Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 2020

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 2020

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletmeniz veya Eviniz için yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Bu makalemizde Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konuları paylaşacağız.

 

1. Yeterli Bütçe

Elektronik ürünler satan mağazadab ucuz bir bilgisayar alırken. Bu bilgisayarın iş kullanımı için hoş olmayan bir deneyim haline getirecek bazı ciddi kısıtlamaları olacaktır. Büyük olasılıkla, ağınızla işlevsel hale getirilmesi için bazı yükseltmeler ve ek satın alımlar yapılması gerekecektir.

Bu yükseltmeler şunları içerebilir:

 • Donanım yükseltmeleri: İş uygulamalarınızı çalıştırabilmek için bilgisayarın ek bir sabit disk alanına veya RAM’e ihtiyacı olabilir.
 • İşletim Sistemi Yükseltmeleri: Ucuz olan bu bilgisayar, Windows işletim sisteminizin bir parçası olabilmesi için İşletim Sisteminin Pro sürümüne yükseltme yapılmasını gerektirecektir.
 • Uygulama Yazılımı: Bir Office 365 aboneliğiniz olmadığı için Microsoft Office‘in bir kopyasına ihtiyacınız olabilir.
 • Bloatware: Daha ucuz sistemler, ihtiyaç duymadığınız ve şüphesiz sisteminizi yavaşlatan ilave bir bloatware ve uygulamalarla birlikte gelir.

 

2. İşletim Sistemi

Windows’u bir sunucunuzun bulunduğu kurumsal bir ortamda çalıştırmayı planlıyorsanız, bilgisayarınızda yüklü işletim sisteminin “Pro” sürümünün olduğundan emin olmak istersiniz. Daha ucuz bilgisayarlar genellikle “Standart” veya “Home” sürümleriyle birlikte gelir.

 

3. Dizüstü bilgisayar mı yoksa masaüstü mü arıyorsunuz?

Dizüstü bilgisayarlar üç farklı stilde gelir:

 • UltraBook: Çok hafif, ince ve taşınabilir, ancak genişletilebilir veya diğer seçenekler kadar hızlı olmayabilir. Daha ince ve daha hafif genellikle daha pahalıdır.
 • Standard Notebook: Genellikle çoğu insan için en iyi seçenek, çünkü her gün daha da hafifliyor, ancak yine de genişletilebilirlik ve performans seçeneklerine sahip.
 • Masaüstü Değiştirme: Bu, iş ortamında nadiren kullanılan bir dizüstü bilgisayar tarzıdır. En fazla seçeneğe sahipler, bazen birden fazla sabit sürücüyü ve birden fazla ekran kartını destekleyebilir ve hatta 18 inç veya daha büyük monitörleri bile kaldırabilirler.

Masaüstleri de çeşitli boyutlarda olabilir. Her üretici kendilerine farklı isimler söylese de. İşte en küçükten en küçüğe doğru temel ilerleme (ve ne kadar küçük olursa o kadar az özelleştirilebilir/genişletme/yükseltme seçenekleri):

 • Tower
 • Mini-Tower
 • Masaüstü
 • Micro

Çalışma alanınız hakkında düşünün, ortamınızda ve bulunduğunuz yerde hangi sistemin en iyi çalışacağını düşünün. Dizüstü bilgisayarlar, ofisteyken masaüstü deneyimini (özel fare, monitör, klavye) gibi çoğaltabilirler.

 

4. RAM

En azından, sisteminizde 4GB RAM (bellek), tercihen 8GB istersiniz. Aynı anda çok fazla program çalıştırıyorsanız veya büyük veri kümeleriyle veya dosyalarla çalışıyorsanız, bunu 16 GB RAM’e çıkarabilirsiniz. Ancak 8 GB RAM işyeri kullanıcılarının %95’i için çok iyi çalışacaktır.

 

5. Sabit disk

Satın alabileceğiniz iki temel sabit disk teknolojisi var. Bu yüzden artık sadece boyutunda karşılaştırma yapmadığınızdan emin olun.

 • Mekanik Sabit Sürücü: Bilgisayarın özelliklerinde “5400 RPM” veya “7200 RPM” gibi bir şey görürseniz, bunun mekanik bir sabit sürücü olduğu anlamına gelir. Mekanik sabit diskler, uzun yıllardan beri var ve genellikle daha ucuz ve daha büyük kapasitelerde mevcutlar, ancak listedeki bir sonraki teknolojiden daha yavaşlar.
 • Solid State Drive: Katı hal sürücüleri (SSD olarak da bilinir) inanılmaz derecede hızlıdır. Mekanik sabit sürücülerden çok daha hızlıdırlar ve yükseltme yaparak bir bilgisayarı olağanüstü hızlandırabilirler. Eskiden SSD’lerin mekanik sabit disklerden çok daha pahalı olduğu, ancak aralığın kapandığı bir dönemdi. Olduğu söyleniyor, hala fiyat iyi bir boyut farkı var. Daha büyük kapasitedeki SSD’ler hala biraz daha pahalıdır.

 

6. İşlemci (CPU)

Geçmişte olduğu gibi performans açısından CPU‘lar ve çeşitli hatlar arasındaki performans farkı, temel ofis işleri için farkedilmeyecek. Ancak, yine de Intel i3, i5 veya i7 işlemciler kullanmanızı ve Pentium Dual Core veya Celeron işlemcileri serilerinden uzak durmanızı öneririz.

AMD markalı işlemciler genellikle daha ucuzdur. Ancak aynı performansı göstermez ve eşdeğer Intel işlemcilerden daha fazla güç kullanmaz. İşlemci hatları arasındaki gerçek dünya performansını karşılaştırmak istiyorsanız, işlemci model numarasını CPUBenchmark‘ta karşılaştırabilirsiniz.

 

7. Garanti

Üç yıldan daha az garantili bir bilgisayar almayın. Gelip bilgisayarınızı düzeltmelerini istersiniz, onarıma almak için bilgisayarı bir yere geri göndermeniz gerekmez. Ayrıca, doğrudan üreticiden sağlanan garantilere karşı destek almak her zaman daha zor olduğundan. Üçüncü bir tarafça sağlanan garantileri de önleyin. Yeni bir makine alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç garanti var.

 

8. Marka

Genellikle yalnızca Dell, HP veya Lenovo makineleri satın alınıyor. Bu şirketlerden üçü bir süredir var ve iyi destek veriyorlar. İşletmeniz için bir bilgisayar satın alıyorsanız, daha sonra desteklemesi ve yedek parça alması sıkıntı olan daha ucuz markalarla uğraşmak istemezsiniz.

Yukarıdaki maddeler Yeni bir Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler dir. Tüm bunları göz önünde bulundurmak, paranızın boşa gitmesini engeller.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste