RAM nedir – RAM Bilgisayarda Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır

RAM nedir ve ne işe yarar

RAM nedir ve Bilgisayarda ne işe yarar ve nasıl çalışır detaylı açıklıyoruz.

RAM Random Access Memory açılımıyla, bir makinenin kullandığı verileri depolamak. Kodlamak için kullanılan bir bilgisayar belleği türüdür.

Makalede anlatılan bellek türleri:

  • DDR3
  • DDR4
  • Yeni nesil DDR5

RAM, sabit disk veya SSD‘ler gibi doğrudan erişim belleğine kıyasla tamamen farklı bir bellek türüdür. Çünkü aynı anda okunabilir ve yazılabilir.

İkisi arasındaki bir diğer önemli fark, güç kaldırıldığında RAMin tamamen silinmesidir. Mesela, Bilgisayar’ı kapattığınızda, geçici olarak bellekte saklanan herhangi bir bilgi silinir. Akıllı telefonunuzu, Bilgisayarınızı, tabletinizi veya başka bir bilgisayar aygıtınızı başlattığınızda, çalışmaya başlar.

Bununla birlikte, bazı bilgileri içinde tutabilen ve daha hızlı başlatabilen RAM modülleri geliştirilmektedir. Bilgisayarda bir sorun varsa ve örneğin yeniden başlatmanız gerekiyorsa.

 

(Random Access Memory) Tarihi

Her ne kadar modern bilgisayarlar on yıl önce var olanlardan tamamen farklı olsa da.

1970’lere kadar en yaygın kullanılan yöntem manyetik çekirdek hafızasıydı. Gömülü devre RAMinden çok farklı olsa da. RAM ilk bilgisayarların çoğunda mevcuttu.

DRAM (Dynamic Random Access Memory) 1970’lere kadar tanıtılmamıştır. (Bir kavram olarak, 1968’de ilan edilmiş olmasına rağmen). Verilerin bugün kullanılmakta olan birkaç milisaniyede yenilenen transistörlerde saklanmasına izin verilmiştir.

 

Nasıl Çalışır?

RAM, bilgisayar veya işletim sisteminin hangi bölümlerinin gerekli olduğunu. İleride ihtiyaç duyulması muhtemel olan, işleri hızlı bir şekilde yapmak için. Sürekli olarak yazma ve okuma işlemlerini yaptığı biliyor.

Her zaman hazırlandığı ve ihtiyaç duyduğu şeyi bulmak için. Kapasitif sabit diskten geçmesi gerekmediği için, bilgisayarınızın herhangi bir gecikme fark etmeden. Sorunsuz bir şekilde görevler arasında geçiş yapabileceği anlamına gelir.

 

Türleri

Günümüzde çoğu cihaz, ya statik SRAM ya da DRAM kullanır.

SRAM daha hızlı çalışma ve daha az güç kullanır. Çünkü neyin depolandığını belirlemek için birlikte çalışmak üzere transistöre ve kapasitöre güvenmek yerine. Veri altı transistörlü bir bellek hücresinde depolanır.

Her iki bellek türü bilgisayarlarda ve bilgi işlem cihazlarında kullanılır. Ancak SRAM’ın üretilmesi daha pahalı olduğundan, DRAM ticari cihazlarda en yaygın kullanılan bellek yongasıdır.

Eski sistemlerde DDR2 veya DDR3 kullanabilse de. Bilgisayarlarda bulunan en yaygın bellek türü DDR4’tür.

DDR4, eski muadillerinden ve bazı tasarım değişikliklerinden şaşırtıcı derecede daha hızlıdır. Dolayısıyla, DDR3’ünüzü DDR4 ile değiştiremezsiniz.

 

Yeni nesil DDR5

Bazı üreticiler verileri daha uzun süre veri depolayabilecek. Güç kullanımını gerektirmeyen RAM geliştiriyorlar.

Çin’deki araştırmacılar, hem RAMin hem de ROM’un görevleri hatırlatan öğeleri birleştiren. Yeni bir bellek türü geliştirdiler.

Intel’in Optane diskleri, SSD’lerin volatilitesini, RAMin okuma/yazma hızı ile birleştirerek. Gelecekteki bir noktada RAM ve ROM ihtiyacını değiştirebilir.

Yeni nesil DDR5 RAMde mevcut DDR4’e kıyasla okuma/yazma hızlarını iki katına çıkararak geliştiriliyor.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,