ISO Dosyası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

ISO Dosyası Nedir

ISO Dosyası genellikle ISO görüntüsü olarak adlandırılır.

CD veya DVD gibi bir optik diskte bulunan verilerin aynı bir kopyasını (veya görüntüsünü) içeren bir arşiv dosyasıdır.

Genellikle optik diskleri yedeklemek için veya bir optik diske yakılmak üzere tasarlanmış büyük dosya kümelerini dağıtmak için kullanılırlar.

 

ISO görüntüsü nedir?

ISO adı, genellikle ISO 9660 olan optik medya tarafından kullanılan dosya sisteminin adından alınmıştır.

CD, DVD veya Blu-ray gibi fiziksel bir optik diskte saklanan her şeyin tam bir kopyası olarak bir ISO görüntüsü düşünebilirsiniz. Bunlar diskin sektörel bir kopyasıdır ve hiçbir sıkıştırma kullanılmaz. ISO görüntülerinin arkasındaki fikir, bir diskin tam bir dijital kopyasını arşivleyebileceğiniz. Daha sonra bu görüntüyü, orijinalin tam bir kopyası olan yeni bir diski yazmak için kullanmanızdır.

Çoğu işletim sistemi (ve birçok yardımcı program) ayrıca bir sanal görüntüyü sanal disk olarak takmanıza izin verir. Bu durumda tüm uygulamalarınız gerçek bir optik disk takılmış gibi davranır.

Birçok kişi optik disklerinin yedeklerini oluşturmak için ISO görüntülerini kullanıyor olsa da. Günümüzde ISO görüntüleri büyük dosyaları ve işletim sistemlerini dağıtmak için kullanılır. Çünkü tüm dosyaların tek bir kolayca yüklenebilen dosyada bulunmasına izin verir. Daha sonra insanlar bu görüntüyü monte etmek mi yoksa optik disk yakmak için mi kullanacaklarına karar verebilirler.

Windows ve çeşitli Linux dağıtımları dahil olmak üzere çoğu indirilebilir işletim sistemi, ISO görüntüleri olarak dağıtılmaktadır.

 

ISO Görüntüsü Diske Nasıl Yazılır

Yazılımı veya işletim sistemini başka bir makineye yüklemek için kullanacağınız bir disk oluşturmak istediğinizde. ISO’yu fiziksel diske yazdırmak kullanışlı olacaktır.

Bir işletim sistemini kurduğunuzda ve sistemi başlatmak için bu diski kullanmanız gerektiğinde özellikle kullanışlıdır. Ayrıca bir diskin fiziksel bir yedek kopyasını oluşturmak için veya bir kopyasını başka birine vermeniz gerekiyorsa da kullanışlı olabilir.

Windows 7, 8 ve 10, yerleşik bir diske yerleştirilmiş bir ISO görüntüsünü yakma özelliğine sahiptir. Tek yapmanız gereken, yazılabilir bir optik disk yerleştirmektir. ISO görüntüsünü sağ tıklatıp “Disk görüntüsü yaz” komutunu seçin.

disk görüntüsü yaz

Bilgisayarınızda optik disk yazıcınız yoksa, komutu görmezsiniz. Ayrıca, bir sıkıştırma uygulaması 7-Zip yüklüyse ve ISO dosya uzantısı ile ilişkiliyse, ayrıca komutu görmezsiniz.

MacOS’ta hemen hemen aynı şekilde çalışır. Finder’da görüntü dosyasını seçin ve ardından Dosya> Diske Yaz’ı seçin.

 

ISO Görüntüsü Nasıl Çıkarılır?

Bir ISO dosyası yüklemek veya diske yazmak istemiyorsanız, ve içindeki dosyaları bilgisayarınıza çıkarmak istiyorsanız. Bunun için, WinRAR veya 7-Zip gibi üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

7-Zip‘i yüklediğinizde, .iso dosya uzantısını uygulama ile ilişkilendirir. Yani, tek yapmanız gereken onu açmak ve içeriğini taramak için bir ISO dosyası’na çift tıklamaktır. ISO’nun büyüklüğüne bağlı olarak, bu birkaç dakika kadar sürebilir.

ISO’dan, sürükleyip bırakarak her şeyi normal bir klasöre kopyalayabilirsiniz.

İsterseniz, ISO’nun tüm içeriğini normal bir klasöre de çıkarabilirsiniz. ISO’yu sağ tıklatın, 7-Zip menüsünün üzerine gelin ve çıkartma komutlarından birini seçin. “Extract Files” komutu bir konum seçmenize izin verir. “Extract Here” komutu dosyaları ISO dosyası ile aynı konuma çıkarır ve “Extract To folder_name” komutu bu konumun çıkarılacağı yeni bir klasör oluşturur.

WinRar gibi diğer sıkıştırma uygulamaları hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Bu uygulamalardan bir tanesini daha önce yüklediyseniz. Windows Gezgini ile ISO dosyası hızla yeniden ilişkilendirebilirsiniz.

dosya türü

Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar’a gidin. Sağda, aşağı kaydırın ve “Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin” bağlantısını tıklayın.

Bir sonraki pencere çok uzun bir dosya uzantısı listesi gösterir. .iso uzantısına kadar aşağı doğru ilerleyin. Sağ tarafta, şu anda uzantı ile ilgili herhangi bir uygulama varsa tıklayın. Açılır menüde “Windows Gezgini” seçeneğini seçin.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *