Front end Developer ve Back end Developer nedir?

Front end Developer nedir?

İyi bir Kariyer için Front end Developer ve Back end Developer hakkında bilmeniz gerekenler.

Programlama, web sitesi geliştirme ve uygulama geliştirme ile ilgileniyorsanız. Bir geliştirici olmak için iyi bir kariyerdir.

Geliştiriciler söz konusu olduğunda, genellikle seçim yapmak için iki grup vardır:

  • Front end Developer
  • Back end Developer

Bu makalede, kararınızda size yardımcı olacak açıklamalar, beceriler. Programlama dilleri ve kazançlar açısından her birinin farklılıklarına bakacağız.

 

Front-end ve Back-end Developer Farkı

Front end developer ile back end developer arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız. Yada size sorduğunda kolayca cevap verebileceğiniz bir açıklama arıyorsanız. Ve nasıl işlediği hakkında bir kaç açıklama.

  • Kafanı düşünün. Yüzünüz, gözler, kulaklar ve burundan gelen girişleri kullanarak ve ağızdan çıktı üreterek başkalarıyla etkileşime giren ön uç yani front end’e benzer.
  • Beyniniz, gözlerinizden, kulaklarınızdan ve burnunuzdaki bilgilerin saklandığı ve ağızdan alınan bilginin nereden alındığı arka uç yani back end’e benzer.
  • Evini düşünün. İç tasarım, mobilya, pencere, kapı vs. Gibi şeyler ön uç (front-end). Çerçeve, yalıtım, kirişler ve temeller arka uç (back-end) gibidir.

Bir Front end developer, bir web sitesinin veya uygulamanın ön tarafını oluşturan kişidir. Ya da kullanıcıların arka taraftaki bilgilere ulaşmak için kullandığı bölümü yapan kişidir. Back end developer, söz konusu bilgilerin depolama ve çıktı yeteneklerini oluşturan kişidir.

Bir müşterinin, işletmeleri için geliştirilmiş özel bir WordPress web sitesi istediğini varsayalım. Front end developer, web’de ziyaretçilere gösterilen web sitesinde. Müşterinin günlük işlerinde gördüğü ve kullandığı herhangi bir şey üzerinde çalışır. Buna WordPress temasının kendisi ve WordPress yönetici panelinin gereken tüm özelleştirmeler dahildir.

Back end developer ise, veritabanını optimize etmek, WordPress yazılımının kendisini özelleştirmek. İstemci web sitesinin genel işlevselliğini oluşturmak için gereken eklentileri oluşturmak. Basit bir blog veya bir e-ticaret mağazası gibi işlemleri yapar.

 

Yetenek

Bir Front end developer, Back end developer olmak için ne tür beceriler gerekir?

Her ikisinin de programlama bölümünde ağır bir yük kaldırması gerekiyor. Ancak front end developer, kullanıcı arabirimi tasarımı ve arka plan geliştiricilere göre. Görsel çekicilik için daha iyi bir bakış açısına ihtiyacı vardır.

Front end developer her zaman bir web sitesinin veya uygulamasının kullanıcı arabirimi için gerçek tasarımcılar olmasa da. Kullanıcı arayüzünün estetik olarak fonksiyonel olmasının nasıl sağlanacağını bilmek zorundadırlar. Web sitesini veya uygulamayı kendileri tasarlamıyorlarsa muhtemelen bir tasarımcıyla yakın bir şekilde çalışırlar.

Önde gelen web sitesi geliştiricilerinin, programlamanın ötesinde ihtiyaç duyacağı ilave beceriler arasında. Bir web sitesi düzeni ve tasarımı için çerçeve oluşturma. PSD’de web sitesi tasarımları oluşturma veya PSD tasarımlarını alma ve bunları işlevsel web sitelerine dönüştürme. Web sitesini müşteriye veya işverenin barındırma şirketlerine yerleştirme becerisi sayılabilir.

Diğer taraftan, back end developer bir web sitesi veya uygulama tasarımı ile pek ilgisi yoktur. Onların görevi, her şeyin sahnelerin arkasında çalışmaya odaklanmaktır. Bu nedenle, eğer tasarımla ilgilenmiyorsanız, o zaman arka planda çalışmak sizin odak noktanız olmalıdır.

Programlamanın ötesinde ihtiyaç duyulan ek back end developer. Front end developer tarafından oluşturulan kullanıcı arabirimini sunucu tarafı mantığıyla bütünleştirmek. Gelecekteki kullanım için yeniden kullanılabilir kod ve kitaplıklar oluşturma. Hız ve ölçeklenebilirlik için uygulama optimizasyonu, veri depolama çözümlerinin tasarımı ve veri güvenliğinin uygulanması gibi işlemleri yapar.

Ne tür bir geliştirici olmak istediğinizi biliyorsanız. İhtiyacınız olan becerileri belirlemenin en iyi yolu, diğer serbest çalışan geliştiricilerin profillerine. Veya belirli geliştirici türleri için iş listelerine bakmaktır.

Birkaç farklı freelancer profiline veya iş listelerine göz atın. Orada tüm yetenekleri görebilirsiniz.

 

Programlama dilleri

Karar vermeniz gereken programlama dillerini temel alan bir ileri seviye geliştirici mi. Yoksa arka plan geliştirici mi olacağınıza karar vermek ister misiniz?

  • Front end Developer: Sadece üç ön uç dili HTML, CSS, jQuery ve Javascript kullanır.
  • Back end Developer: Bir web sitesinin veya uygulamanın sunucu tarafında işlenen programlama dillerinde yetkin olması gerekir. En popüler back end programlama dilleri PHP, Ruby, Python, Ruby on Rails ve Java’dır. Diğerleri .NET, C ve Perl içerir. Back end developer ayrıca MySQL, Oracle ve SQL Server gibi veritabanlarıyla çalışabilmeleri gerekir.

Henüz bunlardan herhangi birinde deneyiminiz yoksa. Hangisinin en rahat çalıştığını görmek için birkaç farklı programlama dilinde bazı başlangıç kurslarına katılarak başlamak isteyebilirsiniz.

Alternatif olarak, ne tür projeler üzerinde çalışmak istediğinizi belirlemek isteyebilir. Daha sonra üzerinde çalışmak için neyin gerekli olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

 

Eğitim

Neyse ki, hem front end hem de back end becerileri ve programlama dillerini öğrenmenin birçok farklı yolu vardır. Eğitimde aldığınız rota, aradığınız işe bağlı olabilir.

Bir şirket için tam zamanlı çalışmak istiyorsanız. Sahip oldukları gereksinimleri görmek için iş listelemelerine göz atmak isteyebilirsiniz. Bazıları üniversitelerin başvuracakları belirli dereceler gerektirebilir.

Serbest girişimci olmak ya da kendi şirketinizi kurmak istiyorsanız. Çevrimiçi kurslar aracılığıyla kendi kendinizi eğitebilirsiniz.

Yeteneklerinizi kanıtlanmış olduğunuz sürece, bir derece göstermenize gerek yok. Tamamen sıfırdan başlıyorsanız, kendi başınıza birkaç proje geliştirmeniz gerekebilir.

Bu şekilde portföyünüz, deneyiminizi ilk iki müşterinize gösterebilir. Front end developer için güçlü bir portföy özellikle önemlidir.

 

Full Developer

Hem front end hem de back end developer beceriye sahip insanlar genellikle full developer olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, kullanıcı arayüzüne ve arka planda çalışmasını sağlayan her şeye uygulanabilecek bir dizi beceriye sahiptir.

Bir geliştirici olarak, front end hem de back end yeterliliğine sahip olmak daha fazla fırsat anlamına gelir. Daha fazla sözleşme, yarı zamanlı veya tam zamanlı istihdam pozisyonlarına başvurabilirsiniz. Bir serbest meslek olarak, sadece front end veya sadece back end ile sınırlı kalmadan daha fazla proje üstlenebilirsiniz.

Hem front end developer hem de back end developer için talep sürekli büyüyor. Bu nedenle hangisinin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için her iki geliştirme dünyasını da keşfetmeye çalışın.

Son olarak bir tavsiye, front end veya back end developer olmak istiyorsanız. İlk öğrenmeniz gereken HTML kodlama dilidir. Çünkü her hangi bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız. Bu yolun başı HTML’den geçer..

Konu hakkında sormak istediğiniz herhangi birşey varsa aşağıya yorum yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *