Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 10 / 8 / 7

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor sorunu, bir donanım hatası olabilir.

Bilgisayarın kapanması aşırı ısınma ya da arızalı donanımın sonucu olabilir. Bazen video izlerken Bilgisayar kendi kendine kapanıyor olabilir. Sorunun, grafik kartınız için çözülmesi çok kolay olacak bir sürücü olması da mümkündür.

Bu sorun, bir web sitesinde veya Bilgisayarınızda video izlediğinizde görünebilir ve hemen çökebilir. Genelde böyle durumlarda Bilgisayar kendi kendine kapanıyor olması 10 veya 15 dakikalık izlemeden sonra gerçekleşiyor.

Donanımı kontrol etmeden önce daima sürücüleri kontrol etmelisiniz. Donanımın yerini değiştirmek pahalıya mal olabilir. Sürücüler için böyle birşey söz konusu değil. Bu nedenle, sorunun kaynağını bulmak ve bir Bilgisayar mağazasına gitmeden. Ve gereksiz yere para harcamadan çözmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 

Ekran kartı sürücülerinizi kontrol edin

Video izlemek, video kartınızda biraz fazladan stres yaratacak. Sürücüler güncellenmediyse, tüm sisteminize zarar verebilir.

Sorunu çözmek için Üç seçenek var. Bunlardan biri, sahip olduğunuz ekran kartına bağlı olarak diğeri Intel, nVidia veya AMD’den GPU için sürücüleri indirmektir.

Diğeri ise Windows’un bunları aygıt yöneticisi aracılığıyla sürücü güncellemesine izin vermesidir. Veya Windows Güncelleme’yi her zaman güncelleyen Windows Update’i çalıştırabilirsiniz. Hangi Grafik Kartını kullandığınızı bilmiyorsanız. Aşağıdaki Aygıt yöneticisi ile güncelleyin kısmından öğrenebilirsiniz.

Ayrıca DriverMax yazılımını indirebilir ve kullanabilirsiniz ve sürücüleri güncellemek / kontrol etmek için izin verebilirsiniz.

Bu yazılım sisteminizde çalışacaktır ve güncel olmayan bir sürücü olduğunda, sürücüyü tek başına güncelleyecektir. Buradan indirebilirsiniz

 

Aygıt Yöneticisi ile Güncelleyin

Klavyenizdeki Windows windows tuşu ve R tuşlarına basın. Çalıştır penceresine “devmgmt.msc” yazın ve Enter tuşuna basın.

devmgmt

Aygıt Yöneticisi’nin içinde, Ekran Bağdaştırıcılarını genişletin ve video kartınızı, Intel, ATI, nVidia veya AMD‘yi bulun.

görüntü bağdaştırıcı

Sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle’yi seçin.

Sürücüyü güncelleştir

Sürücüler güncellenene kadar sihirbazı izleyin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Otomatik ara

 

Windows Update ile Güncelleme

  1. Windows 8 / 8.1 / 10: Başlat menüsünün yanındaki arama simgesini tıklayın ve “Güncelleştirmeleri denetle” yazın. İlk çıkan sonucu açın.Güncelleştirmeleri denetle
  2. Windows XP / Vista / 7: Başlat menüsünü açmak için klavyenizdeki Windows tuşuna windows tuşu basın ve buradan Denetim masasını açın. Sağ üst köşedeki Büyük Simgeler veya Küçük Simgeler görünümüne geçin ve Windows Update’i açın.
  3. Güncellemeleri kontrol et ve Windows’un çalışmasına izin ver. Bilgisayarınıza ve internet bağlantınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. Eski bir sürücü varsa, Windows’un sizi haberdar edip güncelleyeceğinden emin olabilirsiniz.Update

 

Donanım kontrolü

Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızı kapatın ve yan kapağı açın.

Mevcut RAM’leri slotlarından çıkarın ve yer değiştirin, eğer varsa silgiyle ramlerin giriş yerlerini silin. Ramleri slotlarına geri taktıktan sonra, ekran kartını agp veya pci slotundan çıkarın. 5-10 saniye sonra tekrar yerine takın.

Ekran kartını slotuna taktıktan sonra vidasını fazla olmadan normal şekilde sıkın. Daha sonra Bilgisayarınızı çalıştırın.

Not: Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra “Bilgisayar kendi kendine kapanıyor” diyorsanız. Sorun işlemcide demektir. Eğer bilgisayarınızı yeni aldıysanız veya garanti kapsamı (2-3 yıl) devam ediyorsa, işlemcinizi değiştirin.

 

Bilgisayar virüsü

Bilgisayarın rastgele bir şekilde kapatılmasının daha nadir bir nedeni bilgisayar virüsü olabilir. Bazı bilgisayar virüsleri aslında bilgisayarınızı kapatacak ve sonra tekrar açacaktır.

Bu virüsler genellikle, bir bilgisayardaki belirli bir şey tarafından etkinleştirilir. İster bir tuş hareketi, ister belirli bir programı açar. Virüslere karşı en iyi savunmanızı sağladığınızdan emin olmak için. Malwarebytes gibi malware (kötü amaçlı yazılım) temizleme aracı çalıştırdığınızdan emin olun.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *