM’in bilgisayarınızda ayrı bir bellek parçası olmasının nedeni yüksek hızıdır. RAMDiski oluşturmak, verileri bilgisayarınızda mümkün olan en hızlı depolamaya kaydetmenizi sağlar.

Bir RAM sürücüsüne yüklediğiniz programların yükleme sürelerinde önemli bir düşüş olduğunu fark etmeyeceğiniz gerçeğini reddetmiyor. Bunun nedeni, dosyaları sabit sürücünüzden RAM’e aktarmanıza gerek yoktur.

RAM Diskini korumanın önemli yönlerinden biri, bilgisayarınızı kapattıktan sonra verileri saklamaktır. RAM geçici bellek ve güç kesildikten sonra hiçbir şey hatırlayamıyor.

Şimdi, RAM Diski oluşturmaya ek olarak. Bilgisayarınızı her kapattığınızda ve sabit diskinizi tekrar açtığınızda RAM Diske kopyaladığınızda. Verileri sabit diskinize de kaydeden RAMDisk yazılımının ihtiyacını buluyoruz. Çeşitli RAMDisk yazılımlarından birini seçebilir ve bunlardan bazıları Raymond tarafından kıyaslanmıştır.

RAMDisk oluşturmak için, bilgisayarınızın yeterli miktarda RAM olduğundan emin olun. Bunun nedeni, Windows işletim sisteminin düzgün çalışması için yaklaşık 2GB belleğe ihtiyaç duymasıdır. Ve diğer yazılımlar için yedek bir 1GB hafıza bırakmak zorundasınız. Yani, “1GB RAMDisk oluşturmak için bilgisayarınızda en az 4 GB RAM olmalıdır.”

Ayrıca, bir 32-bit Windows çalıştırıyorsanız, desteklediği maksimum RAM 4GB’dir. Bu nedenle, RAMDiski kurarken önemli bir pencereniz yok. 64 bit Windows durumunda böyle bir sınır yoktur. Dolayısıyla, 8GB veya 16GB’lık çipiniz varsa, hafızanızda 8GB RAMDisk oluşturmak kolaydır.

 

Windows 10’da Sabit Disk Olarak RAM Nasıl Kullanılır?

Windows 10 ve eski sürümleri için birçok ücretli ve ücretsiz RAMDisk yazılımı vardır.

Ücretsiz ve ücretli seçeneklerde bulunan Dataram RAMDiski duymuş olabilirsiniz. Bu yazılımı kullanarak bir RAMDiski nasıl kurabilirsiniz:

  • Dataram RAMDiski bu linki kullanarak indirdikten sonra kurun (web sayfasının en altına gidin).
  • Varsayılan görünüm biraz kafa karıştırıcı. Böylece, isterseniz Görünüm> Gelişmiş’e geçebilirsiniz.
  • Şimdi, Ayarlar sekmesinin altında, RAMDiskin boyutunu seçin. Ücretsiz sürümde sadece 1023MB’a kadar çıkabilir. Ancak, ücretli sürüm 64 GB’a kadar destekler.

ayarlar

  • Load/Save sekmesinin altında, Başlangıçta Disk Görüntüsünün Yüklendiğinden ve Kapatmada Disk Görüntüsünün Kaydedildiğinin işaretlendiğinden emin olun. Bu, bilgisayarınızı kapattığınızda dosyalarınızın kaybolmamasını sağlayacaktır.

load save

  • Sanal diskinizi harekete geçirmek için Seçenekler sekmesini veya Star RAMDiski tıklayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz RAM Disk Bilgisayarım / Bu Bilgisayar’da normal bir yerel disk olarak görünecektir.

bu bilgisayar

Bu şekilde RAM’inizi sabit disk olarak kullanabilirsiniz. Yazılımı kullanarak RAM Diski istediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Ayrıca Dataram penceresini kapatabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *