iPad Pro sorunları ve çözümleri – Wifi, Ekran donması, Pil ömrü vs

iPad Pro sorunları ve çözümleri

IPad Pro’nun 12,9 inçlik ekranı, bölünmüş ekran desteği ve 10 saatlik pil ömrü, Apple’ın en büyük tabletini satın almak için cazip.

Üretkenlik ve yaratıcılık için çekici bir cihazdır, ancak kusursuz değildir. En yaygın iPad Pro sorunları, Yeniden başlatmalar, Wi-Fi, ekran donması ve daha fazlası ile ilgili sorunlar ve çözümler.

 

Sorun: iPad Pro kendi kendine kapanıp açılıyor

Apple destek forumlarında iPad Pro’nun kendiliğinden kapanması veya görünür bir neden olmadan rasgele yeniden başlatılması hakkında birkaç ipucu var.

Potansiyel çözümler:

 • Uyku / Uyandırma ve Home düğmelerini en az 10 saniye boyunca veya Apple logosunu görene kadar basılı tutun. Bu, en azından sorunu geçici olarak düzeltebilir.
 • Belirli bir uygulamayı kullanırken veya belirli bir oyunu oynarken kazaların oluştuğunu fark ederseniz. Sorunu kaldırmayı deneyin ve sorunun giderilip giderilmediğini test edin.
 • Verilerinizi yedekleyin, ardındanfabrika ayarlarına sıfırlayın. Yaptığınız zaman yedeklemenizi geri yükleyin ve sorunun geri dönüp dönmediğini test edin. Bunu yaparsa, fabrika ayarlarına sıfırlamayı ve ardından yedeklemeyi geri yüklemek yerine iPad Pro’yu yeni bir aygıt olarak ayarlamayı düşünebilirsiniz. Yüklediğiniz uygulamalardan birinin veya ayarlarınızdaki bir öğenin çökmelere neden olması mümkündür. Bu nedenle, yeni ayarların yapılması yardımcı olabilir. Bir sorunu tanıtıyor gibi görünen herhangi bir şey için uygulamaları yeniden yüklemeye başladığınızda dikkatli olun.
 • Fabrika ayarlarına sıfırladıktan ve cihazı yeni ayarladıktan sonra sorun devam ederse, Apple ile iletişime geçmeniz gerekir.

 

Sorun: Skype çağrıları ve diğer görüntülü görüşmelerde Yankı

Birçok kişi, iPad Pro’yu kullanırken videonun diğer ucundaki arayanların yankılandığını tespit etti.

FaceTime ile gerçekleşmez, ancak Skype ve Facebook Messenger gibi bir dizi üçüncü taraf uygulamasıyla gerçekleşir. Bu sorun, Apple destek forumlarında ve Microsoft’un forumunda birkaç kez raporlanmıştır.

Çözüm:

 1. Mikrofonlu bir kulaklığınız veya kulaklığınız varsa, bunları takabilirsiniz ve yankı gider.

 

Potansiyel çözüm:

 • Bu bir yazılım sorunu gibi görünüyor. FaceTime’ın sorundan çekmemesi, diğer video geliştiricilerinin geliştiricilerinin uygulamalarını düzeltmek için yazılımlarını güncelleyebildiğini göstermektedir. Bir sorunla karşılaştığınız uygulamayı kaldırmaya, iPad Pro’yu kapatmaya, tekrar açmaya ve ardından uygulamayı tekrar yüklemeye değmez olabilir.
 • IPad Pro’nuzun Apple’ın en yeni yazılımına sahip olduğundan emin olmak için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncellemesine göz atın.
 • Sorun devam ederse, sorunla karşılaştığınız uygulamanın geliştiricisine başvurun ve bunu bildirin. Ayrıca Apple’a rapor etmelisiniz.

 

Sorun: Kablosuz ağa (wifi) bağlanamıyorum

Bazıları iPad Pro’yu bir Wifi ağına bağlanmakta zorlarken bazıları da zayıf internet bağlantısı yaşıyor.

Bu, her tür cihaz için çok yaygın bir sorundur ve genellikle düzeltilmesi oldukça kolaydır. Denemek için yapmanız gerekenler:

 

Potansiyel çözümler:

 • Yönlendiricinizi ve iPad Pro’nuzu kapatıp tekrar açın. Uyku / Uyandırma ve Ev düğmelerini yaklaşık 10 saniye boyunca basılı tutun ve cihaz yeniden başlatıldığında Apple logosunu görmelisiniz. Ayrıca, modeminizi yeniden başlatmanızda fayda var.
 • Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya giderek tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Şifrelerinizi tekrar girmeniz gerekecek.
 • Modeminizde MAC filtreleme açıksa, kapatmanız gerekebilir. IPad’in MAC adresini eklemek mümkündür, ancak Apple’ın MAC rasgelelemesi nedeniyle, bir dahaki sefere denemek ve değiştirmek istediğinizde bağlantıyı reddetmek için iyi bir şans var. En basit çözüm sadece MAC filtrelemeyi tamamen kapatmaktır.
 • DNS ayarlarınızın sorun olması mümkündür. Bunları, ağınızın yanındaki “i” simgesine dokunarak ve DNS’e giderek aşağı kaydırarak Ayarlar> Wi-Fi‘de değiştirebilirsiniz. Google’ın sunucularını kullanmak istiyorsanız numaralara dokunun ve bunları “8.8.8.8” veya “8.8.8.4” olarak değiştirin ya da “208.67.222.222” veya “208.67.222.220” olan OpenDNS kullanabilirsiniz.
 • Bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, en son güncellemelere sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Yönlendirici ürün yazılımının tam olarak güncellendiğinden emin olun. ISS’nizi veya yönlendirici üreticisini kontrol etmeniz gerekebilir.
 • Parazitle karşılaştığınızı düşünüyorsanız, yönlendiricinizi yeni bir yere taşımayı düşünün. Bir duvar (veya birkaç duvar) iPad’inizle yönlendiriciniz arasında parazite neden olur.

 

Sorun: Kullanım sırasında ekran donuyor

Bazı insanlar iPad Pro’nun kullanım sırasında donmayı sürdürdüğünü. Kullanıcıların bunu başlatma sırasında veya uygulamaları kullanırken donabileceğini belirttiler.

Ekran donar ve birkaç saniye boyunca yanıt vermeyebilir. Normal olarak devam edebilir veya süresiz olarak donmuş halde kalabilir.

 

Çözüm:

 1. Uygulama değiştirici ekranını açmak için Ana Sayfa düğmesini çift tıklatarak ve ekran donduğunda kullandığınız uygulamayı kapatmak için hızlıca kaydırmayı deneyin. Bu, bazı kişiler için sorunu geçici olarak düzeltiyor gibi görünüyor. Ancak diğerleri, uygulama değiştirici ekranından çıktıklarında dokunmatik ekranın hala yanıt vermiyor olduğunu bildiriyor.
 2. Uyku / Uyandırma ve Home düğmelerini en az 10 saniye boyunca veya Apple logosunu görene kadar basılı tutun. IPad Pro’nuz şimdi yeniden çalışmalı, ancak sorun yeniden devam edebilir.

 

Potansiyel düzeltmeler:

 • Cihazın tüm ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla‘ya giderek deneyebilirsiniz.
 • IPad Pro’nuzu iTunes aracılığıyla fabrika ayarlarına geri yüklemeyi denemelisiniz. Öncelikle değerli dosyaları yedekleyin, ardından iPad Pro’nuzu bilgisayarınızla birlikte gelen kabloyu kullanarak bilgisayarınıza takın. ITunes’u başlatın ve iPad Pro’nuzu seçin, ardından Özet ve Geri Yükle‘yi tıklayın. Onaylamak için Tekrar yükle’yi tıklayın. Bir yedeklemeden geri yüklenmenin sorunu yeniden oluşturabileceğini unutmayın, ancak sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bir yedeği geri yüklemeden bir süreliğine test yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Sorun devam ederse, yeni bir kurulumla ve bir yedeklemeyi geri yüklemeden yapılan bir geri yüklemeden sonra bile, Apple ile iletişim kurmanız veya iPad Pro’nuzu en yakın Apple Store’a götürmeniz ve değiştirilmesini isteme zamanı gelecektir.

 

Sorun: Pil ömrü zayıf

12,9 inç iPad Pro’da 10.307 mAh pil ve 9.7 inçlik iPad Pro’da 7306 mAh pil bulunuyor.

Her ikisi de sizi her seferinde on saat sürdürebilmeli, ancak herkes batarya ömrünü söylendiği gibi bulmuyor. Bazılarında cihaz fişe takılı ve şarj olurken bir miktar tahliyenin farkına varıyor. Pilin beklenenden daha hızlı tükendiğini fark ederseniz. Özellikle bekleme modundayken hızlı bir şekilde boşalırsa bir sorun olabilir.

 

Çözüm:

 1. 12,9 inç ekrana sahip olmak için, parlaklığın iPad Pro’nun pili üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Ayarlar> Ekran ve Parlaklık‘a gidin ve parlaklığı azaltın. Rahat bir seviye belirleyin ve ardından farklı arka plan aydınlatma durumlarını karşılamak için Otomatik Parlaklık özelliğini etkinleştirin.
 2. Arka planda içeriği yenileyen çok sayıda uygulamanız varsa, pilinizi gerçekten tüketebilir. Apple forumları bir kullanıcı, Microsoft OneNote uygulamasına kendi pil drenaj sorunları için neden olarak işaret etti. Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenile‘ye gidin ve kendilerini güncellemeye ihtiyaç duymadığınız tüm uygulamaları kapatın. Açtığınızda yine de yenilenir.
 3. IPhone pil ipuçlarınızda daha alakalı öneriler bulacaksınız.

 

Potansiyel çözümler:

 • Her zaman basit bir yeniden başlatmayı denemeye değer. Uyku / Uyandırma düğmesini basılı tutun ve kapatmak için slaydı kaydırın, ardından tekrar açın. Yeniden başlatmayı zorlamak için, Apple logosu görene kadar Uyku / Uyandırma ve Home düğmelerine basabilirsiniz.
 • Boşaltma yalnızca şarj olduğunda meydana gelirse, iPad Pro’yu tekrar kullanmadan önce tamamen şarj etmeyi unutmayın. IPad’in şarj olurken yoğun kullanımı, yeniden doldurulabilecek güçten daha fazla güç kullanıyor olabilir.
 • Ayarlar> Pil bölümüne gidin ve Pil Kullanımı bölümüne bakın. Bir sorun varsa, uygulamanın tamamen güncellendiğinden emin olun. Bu yardımcı olmazsa, yüklemeyi kaldırmayı ve yeni bir tane bulunup bulunamayacağını öğrenmek isteyebilirsiniz.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama, probleminizi çözebilir. IPad’inizdeki her şeyi yedekleyin ve denemek için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği Sil ve Ayarlar‘a gidin. Yedeklemeyi geri yüklemeden önce pil ömrünü test etmeyi deneyin.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra pil ömrü hala zayıfsa. Apple ile iletişim kurma zamanı gelmiştir.

 

Akıllı Klavye, video oynatma, şarj etme ve daha fazlası ile ilgili sorunlar

Hata: Akıllı Klavye çalışmıyor

Akıllı Klavyenin uykudan uyandıktan sonra düzgün çalışmadığı konusunda birkaç rapor çıktı.

Bazıları için, genellikle uygulamalar arasında geçiş yapacak olan Komut ve Sekme gibi kısayollar artık işe yaramaz. Daha fazla incelemede, iPad Pro’ya bağlı herhangi bir donanım klavyesinde bu sorun ortaya çıkabilir.

 

Çözüm:

 1. Klavyeyi çıkarır ve tekrar bağlarsanız, tekrar çalışmaya başlayabilir, ancak sorun geri gelebilir.
 2. IPad Pro’yu yeniden başlatmak ayrıca geçici olarak işlevselliği geri getirecektir.

 

Potansiyel çözümler:

 • Akıllı klavyeyi iPad Pro’ya bağlayan bağlantı noktasını kontrol edin. Herhangi bir kalıntıyı temizleyin veya portun hasar görmesi durumunda onarım yapılmasını sağlayın.
 • iOS 10.2.1’de birtakım hata düzeltmeleri var. Bir düzeltme akıllı klavye sorununu hafifletebilir.

 

Sorun: Video görüntülenemiyor ve oynatılamıyor

IPad Pro’da çeşitli yerlerden video izlemeye çalışırken sorun yaşayan kullanıcıların bulunduğu Apple Tartışma forumlarında birden fazla ileti dizisi var.

Bazıları kendi kişisel filmlerini izleyemezken, diğerleri YouTube gibi akış hizmetlerinden video izleyemez.

 

Potansiyel çözümler:

 • Apple logosu görünene kadar Home ve Uyku / Uyandırma düğmelerini basılı tutarak iPad’i yeniden başlatın.
 • iOS 10.2’nin, çeşitli hata düzeltmeleri içeren iOS 10.2.1 ile güncellemediyseniz, bu sorunun ardındaki suçlu olduğu söylenir.
 • Video kitaplığınızın görünmesi için iTunes’dan bir şeyler satın almayı içeren olası bir düzeltme içeriyor:
 • TV uygulamasını açın, ardından Kaydet’e dokunun.
 • Sayfanın altına ilerleyin ve Ücretsiz Bölümler‘e dokunun. Git’e dokunarak istediğiniz herhangi bir şeyi seçin, ancak aslında indirmek zorunda değilsiniz.
 • TV uygulamasına geri dönün ve alt satırda Kitaplık’a dokunun.
 • Ekranın sol üst köşesinde bulunan Kitaplık’a, ardından Videolar’a dokunun.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama yapın ve iPad’i bir yedeklemeden veya yeni bir cihazdan geri yükleyin.

 

Sorun: Apple pil widget’ı kayboluyor

Birkaç iPad Pro sahibi, Apple Kalem’in bağlı olduğunu bilmelerini sağlayan pil parçasının kaybolduğunu fark ettiler ve cihazın kalan pil ömrünü bildirdiler.

Bu, özellikle kalemlerinin kullanım sırasında çalışmayı bırakmasını istemeyenler için rahatsız edici çünkü pil seviyesinin farkında değillerdi.

 

Potansiyel çözümler:

 • IPad Pro’yu yeniden başlatın.
 • Ayarlar> Bluetooth‘a gidin ve Bluetooth’un açık olduğundan emin olun. Bu ekranda da Apple Kalemin göründüğünden emin olun.
 • Kullanıcı VermillionPixel, diğer kullanıcıların yardımcı bulduğu aşağıdaki adımları sağladı:
 • Apple Kalem’i iPad Pro’dan Ayarlar> Bluetooth> Cihazlarım> mavi “i” simgesine> Bu Cihazı Unut’a giderek paylaşın ve iPad’i yeniden başlatın.
 • IPad Pro tekrar açıldığında, iPad’i Yıldırım konektörünü kullanarak iPad’e bağlayın. Eşleştirme isteğini kabul edin, ardından kalemi çıkarın. Pil parçacığı tekrar görünmelidir.

 

Sorun: iPad şarj etmiyor

Prize takıldığında, cihaz “Şarj Olmuyor” mesajını görüntüleyebilir, sadece açıklama yapmadan şarj olmaz ya da şarj normalden çok daha yavaş olabilir.

 

Potansiyel çözümler:

 • IPad Pro’yu yeniden başlatın ve tekrar şarj etmeye çalışın. Ayrıca, Apple logosu görünene kadar Home ve Uyku / Uyandırma düğmelerini basılı tutarak bir güç yeniden başlatmayı deneyin.
 • Ürünle verilen Apple şarj cihazını ve kablosunu kullanmıyorsanız, bu veya başka bir Apple onaylı şarj cihazına geri dönün.
 • Kir, toz ve diğer kalıntıların şarj portunu temizleyin.
 • Bir klavye kapağınız veya iPad Pro’nuza takılı başka bir aksesuarınız varsa, çıkarın ve onsuz şarj etmeyi deneyin.
 • IPad Pro’nuz veya cihazın şarj bağlantı noktası hasar görebilir. Yeni bir cihaz almak veya cihazınızın onarılmasını sağlamak için Apple Desteği’ne ulaşın.

 

Sorun: Uygulama veya sistem sesleri yok

Uygulama sesleri ve Klavye ve Kilit tıklamaları gibi genel sistem sesleri gibi iPad Pro’yu kullanırken genellikle kullanılan sesleri kaçırıyor.

 

Potansiyel çözümler:

 • Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Zil sembolü / Sessiz açık / beyazsa, kapatmak için ona dokunun.
 • Klavye ve Kilit sesleriniz eksikse, Ayarlar> Sesler bölümüne gidin, ardından aşağı kaydırın ve Klavye Tıklamaları ve Kilitleri Kilitle öğesinin yanındaki geçişlere dokunun. Aynı sayfada, sayfanın üstündeki Zil Sesleri ve Uyarıları kaydırıcısını ayarlayın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *