Uygulama sunucusu (application server) nedir?

Uygulama sunucusu nedir?

Ağ ve veritabanı arasında olan, bir uygulama sunucusu aslında ne işe yarar?

Sunucu kurulumları, hem iş hem de tüketici tarafından kabul edilen. Çeşitli bulut ve web tabanlı yazılım ve uygulamaların güçlendirilmesi için. Birlikte çalışılması gereken belirli görevlere ayrılmış çeşitli makinelerin ve bileşenlerin karmaşık yığınları olabilir.

Uygulama sunucusu, web tabanlı uygulamalar oluşturmak ve çalıştırmak için. Gereken tüm çalışma zamanı ve yazılım çerçevelerini sağlayan bir ortamdır.

Birincil web tabanlı sunucu katmanı ile bir veritabanı sunucusunun arka uç katmanı arasındayken. Uygulama sunucusu sunucu merkezli mimarinin orta katman bir parçasıdır.

Etkili bir şekilde, veritabanı sunucusu ve kullanacağı çeşitli protokoller ve uygulama programlama arabirimleri (API).  Ekleyerek desteklediği iş veya tüketici uygulamalarının kullanıcıları için bir hareket eder.

Uygulama sunucusu genellikle bir web sunucusuyla eşleştirilir veya bir web sunucusu içerir. Bu da ikincisinin bir parçası olabilir ve bu durumda bir web uygulama sunucusu olarak adlandırılır. Diğer uygulama sunucuları ile birlikte de kullanılabilir.

Uygulama sunucuları ayrıca, Bilgisayar’lar aracılığıyla yönetim için kendi grafiksel kullanıcı arayüzlerini de içerebilir. Ancak aynı zamanda kendi kaynaklarının yanı sıra; İşlem, mesajlaşma, kaynak ve bağlantı havuzu oluşturma ve güvenlik görevlerini yerine getirme ile ilgilenebilirler.

Üst düzey gereksinimler için, yüksek kullanılabilirlik izleme, kümeleme, yük dengeleme, tümleşik artıklık ve yüksek performanslı dağıtılmış uygulama hizmetlerinin yanı sıra. Karmaşık veritabanı erişimi desteğine sahip olma eğilimindedir.

Popüler uygulama sunucusu platformları arasında: J2EE, WebLogic, Glassfish, JBoss Enterprise Application Platform, Apache Tomcat, ve Apache Geronimo adında bir kaç isim var.

 

Uygulama sunucusunun Faydaları nelerdir?

Uygulama sunucuları, veritabanları ve sunucularla kurulmuş olan ve bir kuruluşun mevcut. BT altyapısının parçası olan web sunucuları ile entegre edilmesi gerektiğinde en iyi şekilde kullanılır.

Bunun başlıca nedenlerinden biri, bir uygulama sunucusunun, uygulamaların güncellenmesi ve güncellenmesi için entegre ve merkezi bir yaklaşım benimseyerek. Kod ve verilere bütünlük sağlamak için bir araç olarak hizmet edebilmesidir. Birinin sahip olmaması, işletmenizin genelinde aynı uygulamanın farklı sürümlerine yol açabilir. Bu da yazılım uyumluluk sorunlarını beraberinde getirebilir.

Bir uygulama sunucusunu, kuruluşunuza ek bir güvenlik katmanı sağladığını kullanmak için kullanmanın bir diğer temel nedeni. Web sayfaları ve veritabanları arasındayken, bir uygulama sunucusu, bir web sayfası ve bir veritabanı arasında doğrudan bir bağlantı olmadığı için. SQL siber saldırılarına ek bir engel olarak hareket etmeye yardımcı olur. Bu ayrıştırma, doğrulama ve / veya iş mantığını gösterme gereksinimini karşılar. Böylece bir web sitesinde bir formda girilen metinlerin kötü amaçlı bir SQL çağrısı olarak kullanılmamasını sağlar.

Güvenlik, merkezi kimlik doğrulama süreçlerinin ve veri erişim yönetiminin kurulmasıyla daha da güçlendirilmektedir.

Yoğun olarak kullanılan ve büyük uygulamaların performansı. Ağ trafiği üzerinde daha fazla kontrol sağlanabileceği için bir uygulama sunucusu tarafından da artırılabilir.

Veri tabanı bağlantılarını havuzlama becerisi olarak bir uygulama sunucusunun kullanılması göz önünde bulundurulduğunda. Ölçek üzerinde çalışabilme becerisi diğer önemli bir faktördür. Altta yatan veri tabanlarına ek bağlantılar eklemesine gerek kalmadan. Bir web sunucu olarak hareket etmek için ölçeklendirilebileceği anlamına gelir.

 

Diğer sunuculardan farkı nedir?

Bir uygulama sunucusu bir web sunucusundan farklı olarak, bir dizi protokol aracılığıyla uygulamalara iş mantığı sunarken. Web sunucusu HTTP isteklerine yanıt verir ve bunlara cevap verir.

Bir web sitesine ev sahipliği yapar ve görüntüler, CSS, JavaScript ve HTML sayfaları gibi statik içeriği depolar. Bir web sunucusu işlemleri veya veritabanı bağlantısı havuzlamayı desteklemese de. Yük dengeleme, önbellekleme ve kümeleme gibi hata toleransı ve ölçeklenebilirlik özelliklerine sahip olabilir.

Bu sunucu, diğer veri yönetimi ile ilgili görevler arasında. Veri analizi, depolama, veri işleme, arşivleme gibi görevleri yerine getirdiği için bir veritabanı sunucusundan farklıdır. Veritabanı sunucuları birkaç isim vermek için ODBC, JDBC gibi protokolleri kullanır. Ayrıca Oracle, SQL Server, MySQL, vb. Veri tabanları kullanılabilir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *