Kaspersky Virüs bulaşmış Microsoft yazılımlarından sorumlu tutuldu

Kaspersky suçlu bulundu

Kaspersky suçlu bulundu, Embattled bilgisayar güvenlik firması Perşembe günü yaptığı açıklamada KasperskyLab hakkında bir iddia ortaya attı.

Embattled kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmış Microsoft Office yazılımları’nın kendisinin değil, gizli olarak ABD istihbarat materyalleri hırsızlığından sorumlu tutulamayacağını söyledi.

Kaspersky, ABD istihbarat camiasını sarsan siber casusluk gizemine yeni ayrıntılar önermekle birlikte, kesintiye bir Çin bağlantısı olduğunu söyledi. Rus istihbaratına bağlı olduğu iddia edilen bağlantılar nedeniyle ABD hükümet bilgisayarları üzerinde artık yasaklanan Moskova merkezli anti-virüs yazılım üreticisi, birisinin NSA çalışanının ev bilgisayarından değerli Ulusal Güvenlik Ajansı programlarını çaldığını doğruladı. İlk önce 5 Ekim’de Wall Street Journal tarafından bilgilendirildi.

Dergiye göre, kişi aynı zamanda Kasperskyın yazılım korumasını kullanan. Eşitlik Grubu adlı NSA saldırı birimi bilgisayarından çok gizli dosyalar ve programlar içeriyordu. Rus casusların Kaspersky, programını dosyaları keşfetmek  için bir arka kapı olarak kullandıklarına ve NSA’nın kendi siber casusluk operasyonlarına ciddi zarar verdiğine inanıyorlar.

Rus istihbaratı

2015’te küresel olarak 600 milyon doların üzerinde anti-virüs yazılımı satan Kaspersky’nin bilerek veya bilmeyerek hırsızlıktaki Rus istihbaratına yardım ettiğini iddia eden ABD’nin iddiaları. ABD ticaretini etkin bir şekilde öldürdü ve dünya çapındaki itibarını zedeledi. Kendi adli analizini kullanarak Kaspersky, NSA çalışanının bilgisayarının ihlalini Journal’ın bildirdiği gibi 2015 yılı yerine Eylül ve Kasım 2014 arasında gerçekleştiğini söyledi.

Kaspersky, çalınan bazı Denklem Grubu kötü amaçlı yazılımların yanı sıra gizli belgeler için gerekli kaynak kodun içerildiğini söyledi. Malzemelere dayanarak, bilgisayarın Denklem Grubu için kötü amaçlı yazılımlar yaratan birisine ait olduğu ortaya çıktı.

Ancak şirket, bilgisayarın Microsoft Office’de gizlenmiş bir Rus yapımı “arka kapı aracı” da dahil olmak üzere. Diğer kötü amaçlı yazılımlar tarafından bulaştığını belirtti. Kaspersky, kötü niyetli yazılımın Hunan, Çin’deki bir bilgisayar sunucusu tabanından kontrol edildiğini ve bir NSA çalışanını hedefleyen herkesin bilgisayarına bir yol açtığını söyledi.

“Sistem sahibinin potansiyel temizleme seviyesi göz önüne alındığında, kullanıcı ulus devletlerin baş hedefi olabilir!”

Şirketin yaptığı yazılımın kapatılması dışında, Kasperskynin kendi yazılımının, bu kötü amaçlı yazılımların tespit edildiğini söyledi. Şirket yaptığı açıklama da ;”Bu zararlı yazılımı kurmak ve çalıştırmak için kullanıcının makinasında KasperskyLab ürünlerini devre dışı bırakmış olması gerekir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *