Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

JavaScript nedir ve nasıl çalışır | JavaScript hakkında bilmeniz gerekenler

JavaScript nedir

internet

JavaScript nedir ve nasıl çalışır | JavaScript hakkında bilmeniz gerekenler

JavaScript nedir

En iyi programlama dili JavaScript nedir, nasıl çalışır ve neden JavaScript öğrenmelisiniz.

Kodlama dilleri arasında en çok talep gören JavaScript nedir aşağıda açıklanmıştır.

Javascript, web sitesi tasarımı, sosyal medya beslemeleri ve dinamik öğelerin birçoğunu web sayfalarında tanıtmanın önemli bir bileşenidir.

Web siteleri geliştirmek veya düzenlemek isteyen herkes için. Nasıl çalıştığını, web sitesinin nasıl değiştirilebileceğini ve etkileyebileceğini anlamanız çok önemlidir.

Gerçekte, Javascript bir programlama dilidir. Java ile karıştırılmamak için (ki bu günlerde hemen hemen hiç varolmayan). Javascript web sitelerini daha etkileşimli hale getirmek ve böylece ziyaretçilere daha fazla ilgi duymak için kolay bir yol.

Javascript’in geliştirici açısından çok iyi olması, komutların acemi kodlayıcılar tarafından çok kolay bir şekilde yürütülebilmesi. Javascript’i düzeltmek için bir geliştirme ortamına ihtiyacınız olmamasıdır, tarayıcı içinde kodlanabilir.

JavaScript, Java’yı betik dilleri ile birleştirmek için 1995 yılında Netscape tarafından geliştirilmiştir. İlk kullanıma girdiğinde, web siteleri çok basit bir şekilde bilgi sunmak için. Birbiriyle bağlantılı çok statik HTML sayfalarından oluşuyordu.

Javascript bunu değiştirerek, geliştiricilerin daha ilgi çekici içerikler oluşturmasına. Kullanıcının tıklamalarına yanıt vermesine, kayan yazılara. Son zamanlarda dokunmatik ekranlarda yakınlaştırma yapmak için parmak sıkıştırma gibi parmak hareketlerine izin verir.

 

Nasıl çalışır

Bir tarayıcı bir sayfa yüklediğinde, bir Belge Nesnesi Modeli (DOM) oluşturur.

HTML ayrıştırıcı, koddan geçer ve JavaScript kodunu bulduğunda, gerektiğinde bunu JavaScript motoruna aktarır. Bu motor harici JavaScript dosyalarını ve satır içi kodu yükler, ancak kodu hemen çalıştırmaz. Bunun yerine HTML ve CSS ayrışmasının bitmesini bekler.

Bu yapıldığında, JavaScript, web sayfasında programlandığı sırayla yürütülür. Değişkenler ve işlevler belirtilir, işlev çağırmaları uygulanır, olay işleyicileri etkinleştirilir.

 

Neden öğrenmelisiniz?

  • Talep: JavaScript’in web sitelerinde kullanımında bu kadar popüler olması nedeniyle. Bu programlama dilini bilen geliştiriciler için talep artmaya devam edecektir. C# zaten talep üzerine olur ve GitHub’da kullanılan bir numaralı programlama dili haline gelmiştir.
  • Ödeme: JavaScript geliştiricileri, diğer geliştiricilerin çoğundan daha iyi ödeme kazanır. Talep büyüdükçe, önümüzdeki birkaç yıl boyunca ücret seviyeleri artacaktır.
  • Gelişme: Dillerin kendisi gelişiyor, tarayıcılar JavaScript kodlarını daha iyi kullanabiliyor. Sadece bu da değil, JavaScript’in etrafındaki çerçeveler de gelişiyor. Bu da JavaScript’in kurumsal uygulama geliştirmenin geleceği olma yolunda ilerlediği anlamına geliyor. Son birkaç yılda, Node.js’nin varyantları artık kesinlikle JavaScript’in yükselişindedir.
  • Her yerde: JavaScript, aklınıza gelebilecek her tarayıcıda ve her işletim sisteminde çalışır. Bir web sitesi geliştiren herkesin, ön kod yazmak için JavaScript bilgisine sahip birine ihtiyacı olacaktır. Aynı zamanda hem ön uç hem de arka uçta çalışan tek web programlama dilidir.

En çok kullanılan ve talep gören programlama dili JavaScript’i öğrenmeniz aynı zamanda büyük bir gelir kaynağıdır.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,327.250.32%
ethereumEthereum
$ 1,664.280.35%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001924.9%
En üste