Sanal makine nedir ve Sanal makine nasıl kurulur

Sanal makine nedir ve nasıl kurulur

Sanal Makine nedir ve nasıl kurulur bilmeniz gerekenler.

Sanal Makine temel olarak bilgisayarınızda sanal bir bilgisayar yapmanıza izin veren bir yazılımdır.

Bu Sanal Makinenin içinde herhangi bir işletim sistemini çalıştırabilirsiniz. Bu sanal bilgisayar (makine) geçerli işletim sisteminizdeki bir pencerede işlem olarak çalışır.

Bir işletim sistemi yükleyici diskini (veya CD-DVD’yi) sanal makinenin içinde önyükleyebilirsiniz. İşletim sistemi gerçek bir bilgisayarda çalıştığını düşünerek kandırılır.

Kurulacak ve gerçek, fiziksel bir makinede çalıştığı sırada çalıştırılacaktır. Şimdi, sadece sanal makine programını açın ve her zaman ayrı bir pencerede başka bir işletim sistemini kullanmaya başlayın.

Yüklemeden önce bilmeniz gereken tek dezavantaj, bu sanal makineler, bir donanım üzerinde kurulu bir işletim sistemi kadar hızlı değildir. Dolayısıyla, video veya ağır oyun oynamak gibi yoğun görevleri burada yapamazsınız.

Sanal makinenizin işletim sistemi, sabit diskinizde depolanan büyük bir dosya olan sanal bir sabit diske kaydedilir.

Dosya, gerçek sabit diskteki diğer dosyalar gibi işletim sistemi tarafından getirilir. Bu, burada bölümleme ile ilgili hiçbir şey yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir.

Bu yazılımı, şu anki işletim sistemini değiştirmeden, farklı Windows veya Linux dağıtımları kullanmak istediğinizde kullanabilirsiniz.

Kendi işletim sisteminize zarar vermeden, diğer yazılımları denemek isteyenler arasındaysanız bile kullanabilirsiniz.

 

Sanal makinenin yazılımı nasıl kurulur

Bu iş için piyasada mevcut birçok yazılım var. Ama ben size iki yazılım VMware player ve Oracle VM virtual box  öneriyorum. Bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

 

VMware Player nasıl kurulur?

VMware

  • Öncelikle, iki şey indirmelisiniz, biri VMware player ve diğeri de VM’nizde çalıştırmak istediğiniz işletim sisteminin Disk Image File veya ISO dosyası.
  • Sonra VMware yazılımını başka bir yazılım gibi kurun. Tamamlandıktan sonra, yukarıda gösterildiği gibi bir pencere göreceksiniz.
  • “Create a new virtual machine” tıklayın ve daha önce indirdiğiniz ISO dosyasını seçin.
  • Şimdi, sadece bir sonrakini tıklayın ve işlem tamamlanana kadar bekleyin.

Bu sanal makineye ayrılan Sabit Disk alanını ve RAM‘i de ayarlarda değiştirebilirsiniz. Oracle VM virtual box‘ı denemek istiyorsanız, yükleme işlemi hemen hemen aynıdır.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *