Kubernetes nedir? Kubernetes ne işe yarar

Kubernetes nedir

Açık kaynak platformlu kapsayıcılığa baktığımızda (koober-neties) Kubernetes olarak telaffuz edilir.

Linux tabanlı container dağıtımını yönetme ve otomatikleştirme yeteneğine sahip açık kaynaklı bir platformdur.

Kubernet’leri tam olarak anlayabilmek için, önce kapsayıcılığa girmeniz gerekir. Bu, uygulamaları ve bağımlılıklarını yalıtılmış, sanallaştırılmış bir ortamda çalıştırma yöntemini ifade eder.

 

Container

Esasen, çalışma, kütüphane, konfigürasyon dosyaları ve ikili dosyalar gibi bireysel bir uygulama oluşturan tüm bitler, tek bir container içinde paketlenir.

Bu, nerede kullanıldığına bakılmaksızın, tutarlı bir şekilde bütünüyle dağıtılabilir. Yeni bir bilgi işlem ortamına taşınırken, uygulamaların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlama sorununa yeni bir çözümdür.

Çoklu container, bir veritabanı uygulamasını barındıran bir kapsayıcı. Diğeri uygulamanın ön ucuyla birlikte, sanallaştırılmış bir ortam veya tek bir işletim sistemi dağıtmak zorunda kalmadan. Tam teşekküllü bir hizmeti desteklemek için birlikte çalışabilir.

Bu yeni yazılım dağıtımı yöntemi, özellikle işletmeler sanal ya da fiziksel olarak bir dizi makineye container dağıtmak istediklerinde. Son derece popüler olduğu gibi, giderek daha karmaşık bir hale geldi. Birden fazla container dağıtımıyla ilgili çok sayıda manuel işlem ve sürekli yönetim olabilir.

Bu, temel düzeyde çalışırken problem değildir. Ancak geliştirme ölçekleri olarak, belirli hizmetlerin sağlanması için. Birlikte çalışmak için birden fazla container uygulaması gerekebilir. Bu durumda, container sayısı katlanarak büyüyebilir, sonuçta yönetilemez hale gelir.

 

Başlangıç

Günümüzde, kapsayıcıda çalışan her şeye sahip bir şirket olan Google’da bir ekip tarafından geliştirilen Kubernetes. Kullanıcılara container dağıtımlarına genel bir bakış sunan bir orkestrasyon aracı görevi görüyor.

Bu, genel olarak işletmeyi çok kolaylaştırır. Aynı zamanda hibrit ve özel bulut container aynı anda çalışmasını mümkün kılar.

Kubernetes, kapsayıcıları gruplara ayırma seçeneği de dahil olmak üzere. Tüm bunları mümkün kılan bir takım araçlara veya daha sonra depolama ve ağ oluşturma yetenekleri gibi. Gerekli altyapıya sahip uygulamaların sunulmasını kolaylaştıran bölmeler içerir.

Ayrıca, her bir uygulamaya doğru miktarda kaynak uyguladığından emin olmak için donanımınızı optimize edebilir. Yukarı veya aşağı ölçeklendirmeye göre kaynak ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Otomatik sağlık kontrolleri aynı zamanda hataların insan müdahalesi olmadan düzeltilebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda kapamalara karşı kapalı kalma süreleri olmadan güncellemeleri uygulamaya yönelik hükümler de vardır.

Belki de en önemli şey, Kubernetes’in belirli bir ortama bağlı olmamasıdır. Container nerede olduğuna bakılmaksızın, ister genel bulutta, ister özelde. Sanallaştırılmış bir sistemde, isterse de tek bir dizüstü bilgisayarda olsun, hatta hepsini birleştirebilirsiniz.

 

Kubernetesin kurucusu

Google, Kubernetes platformunu en sonunda 2015 yılında Cloud Native Computing Foundation‘a devrederek. Herkes tarafından özgürce kullanılabilecek açık kaynak topluluğuna bıraktı.

Her şeyden önce kapsayıcılar üreten bir program olan Docker ile çalışmasına rağmen. Kubernetes, container kapsayıcılarını tanımlayan standartlar olan. Açık Kapsayıcı Girişimine (OCI) uygun herhangi bir platformla çalışacak.

(Not: Docker, esas olarak Kubernet’lerle aynı işlevleri gerçekleştiren bazı üst düzey orkestrasyon araçlarına sahiptir).

Kubernetes açık kaynak kodlu bir teknoloji olduğundan, özel destekle birlikte tek bir servis yoktur.

Teknoloji, Google, Amazon Web Servisleri veya Red Hat olsun, çeşitli satıcılar tarafından kendi kodlarına uyarlanmıştır. Bunlardan birinin, şu anda kullandığınız hizmetlere veya bir sözleşmenin bir parçası olarak kullanılmasına bağlı olmasıdır.

Diğer sağlayıcılar:

  • Docker
  • Canonical
  • CoreOS
  • Mirantis
  • Rancher Labs

Uygulama dağıtımı için bir norm haline geldiğinden, Kubernetes’te yetenekli olanlar için talep doğal olarak artmıştır.

IT Jobs Watch tarafından yapılan son araştırmalara göre, talep son iki yılda %752 oranında çarpıcı bir artış gösterdi. Bu, sektördeki en çok aranan en iyi 250 pozisyondan biri haline getirdi.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *