CPU Nedir Nasıl çalışır Ne işe yarar

CPU Nedir

Bilgisayar için en önemli bileşen olan CPU nedir ne işe yarar?

CPU, herhangi bir bilgisayar cihazının tartışmasız en önemli bileşenidir.

Temel talimatları işler ve yapması gerekenleri sağlamak için daha karmaşık görevleri diğer özel çiplere ayırır.

CPU Bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin çekirdeğidir. Ve tüm cihazın gerektiği gibi çalışmasını sağlayan şey budur.

Yapı olarak CPU nedir? CPU, milyarlarca mikroskobik transistörü tek bir bilgisayar çipine yerleştirerek üretilir. Bu transistörler, sisteminizin belleğinde saklanan programları çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu hesaplamaları yapmasına izin verir.

CPU teknolojisinin en yaygın gelişmelerinden biri, bu transistörlerin küçültülmesidir. Bu, genellikle Moore Yasası olarak adlandırılan on yıllardaki işlemci hızının artmasına neden oldu.

  • Modern cihazlar bağlamında, masaüstü veya dizüstü bilgisayar, sistem için bir dizi işlem işlevi gerçekleştiren özel bir CPU’ya sahiptir.
  • Mobil cihazlar ve bazı tabletler, diğer bileşenlerin yanında CPU’sunu içeren bir yonga olan Sistem Çipinde (SoC) kullanırlar.

Intel ve AMD’nin her ikisi de grafik çipleri ve bellekler üzerinde saklanan CPU’lar sunuyor. Bu da sadece standart CPU işlevlerinden daha fazlasını yapabiliyorlar.

 

CPU Ne işe yarar?

CPU bir programdan veya uygulamadan talimatları alır ve bir hesaplama yapar. Bu işlem üç temel aşamaya ayrılabilir:

  • Getirme
  • Kod çözme
  • Yürütme

soket

CPU, bir sistemin RAM‘inden talimatı alır. Ardından CPU’nun ilgili kısımları tarafından gerçekleştirilmeden önce, komutun gerçekte ne olduğunu çözer.

Bilgisayar hızı olarak CPU nedir? Yürütülen komut veya hesaplama, belli sayıları bir araya getirerek veya hafızada hareket ettirerek, temel aritmetiği içerebilir. Bir bilgisayardaki her şey sayılarla temsil edildiği için, bu basit görevler bir CPU’nun yaptıklarına eşittir. Windows’un başlatılması, bir YouTube videosunun izlenmesi ile ilgili her şey kolaylaşır.

Modern sistemlerde, CPU her şeyi yapmaz, ancak yine de işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları numaraları özel donanım ile beslemek zorundadır.

 

Çekirdek ve Saat hızı

Başlangıçta, işlemcilerin tek bir işlem çekirdeği vardı. Günümüzün modern işlemcileri, birden fazla komutu aynı anda gerçekleştirebilmelerini sağlayan çoklu çekirdeklerden oluşuyor.

Tek bir çipte etkin olarak birkaç CPU var. Bugün satılan neredeyse tüm CPU’lar en az çift çekirdekli, ancak en üstte, dört (dört) çekirdekli işlemci ve hatta bazı durumlarda altı, sekiz ve 12 çekirdekli CPU’lar göreceksiniz.

Bazı işlemciler, sanal işlemci çekirdeği oluşturan çok iş parçacığı adlı bir teknoloji kullanır. Fiziksel çekirdekler kadar güçlü değiller, ancak bir CPU’nun performansını iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Saat hızı, olarak CPU nedir ne işe yarar? Bu, CPU ürün listelerinde göreceğiniz “gigahertz” (GHz) rakamıdır.

Bir CPU’nun saniyede ne kadar işlem yapabileceğini etkili bir şekilde ifade eder. Ancak performans söz konusu olduğunda resmin tamamı bu değildir. CPU’lar aynı ürün ailesinden veya üretimden kıyaslandığında saat hızı çoğunlukla devreye giriyor.

Her şey aynı olduğunda, daha hızlı bir saat hızı daha hızlı bir işlemci demektir. 2010’dan itibaren bir 3GHz işlemci, 2018’den 2GHz’lik bir işlemci kadar hızlı olmayacaktır.

Peki, CPU’nuz için ne kadar ödemeniz gerekiyor?

Satın alabileceğiniz en iyi CPU’lar için bazı önerilerde bulunacağımız bir dizi kılavuzumuz var. Ancak genel bir taslak için, oyun veya fotoğraf ya da video düzenleme yapmak istemediğiniz sürece, daha fazla harcama yapmanız gerekmiyor. Intel çipleri için 6., 7. veya 8. nesil çipler ve AMD, Ryzen 1000 veya 2000 CPU’ları.

 

CPU’nun önemi

CPU, bir zamanlar olduğu gibi genel sistem performansı için önemli olmasa da. Bir aygıtın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamada hala önemli bir rol oynar. Programlarda komutları yürütmekten yalnızca sorumlu olduğu için. CPU’nuz ne kadar hızlı olursa, çok sayıda uygulama da çalışır.

Bir işlemci, ne kadar güçlü olursa olsun, en son 3D oyunları kolayca oluşturamaz ve bilgileri depolayamaz. Bu, grafik kartları ve bellek gibi diğer bileşenlerin devreye girdiği yerdir.

Kısacası, CPU her şey değil, ama önemli. Genel olarak, daha hızlı bir CPU, sisteminizin veya cihazınızın daha hızlı çalışacağı anlamına gelir. Birden fazla çekirdek ve iş parçacığı aynı anda daha fazla şey yapmanıza yardımcı olabilir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *