NVMe SSD Nedir Bilmeniz Gerekenler

NVMe SSD Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NVMe SSD nedir ve ne kadar hızlıdır?

NVMe Non-Volatile Memory Express yani Geçici Olmayan Bellek kısaltmasıdır.

Standart sürücüler tarafından kullanılan daha yavaş SATA veri yolu yerine. Bilgisayarınızın CPU’suyla iletişim kurmak için aşırı hızlı PCI Express veri yolunu kullanan bir depolama bağlantı standardıdır.

Maksimum aktarım hızlarında üssel atlamaların yanı sıra, NVMe aktarım paralelleştirmesi, derin kuyruğa alma ve sistem kesintileri sunar.

Üst düzey tüketici ve kurumsal depolama için NVMe yeni standarttır. PC listeleri arasında gezindiğinizde, daha üst seviye dizüstü bilgisayarlarda ve PC iş istasyonlarında seçeneği göreceksiniz. Ayrıca Apple’ın mobil cihazlarına da yerleştirilmiştir. Bazı Android akıllı telefon üreticileri de NVMe depolaması kullanır.

SATA gibi, NVMe de bir form faktörü değil, bir bağlantı standardıdır. Sürücünün boyutu veya şeklini değil, yalnızca bağlantı standardını tanımlar. Öte yandan M.2, bir form faktörüdür. Ancak teknik yanlışlığa rağmen, ikisinin bir şekilde eş anlamlı hale geldiği NVMe ile o kadar yakından ilişkilidir.

 

NVMe SSD Ne Kadar Hızlı?

pro

NVMe SSD daha yeni katı hal sürücülerinin SATA III’ün bant genişliğini bile doyurduğu için oluşturuldu.

Teorik olarak maksimum 6 Gb/sn (yani, gigabayttan sekiz kat daha küçük), SATA III bağlantısı, iyi koşullar altında yüksek kaliteli bir SSD tarafından hızla tetiklenir. Ancak flaş depolama, SATA III’ün izin verebileceğinden çok daha yüksek hızlara ulaşabilir. Silikonu SATA zincirlerinden serbest bırakmak için NVMe oluşturuldu.

Her sürücü için iki arabirim, zahmetli, pahalı ve güç açısından yoğun bir fikir kullanarak SATA III’ün bant genişliğini iki katına çıkarmak yerine. Dijital depolamanın geleceği olarak NVMe sürücülere yönelmeye başladı. En hızlı ve geleceğe yönelik en hızlı depolama aygıtları için NVMe zamanımızın zirvesidir.

PCI Express veriyolu üzerinden veri gönderirken NVMe, paralel veri göndererek dört adede kadar PCI Express şeridi kullanabilir. Her bir PCI Express şeridi yaklaşık 4 GB/sn veya 32 Gb/sn hızda çalışabilir. Bu, SATA III’ün teorik maksimum değerinin beş katından daha hızlı. Hiçbir cihaz bu hızlara ulaşmasa da, SSD’lerin yararlanabileceği tavan boşluğu çok büyük.

Sonuç olarak, transferler işletim sistemi ve depolama veri yolu bunların üstesinden gelebildiği kadar. Hızlı gerçekleşerek veri aktarım hızını katlanarak arttırmakta ve makine verimliliğini arttırmaktadır.

NVMe SSD disk bugün satın alabileceğiniz en hızlı SSD’lerdir. Zaten hızlı olan flash belleği çoğu bilgisayarda mevcut olan en hızlı bağlantı standardıyla birleştirirler. Hızı önemsiyorsanız, NVMe SSD kullanmanız gerekir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,