Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

ERP nedir ve ERP ne işe yarar ERP’nin Faydaları

ERP

BT

ERP nedir ve ERP ne işe yarar ERP’nin Faydaları

ERP nedir?

ERP (Enterprise Resource Planning) Türkçe karşılığıyla Kurumsal Kaynak Planlama demektir.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), işletmelerin tüm işlemlerini tek bir yerde yönetmelerini. Süreçleri otomatikleştirmek için birlikte çalışan “modülleri” içerir.

Bir ERP, genellikle organizasyonun ihtiyaçları için, muhasebe, CRM, personel yönetimi ve daha fazlası gibi unsurları birleştirerek özel olarak oluşturulabilir. Bu günden güne arka büro görevlerinin çoğunu otomatikleştirerek. İşletmeler, iş inovasyonu ve büyümeye odaklanmak için serbest bırakılan personel ile daha verimli hale gelebilir.

Kurumsal Kaynak Planlama, bir işletmenin temel işlevlerini otomatik bir platformda birleştirmekle kalmaz. Aynı zamanda işletmelerin üretim, ürün planlama, pazarlama ve geliştirme gibi temel işlevlerine odaklanmalarına yardımcı olabilir. Kullanılabilir sayısız platformlar vardır. Bazıları belirli dikeyler için geliştirilmiştir, diğerleri ise herhangi bir iş türü için daha geneldir.

 

ERP’nin Faydaları

ERPyi böyle bir iş değiştirici yapan şey, her şeyin bir merkezi konsoldan yönetilebilmesi. Her şeyi yönetmek için farklı araçlar arasında geçiş ihtiyacının ortadan kaldırılmasıdır. Personel, işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları alanlara erişebilir. İşin tamamı BT departmanından en az müdahale ile aynı hedeflere doğru çalışır.

Bu merkezi gösterge panosu aynı zamanda paydaşların tüm iş için daha iyi bir genel bakışa kavuşmasını sağlayarak. Performans, kaynak dağılımı ve daha fazlasındaki verilere dayanarak karar vermeyi kolaylaştırır.

 

Modüller

Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı, genellikle iş ihtiyaçları için uygun eksiksiz bir uygulama üretmek için. Bir araya getirilen modüllerden oluşur. Mesela, İK harici olarak ele alınırsa, işletmenizin şirket içi bir yönetim hizmetine ihtiyacı olmaz.

İş değiştikçe modüller ekleyebilir veya alabilir veya seçebilirsiniz. Bu, işi yapabilecek bireysel uygulamaların satın alınmasına kıyasla esnek bir seçenek haline getirir.

 

Sistemi türleri

Piyasada çok fazla ERP aracı bulunduğundan, belirli iş gereksinimleriniz için doğru olanı seçmeniz önemlidir. İşletmeniz için en iyi ERP aracını seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar.

 

Dikey ERP

Bazı Kurumsal Kaynak Planlama araçları belirli bir sektör sektörü için geliştirilmiştir. Mesela, bir mühendislik firması çalıştırırsanız. Jenerik bir çözüm yerine o sektörün ihtiyacını karşılayan birini seçmek isteyebilirsiniz.

İş boyutu

Büyük bir şirketiyseniz, işletmeniz küçük bir işletmeye kıyasla çok farklı bir şekilde çalışacaktır. Yeni başlayanlar için, daha fazla personele sahip olursunuz. Her bir çalışanın rolü, çalışanları günlük görevlerinde üst üste gelme olasılığı daha küçük olan. Daha küçük bir firmaya kıyasla sınırlı olacaktır. Bu nedenle, sahip olduğunuz çalışan sayısına ve iş rollerine özel olarak hitap edilen bir çözüm bulmak sizin için doğru bir karar olabilir.

Platform

ERP araçları hem şirket içinde hem de bulutta çalışabilir. İşiniz için doğru olanı dikkatlice düşünün. Bulutta bulunanlar genellikle daha ölçeklenebilirdir. Çünkü sınırlı depolama alanına sahip olan şirket içi çözümlerle karşılaştırıldığında kapasiteyi arttırmak daha kolaydır. Bununla birlikte, sektörünüzün ağır bir şekilde düzenlenmiş olması durumunda şirket içi güvenceye ihtiyacınız olabilir.

Uyma

Benzer şekilde, sektörünüzün yüksek düzeyde düzenlenmiş olması durumunda. Özellikle yönetmeliklere uymanızı sağlayan. Bir endüstri kuruluşuna sunmanız gereken raporları sağlayacak bir E R P aracı bulmanız gerekebilir.

ERP araçları, bir işletmeye büyük avantajlar sunarak, verimliliği ve inovasyonu artırıyor. Aynı zamanda büyük bir yatırım da olabilir. Bu yüzden atılım yapmadan önce kapsamlı araştırmalar yapmaya değer.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer BT

bitcoinBitcoin
$ 23,031.170.4%
ethereumEthereum
$ 1,575.830.06%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001680.63%
En üste