Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

FPS Nedir ve Oyun Bilgisayarında FPS’nin Rolü Nedir

fps nedir

Bilgisayar

FPS Nedir ve Oyun Bilgisayarında FPS’nin Rolü Nedir

FPS Nedir (Saniyedeki Kareler)

Tam olarak FPS nedir ne işe yarar ve FPS nasıl hesaplanır?

FPS saniyede kare anlamına gelir. Katmanda oluşturulan kareler, resimler anlamına gelir. Birleştirilen  görüntülerin sayısı, ekranda görüntülenen bir video oluşturur. Ekranda yansıyan görüntü sayısı ne kadar çok olursa, yaratılan hareket o kadar iyi olur.

Mesela, Her bir kağıda resim çizip, tüm bu sayfaların birbirine bağlanmasını sağlıyorsunuz ve bu sayfaları bir araya getirdiğinizde, bir hareketli resim oluşturuyor. Şimdi, bir saniyede çevrilen sayfa sayısı, basit bir şekilde ders kitabının FPS’sidir.

Bir saniyede sayılan sayfa sayısı artarsa. Oluşturulan hareketin kalitesinin eskisinden de daha iyi (pürüzsüz) olduğunu göreceksiniz.

İkinci örnek, bir projektör. Analog projektörlerde, bir görüntü rulosu, tiyatro ekranında bir film oluşturmak için projektörden bir hızda ilerler. Burada, projektör penceresinden bir saniyede geçen hareketsiz görüntülerin sayısı, projektörün FPS’sidir.

Teknik olarak, bir saniyede gösterilen hareketsiz görüntülerin sayısı Saniyedeki Kareler dir. Yüksek FPS daha yumuşak hareketler üretirken, düşük FPS ise dalgalı video grafikleriyle sonuçlanabilir.

 

FPS nasıl hesaplanır

3000 görüntüyü birlikte kullanarak veya dikerek 60 saniyelik bir video oluşturursanız. Basit matematik kullanarak bir saniyede görüntülenen görüntülerin sayısını hesaplamanız gerekir.

Bu durumda burada, bir saniyede gösterilen görüntüleri hesaplamak için toplam görüntüleri toplam saniyelerle bölün. Yani sonuç 50 FPS çıkar.

 

FPS’nin Rolü

Oyun bilgisayarında FPS nedir? Sorunsuz oyun deneyimi için, FPS oyunun sorunsuz çalışacağından. Nesnelerin hareketinin optimum FPS’de sorunsuz olacağından kuşkusuz hayati faktörlerden biridir.

Şimdi burada yüksek FPS yerine optimum kelimesini kullandım. Nedeni, bazı oyunlarda, bir kişinin veya nesnenin hareketini veya adımlarını fark etmek için. Orta seviyede bir FPS’ye ihtiyacınız vardır. Oysa yüksek FPS’de belirli çerçevelerde gösterilen hayati ipuçlarını kaçırabilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra, oyun kalitesini belirleyen diğer iki faktör de grafik kartı ve monitördür.

Eğer oyununuz en az 30 fps yüksek çözünürlüklü resim gerektiriyorsa. Grafik kartı bunu yapma kapasitesine sahip olmalıdır. Öte yandan, monitörün yenileme hızı FPS gereksinimlerine göre çok daha düşükse. Ekranda istenen sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Bilgisayarda oyun performasınsını iyileştirmek için buraya bakınız.

 

Farklı FPS’nin karşılaştırılması

FPS’yi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için. Hız sabitini 1000 piksel/saniyede tutarken farklı FPS hızında hareket eden topları gösteren bir video ekran görüntüsü.

kare

Üstteki ilk top 15 FPS’de, ortada 25 FPS’de ve sonuncunda altta 60 FPS’de hareket ediyor. Gözlerimizin, farklı FPS hızlarında hareket eden bu topları nasıl algıladığını görebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste