Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Etik Hacker nedir? Etik Hacker nasıl olunur

Etik hacker

teknoloji

Etik Hacker nedir? Etik Hacker nasıl olunur

Etik Hacker nedir ve Etik Hacker nasıl olunur

Etik Hacker nedir? Etik Hacker nasıl olunur? Beyaz şapkalı hacker etik hack’i açıkladı.

2008’de, hacker Charlie Miller, Apple’ın MacBook Air’ında kritik bir hata bulmak için yeteneklerini kullandı. Bir yıl sonra, yine bu sefer Safari’deydi. Şirket ona sırasıyla 10.000 ve 5.000 dolar ödedi. Apple’ı fidye için tuttukları için değil, aynı zamanda iki korsanlık konferansına girip kazandıkları için.

Miller, etik hacker ve güvenlik sistemlerini test etmek için kurumlar tarafından işe alınır. Bu tür bir hacker, genellikle “siyah şapka” bilgisayar korsanı olarak adlandırılan. Suçlu bilgisayar korsanlarından ayırt etmek için “beyaz şapka” hacker olarak adlandırılır.

Beyaz şapka terimi, iddiaya göre, iyi adamların beyaz şapka giydiği. Kötü adamların siyah giydiği Vahşi Batı hakkında filmlerden geliyor.

Siber suçlulara karşı mücadelede en güçlü silahlardan biri hackerların kendileriydi. Çevrimiçi bir altyapının güvenliğine nasıl nüfuz edeceğine dair derin bir anlayışa sahip profesyoneller. Ahlaki saldırı spektrumunun diğer tarafındakilerin istismar etmeye çalışacakları güvenlik açıklarını bulmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu insanlar “etik hacker” olarak bilinir ve siber güvenlik topluluğunun ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Siyah şapkalar, gri şapkalar ve beyaz şapkalar

Siber güvenlik topluluğu içinde hackerlar üç kampa ayrılıyor: “siyah şapka” hacker’ları, “gri şapka” hacker’ları ve “beyaz şapka” hacker’ları.

Siyah şapkalar, hedeflerini finansal kazanç, intikam almak ya da basitçe tahribat yapmak gibi. Kendi kendine hizmet eden nedenlerden ötürü saldırır.

Buna karşılık beyaz şapka hacker’ları aslında güvenliği arttırmayı, güvenlik açıklarını bulmayı ve kurbanı bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Böylece daha az titiz bir hacker onu istismar etmeden önce bunu düzeltme fırsatı bulmaktadır.

Gri şapkalar, iki kamp arasında bir yerde duruyor. Çoğu zaman ideolojik olarak karşı oldukları veya hacktivist protestolar başlattıkları gruplara saldırmak gibi. Biraz daha ahlaki açıdan sorgulanabilir operasyonlar yürütmektedir. Beyaz şapka ve gri şapka korsanları “etik hacker” olarak tanımlanabilir.

 

Etik hackerlar nasıl para kazanıyor?

Siyah şapkalı hackerlar genellikle paralarını hırsızlık, dolandırıcılık, gasp ve diğer aldatıcı yollarla kazanırlar. Öte yandan, etik hackerlar sıklıkla siber güvenlik şirketleri. Veya daha büyük kuruluşların güvenlik departmanları tarafından istihdam edilmektedir. Saldırganların nasıl çalıştığını bilmeleri, onlara saldırıların nasıl önleneceğine dair değerli bir fikir verir.

Büyük şirketler, özellikle Facebook, Microsoft ve Google gibi teknoloji şirketleri. Ağlarında veya hizmetlerinde güvenlik açıklarını keşfeden araştırmacılara. Veya bilgisayar korsanlarına bir ödül sunmaktadır. Bu, açıkları rapor etmeleri için onları suçluların bulunabilmesinden önce kolay olmalarına izin vermeye teşvik eder.

 

Etik hackerları ne motive eder?

Çoğu bilgisayar korsanı merakla motive olur ve etik hackerlar bir istisna değildir. Çoğu zaman, işlerin nasıl bir şey yaptığını görme isteğiyle motive olurlar. Güvenlik sistemlerinde etraflarında bir yol bulma zorluğu için uğraşırlar. Bulguları sorumlu bir şekilde rapor etmek, bu arzuyu şımartmanın en iyi yoludur ve aynı zamanda kanunun sağ tarafında kalmaktadır.

Birçoğu da dünyayı daha özel ve daha güvenli hale getirmek için gerçek bir istekle yönetiliyor. Yaygın olarak kullanılan hizmet ve uygulamalardaki kusurları açığa çıkarmak. Masum insanlara zarar vermek için kullanılma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelir.

Etik hackerlar için bir başka büyük motivasyon faktörü, elbette, nakit. Kalem testi veya kırmızı ekipmanda kariyer yapmak son derece kazançlı olabilir. Çoğu zaman hackerların misilleme korkusu olmaksızın siber bir suçludan çok daha fazla para kazanmasına izin verir.

Benzer şekilde, hata ödül programları büyük kusurları bulmak için inanılmaz derecede cömert ödemeler sağlayabilir. En yüksek değere sahip hata ödülüne ilişkin mevcut kayıt sahibi. Google’ın Android’deki bir uzaktan kötüye kullanım güvenlik açığını keşfeden bir Çinli araştırmacının 112.500 $ ‘lık ödemesidir.

 

Etik Hacker nasıl olunur?

Beyaz şapka olmak isteyen bir hacker iseniz, iyi haber şu an zaten işin içindesiniz.

Etik hack, kötülüğün aksine, iyilik için yetenek kullanma isteğidir. Dünyanın güvenliğini artırmak için hack yeteneklerinizi kendi cebinize çevirmekten daha iyi kullanırsanız. Etik hacker olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

Pratik adımlar açısından, size etik bir hacker olmak için gereken tüm becerileri vermeyi vaat eden çok sayıda kurs var. Ancak, bunlar ya bir başlangıç noktası olarak ya da bilginizi geliştirmenin bir yolu olarak. Kesinlikle faydalı olsa da, etik bir hacker olmanın en iyi yolu. Kendinizi siber güvenlik dünyasına sokmaktır.

Hacking ve siber savunmanın teknik unsurlarını okuyabildiğiniz kadar okuyun. Alandaki gelişmeleri takip edin ve genellikle siber güvenliğin teori ve pratiği hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.

Ayrıca, henüz yapmadığınız birkaç programlama dilini öğrenmek de iyi bir fikirdir. Korsanların (etik veya başka bir şekilde) derinlemesine bir kodlama bilgisine sahip olmaları kesinlikle gerekli olmasa da. İnanılmaz derecede faydalı olabilir ve kariyeriniz boyunca iyi bir gelir kaynağı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 22,994.160.41%
ethereumEthereum
$ 1,573.370.04%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001680.88%
En üste