Sunucusuz mimari (serverless) nedir?

Sunucusuz mimari

Tüm yönleriyle Sunucusuz mimari (serverless) nedir? Artıları ve eksileri.

Sunucusuz mimari biraz garip gelebilir, sonuçta sunucu olmadan çalışan bir sistemdir.

Kısaca, konumunuzdaki fiziksel sunucular yerine container tabanlı mimari kullanılıyor.

Sunucusuz mimariyi kullanmanın yararları oldukça açık.

  • Altyapınızı desteklemek için üçüncü tarafların kullanılması,
  • Sunucuların peşin masraflarını ödemek zorunda kalmamanız,
  • Üçüncü tarafın sizin için her şeyi yönetmeniz anlamına gelir,

Bu nedenle BT altyapınızı yönetmek için fazladan kaynak harcamanıza gerek yoktur.

Sunucusuz mimariyi kullanmak, hazırda olan sunucuyu tamamen ortadan kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bu üçüncü taraf hizmetleri, örneğin, uygulamaları çalıştırmak için mevcut servisleriniz üzerinde mikro servisler ve sunucu kodu kullanarak da çalışabilir.

 

Arka uç (BaaS) ve işlev (FaaS)

En yaygın olarak adlandırılan iki tür sunucu altyapısı vardır.

  • Hizmet olarak yedekleme (BaaS)
  • Ön uç hizmeti olarak (Faas)

Bunların birincisi, öncelikle bir mobil teknoloji (Mobil Backend-a-Service (MBaaS)) olarak hayata başladı. Ancak şimdi masaüstü uygulamalarını da içerecek şekilde gelişti.

BaaS, kodun her bölümünü yöneten eksiksiz bir çevrimiçi hizmet sunar. Genellikle kod, tetiklendikten sonra sürekli olarak çalışır. Bu nedenle sağlayıcıya bir abonelik ödenir. Aynı arka uç hizmeti kullanılarak çeşitli uygulamalarla paylaşılan altyapı üzerinde çalışır.

BaaS altyapısı sunan satıcılardan bazıları Parse, Kinvey, Buddy, Appcelerator ve StackMob’dur. (Parse, facebook’un alt kuruluşudur.)

FaaS, BaaS’tan farklıdır çünkü yalnızca geliştirici tarafından tasarlanan kodları yürütmek için araçlar sağlar.

FaaS, belirli bir olay olduğunda olduğu gibi, talep üzerine kod tetikleyerek çalışır. Bu, eylemleri yönetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Çünkü bunların hepsi otomatik olarak gerçekleşir ve çalıştırmak için çok ucuz olabilir. Yalnızca bu tetikleyicide tüketilenin miktarını, ikinci bir kısma, bellek ve CPU kullanımını ölçerek ödeyebilir.

FaaS altyapısının örnekleri AWS Lambda, Azure İşlevleri, IBM OpenWhisk ve Google Cloud Fonksiyonlarıdır. Hepsi, programlama dilleri Node.js, Python, .NET Core ve Java dahil olmak üzere çalışma zamanlarının çoğunu destekliyor.

Sunucusuz mimari uygulama örnekleri Sunucusuz altyapı, her uygulama veya hizmet için uygun değildir. Bu özellikle de FaaS kurulumları için geçerlidir.

Çok hızlı sorgular için tasarlanan, veri analizi, push bildirimleri (oyun uygulamaları, aktarım güncelleme uygulamaları ve sosyal ağ veya mesajlaşma uygulamaları gibi). Gerçek zamanlı uygulamalar. Sürekli veritabanı temizliği gibi olay odaklı aralıklara en uygun olanıdır.

Sunucusuz mimari, mikro hizmetlerin yanı sıra API ile çalışan SaaS uygulamaları veya üçüncü taraf kaynaklardan gelen verileri kullanmak için başka uygulama olasılıkları da vardır.

Bir dizi farklı uygulamadan verileri entegre etmeye dayanan uygulamalar da iyi bir örnektir.

 

Sunucusuz mimarinin faydaları

Düşük ön maliyetler ve genellikle, tüketim bazlı bir ödeme modelinin yanı sıra. Sunucusuz bir altyapının bakımı daha kolay olabilir.

Bir sağlayıcı, talep üzerine çalışır durumda olmalarını ve çalışmasını sağlayarak bakımları yönetir. Bu, sunucuları yönetmek için mühendisleri istihdam etmeniz gerekmediği ve geliştiricilerin kod ve inovasyon üzerine odaklanabileceği anlamına gelir.

FaaS, özellikle başka faydalar sunar. Örneğin, kullanıcılar HTTP istekleri veya API çağrılarını beklemek zorunda değildir. Çünkü kod sadece ihtiyaç olduğunda yürütülür.

Sağlayıcı, ölçekleme dahil diğer her şeyi yönetir ve kaynakları yönetmenin daha kolay bir yoludur.

Görev gerçekleştirildikten sonra, container sağlayıcı tarafından hizmet dışı bırakılır.

 

Dezavantajları

Altyapı yönetimi geliştiriciden ziyade sağlayıcıya bağımlı olduğu için, bazı dezavantajlar vardır.

En büyük sorunlardan biri, geliştiricinin veya programlayıcının, uygulamalarını altyapıyı yönetmeleri durumunda olduğu gibi aynı görünüme sahip olmayacaklarıdır. Bu nedenle, bir kesinti veya kodla ilgili bir sorun olursa, buna anında müdehale edemeyebilirler. Ayrıca, Sağlayıcılar arasında geçiş yapmak zordur.

Sunucusuz mimariyle ilgili diğer sınırlamalar, paylaşımlı altyapı kullanması nedeniyle. İlk sunucu istekleri sırasında uygulamaların durgun görünmesine neden olabilecek bazı gecikmeler olabilir.

Uzun süre çalışan, sunucusuz mimariye uygun olmayan bazı uygulamalar da vardır.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *