Uyuşturucunun Zararları | Uyuşturucunun Vücuttaki Etkisi

Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucunun Zararları Uyuşturucu maddeler içeriğinde sağlık için zararlı ve bağımlılık yapıcı birçok maddeyi bulunduran oldukça tehlikeli zehirlerdir.

Zehir diyoruz çünkü bu maddeler vücudu günden güne zehirleyerek organlar üzerinde oldukça tahrip edici etkilere neden olur. Her uyuşturucu maddesi içerdiği kimyasallara bağlı olarak vücutta çeşitli etkiler yapar.

Uyuşturucu maddeler tütün ürünleri ile soluma, koldan iğne ile enjekte etme ya da tabletler haline ilaç gibi yutma şeklinde vücuda alınabilmektedir.

kimyasal

Uyuşturucunun Zararları Uyuşturucunun en hızlı etki ettiği yöntem ise iğneyle enjekte edilen yoldur. Çünkü bu şekilde kana hızlıca karışan uyuşturucu kısa süre içerisinde tüm vücuda yayılabilmektedir.

Uyuşturucu maddeler beyinde dopamin etkisi yaratarak zevk ve mutluluk hissi verir. Böylece kişi bu maddelere daha çok bağımlı hale gelir. Ancak uyuşturucunun tek zararlı yönü bağımlılık yapıcı olması değildir.

İşte uyuşturucunun sağlığımız üzerindeki zararlı etkileri

  • Bağışıklık sistemini çökerterek vücudun hastalıklara karşı direncini azaltır.
  • Mide bulantısı, ülser e kusmaya neden olur.
  • İğne ile alınan uyuşturucu çeşitli enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir.
  • Kalp krizi başta olmak üzere birçok kalp ve damar rahatsızlığının başlıca kaynağıdır. Karaciğere fazla yük binmesine neden olur ve kişide karaciğer yetmezliği oluşur.
  • Beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyerek hafıza kaybı, halüsinasyon, saldırganlık, paranoya, kayığı, düşünme ve dikkat bozukluklarına neden olur. Ayrıca beyinde kalıcı hasar oluşturur.
  • Cilt hücrelerinde tahribata neden olarak cilt lekeleri, sarkmalar ve kırışıklığa neden olur. Saçların dökülmesine ve daha mat bir görünüm almasına neden olur.
  • Boğaz ve yemek borusunda kanser hücrelerinin gelişim sürecini hızlandırır.
  • Göz sağlığını olumsuz etkileyerek gözlerde sarılık ve geçici ya da kalıcı körlüğe neden olur.
  • Kişinin psikolojisi üzerinde ciddi boyutlarda bozukluğa neden olur.

Uyuşturucu kullanan insanların diğer insanlara göre intihara daha eğilimli oldukları yapılan birçok araştırmada belirtilen bir durumdur.

Sağlığımız üzerinde birçok zararlı etkisi olan uyuşturucu kullanılmaya devam edildiğinde ilerleyen dönemlerde sonu ölüme varan oldukça ciddi bir bağımlılık maddesidir. Bu nedenle bu konuda gerekli önlemleri almalı, kullanmaktan kaçınmalı ve eğer bu maddeye karşı bağımlılığınız varsa ilgili kurumlardan bu konuyla ilgili yardım almalısınız. Unutmayın ki geç kalınmadan alınan her önlem sağlığınızın korunmasına daha çok yardımcı olacaktır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *