En iyi Linux dağıtımları – Masaüstü ve Sunucu

En iyi Linux dağıtımları

Yaygın olarak teknoloji meraklısı kişilerin işletim sistemi olarak kabul edilen Linux, Windows ve MacOS gibi yeteneklere sahip.

Açık kaynaklı işletim sistemi ile birçok özelliğe ve kişiselleştirme seçeneğine sahiptir.

En güçlü özellikleri arasında, neredeyse sonsuz derecede çok yönlü olması. Mühendisler, profesyoneller ve geliştiriciler ile popüler olmasını sağlayan niteliklerin ödünç verilmesi. Özelleştirme seçeneklerinin büyük bir bölümünü sunuyor. Son derece güvenli olmanın itibarı da iyi kazanılmış bir özelliktir.

Linux sadece masaüstü Bilgisayarlarda değil, kurumsal sınıf uygulamaları ve sunucular, masaüstü istemcileri çalıştırmak için tasarlanmıştır. Ortalama kullanıcı için ezici, ya da son derece karmaşık olarak görülse de. Modern Linux dağıtımları oldukça kullanıcı dostudur. Başlamak için bir BT uzmanının gelişmiş becerilerini taşımanıza gerek yoktur.

Bununla birlikte, açık kaynak olduğu gerçeği, birçok özel versiyonun. Özel ihtiyaçlara, zevklere ve kullanım durumlarına göre düzenleyebileceğiniz çok farklı versiyonlar olduğu anlamına gelir. Ancak, açık kaynağın yararlarına uygun olarak. Bunların hiçbir ücret ödemeden denenmesi veya uygulanması için tamamen ücretsizdir.

 

En iyi Masaüstü dağıtımları

Masaüstü Bilgisayar’lar, Linux’un ilk kez başladığı yerdir. İki ana masaüstü yazılım sağlayıcısından bir değişiklik yapmak istiyorsanız. Bunlar en iyi amaçlara yönelik dağıtımlardır.

 

Ubuntu

Ubuntu, en iyi bilinen Linux dağıtımcısı ve iyi bir nedene sahip. Canonical, yaratıcısı, Ubuntu’yu Windows veya MacOS gibi hissettirmek için çok çaba sarf etti. Ve en iyi görünen dağıtımlardan biri.

Ubuntu

Şimdi indir:

Download

Ubuntu, çok çeşitli donanım ve yazılımlarla uyumludur. Canonical’ın düzenli olarak güncellendiğinden emin olun. Linux’un hem kişisel hem de iş kullanımı için uygun bir ana akım dağıtımına sahip olduğu gerçeğidir.

 

Fedora

Yeni teknolojiler, mümkün olan en kısa zamanda yazılıma entegre edildi. Herhangi bir dağıtımın en yenilikçi özelliklerinden bazılarına neden oldu. Hatta bir kullanıcı olarak Linux çekirdeğinin yaratıcısı Linus Torvalds’a bile sahip.

Fedora

Şimdi indir:

Download

Bunun dezavantajı destek devrelerinin kısa olmasıdır. Fedora sürümleri, bir sonraki sürümün piyasaya sürülmesinden sonra sadece bir ay boyunca desteklenmektedir. Sürüm lansmanları arasında yaklaşık altı aydır. Yükseltme işlemi genellikle sorunsuzdur ve tam yeniden kurulum gerektirmez.

 

Mint

Linux Mint aslında Ubuntu’ya dayanırken, bazı farklılıklar vardır. Yeni başlayanlar için, Mint’in masaüstü ortamı Windows 7 ve Windows XP gibi eski Windows sürümlerini hatırlatırken. Ubuntu daha fazla Apple stilindedir.

Mint

Şimdi indir:

Download

Ayrıca Ubuntu’nun Canonical tarafından desteklenmesinin yanı sıra. Mint’in bireysel gönüllüler, ortak şirketler ve şirket sponsorları aracılığıyla. Topluluk tarafından işletildiği ve sürdürüldüğü sorunu var. Bu, Mint desteğinin diğer dağıtımlardan biraz daha az güvenilir olduğu anlamına gelir.

 

Elementary OS

Linux, form üzerindeki işleve odaklanmak ve temel bir görünüme sahip olmakla ilgili bir üne sahiptir. Bu şüphesiz bazı dağıtımlar için doğru olsa da, bazıları muhteşem görünüyor. Elementary OS, MacOS tarzı estetiği şık minimalist bir yaklaşımla birleştiren böyle bir örnektir.

Elementary OS

Şimdi indir:

Download

Dağıtım, önceden yüklenmiş minimum uygulama ile birlikte gelir. Yazılımı indirmek için kendi mağazasına da sahiptir. Bu uygulamalardan bazıları ücretlidir, ama birçoğu ücretsiz veya ücretli bir sistemde sunulur.

 

Arch Linux

En iyi Linux dağıtımlarının hiçbir listesi, Linux için yaygın olarak tercih edilen Arch olarak adlandırılmadan tamamlanmayacaktır.

Arch Linux

Şimdi indir:

Download

Bununla birlikte, bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri. Çok karmaşık olması ve doğru bir şekilde ayarlanması ve yapılandırılması için büyük miktarda teknik bilgi birikimi gerektirmesidir.

Arch paketleri, işletim sisteminin çıplak kemiklerini sağlar. Bununla birlikte bir grafik masaüstü ortamı bile yoktur. Hoşunuza giden herhangi bir masaüstünü, her çeşit diğer yazılım ve araçlarla birlikte yükleyebilirsiniz.

 

En iyi Sunucu dağıtımları

Masaüstü bilgisayarlar, Linux’un en popüler olduğu yer olabilir. Sunucu kullanımı, açık kaynaklı yazılımların hala para kazanmasının temel nedenlerinden biridir. Bunlar, veri merkezinizin kalbine yerleştirmek için en iyi dağıtımlardır.

 

Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux veya kısaca RHEL şirketin sunucu tabanlı işletim sistemidir. Yazılım geliştiricilere ücretsiz sunulurken. Red Hat yazılımını üretim ortamlarında uygulamak isteyen firmalara. Destek hizmetleri ve abonelikler satarak para kazanıyor.

Red Hat Enterprise Linux

Şimdi indir:

Download

Red Hat’in birincil ürünü olarak, yeni özellikler ve güvenlik yamalarıyla düzenli olarak güncellenmektedir. Özellikle son zamanlarda piyasaya sürülen haberler, şirket bulut hizmetleri ve otomasyon için destek oluşturuyor.

 

SUSE Linux Enterprise Server

RHEL gibi, SUSE Linux Enterprise Server (SLES), özellikle iş ve veri merkezi kullanım durumlarını hedefleyen. Açık kaynaklı bir Linux dağıtımıdır. Bu nedenle, entegrasyon, uyum ve birlikte çalışabilirlik öncelikler listesinde yüksektir.

SUSE Linux Enterprise Server

Şimdi indir:

Download

SUSE ayrıca yazılım tanımlı ağ ve depolama ile OpenStack gibi bulut araçlarına yatırım yapıyor. Red Hat’ta olduğu gibi, yazılımın kendisi de ücretsiz olup, ilgili destek sözleşmeleri de ücretlendirilir.

 

Debian

RHEL ve SLES gibi kurumsal Linux dağıtımlarından ziyade. Debian öncelikli olarak Linux topluluğu tarafından işletilmektedir. Bu, iş odaklı meslektaşlarından biraz daha esnek hale getirir.

Debian

Şimdi indir:

Download

Bir masaüstü işletim sistemi olarak da kullanılabilir olsa da, Debian sunucularda kullanılabilir. Topluluk tarafından desteklendiği gerçeği, özellikle küçük işletmeler. Veya büyük BT ihtiyaçları olmayanlar için destek yapısını daha değerli hale getirebilir.

 

En iyi güvenlik dağıtımları

Gizlilik ve güvenlik topluluğu, açık kaynak topluluğu olarak güçlü bir şekilde tutkulu olan birkaç gruptan biridir. İşte hackerlar, testçileri ve terminal paranoyaklar için en iyiler.

 

Kali

Kali Linux, siber güvenlik topluluğu içinde hacker’ın tercih ettiği işletim sistemi olma ünvanını kazanmıştır. Kali, şifre kırıcıları, key-logger’ları ve WiFi tarayıcıları da dahil olmak üzere. Hedeflerinizi araştırmak ve saldırmak için 300’den fazla araç ile birlikte geliyor.

Kali

Şimdi indir:

Download

Başlangıçta yeni başlayanlar değil. Kali Linux’un arkasındaki ekip etkin bir şekilde nasıl çalıştırılacağı konusunda çevrimiçi koçluk yapıyor. Etik hackerlar, nüfuz etme test edicileri ve siyah şapkalar tarafından kullanılıyor. Hatta TV’nin gerçekçiliği ve detaylara gösterilen ilgisinden ötürü. Güvenlik camiasında sevilen bir program olan Mr. Robot’da bile atıfta bulunuluyor.

 

Tails

Tails, AKA Amnesiac Incognito Live System, temelde özel göz atma işlemidir. Tiny Core gibi, işletim sistemi de RAM’e yüklenir ve hiç olmadığı konusunda hiçbir kanıt bırakmaz.

Tails

Şimdi indir:

Download

İşletim Sisteminin geri kalanı aynı derecede gizlilik bilincindedir. Tüm internet trafiği Tor ağından geçer. Tüm uygulamalar, en yüksek çevrimiçi anonimlik standartlarını karşıladığından emin olmak için, dikkatlice seçilmiştir.

 

TENS

Bilgisayar korsanları veya gizlilik meraklıları yerine, TENS dağıtımı aslında, ABD Hava Kuvvetleri tarafından oluşturuldu. Tails gibi, canlı modda botlar ve faaliyetlerinden hiçbir iz bırakmaz. Ayrıca NSA’dan onay damgası var.

TENS

Şimdi indir:

Download

Yalnızca salt okunur ortamlardan canlı bir görüntü olarak ve çıkarılabilir depolama birimi olmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, herhangi bir Malware veya diğer enfeksiyonların. Daha fazla güvenlik için oturumlar arasında temizlendiği anlamına gelir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,