AMD vs intel işlemci karşılaştırma

AMD vs Intel İşlemci Karşılaştırma

AMD vs Intel hangi işlemci daha iyi? AMD ve Intel arasındaki fark nedir?

AMD vs Intel arasındaki mücadele uzun yıllardır sürüyor. Hangi işlemci üreticisi daha iyi çip üretiyor? Güçlü bir işlemciyi ne amaçlı kullanıyorsunuz? Intel Core i3, i5, i7: Hangisini Satın Almalı? Merak edilen herşeyi açıklıyoruz.

 

Masaüstü Bilgisayar

Temel bir iş veya ev masaüstü bilgisayarında hemen hemen her şey kullanabilir ve iyi çalışır. Modern işlemciler, ortalama bir kullanıcının kullanabileceği kadar güçlüdür.

Doğru işlemciyi seçerek ve RAM gibi diğer kritik bileşenleri yükseltme yaparak iyi bir sistem oluşturabilirsiniz.

 

Bütçe Seçeneği

Temel ofis kullanımı, web’de gezinme ve çoğu günlük görev için çalışacak bir Bilgisayar kurmak istediğinizde. Intel Pentium Gold 5500‘i yenmek oldukça zordur. Çoğu AMD seçeneğinin eksik olduğu bir şey, yüksek saat hızı ve entegre grafikler ile basit bir çift çekirdekli işlemcidir.

 

Gelecekte Daha Fazla Seçenek

Masaüstünüzün daha uzun bir süre güncel kalmasını tercih ediyorsanız. Intel i3-8100 işlemciyi seçebilirsiniz. Entegre GPU ile sağlam bir dört çekirdekli işlemcidir.

 

Medya Bilgisayarları

Bazı kullanıcılar tam gelişmiş Bilgisayar yapmayı tercih ediyor. Diğerleri Raspberry Pi veya Android cihaz gibi daha küçük çözümler kullanmayı tercih ediyor.

Medya bilgisayarları için AMD işlemci en çok kullanılan bir seçenektir. A Serisi APU’ları medya bilgisayarları için idealdir. Mümkün olan en güçlü tümleşik GPU’ları dahil ederken. En yüksek çözünürlüklü videoları bile işlemek için yeterli işlem gücüne sahipler.

 

İş İstasyonları ve Ev Sunucuları

Bir geliştiricinin iş istasyonu, dijital bir sanatçının kullandığı sistem ile aynı değildir. Bununla birlikte, hepsiyle ortak bir iş parçacığı vardır. Hepsi çok iş parçacıklı iş yüklerine ihtiyaç duyuyor. Bu da birçok İşlemci çekirdeği anlamına geliyor. Bu nedenle, fiyattan performansa kadar açık ara kazanan AMD işlemcidir.

AMD’nin Ryzen işlemcileri, iş istasyonları için idealdir. Çünkü nispeten düşük bir fiyat etiketi için büyük verimlilik performansı sunarlar. Intel’in bazı harika iş istasyonu seçenekleri var, ancak Ryzen kadar güçlü değildir. Bunların hepsi çok yönlü yongalardır. Bu yüzden onları sadece işten daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Ryzen

Ryzen ev sunucusu dünyasında da kazanıyor. İş istasyonları gibi, çoğu sunucu birsürü İşlemci çekirdeğinden büyük yarar sağlar. Intel’in Xeon işlemcileri mükemmeldir. Ancak yüksek fiyatları sebebiyle çoğu kişi Xeon işlemci alamıyor. Ryzen şişirilmiş fiyat etiketi olmadan makul bir alternatif olarak hizmet vermektedir.

 

Oyun Bilgisayarı

Oyun Bilgisayarında AMD vs Intel işlemci karşılaştırma.

Oyun amaçlı olan bilgisayarda sadece GPU’lar daha fazla fark yaratır. Bu, tek kare performansın genellikle oyun karesi oranlarını en üst düzeye çıkarmak için kullanılır. Bu genellikle Intel’in daha iyi bir konumda olduğu anlamına gelir.

Hesaplı bir oyun bilgisayarı oluşturmak için farklı yollar vardır. Grafik kartına odaklanmak için mümkün olan en düşük maliyet platformu tercih edersiniz. Sonuç olarak, AMD işlemci burada kurtarıcı görevi görüyor. Athlon X4 950‘yi çok makul bir fiyattan alabilirsiniz ve çoğu oyun için fazlasıyla yeterli. Biraz daha güç istiyorsanız, Ryzen 3 2200G benzer bir fiyata iyi bir seçenektir.

 

Orta Seviyede Oyun

Orta seviyede oyun oynamak için AMD vs Intel hangisi daha iyi? Hem AMD hem de Intel mükemmel tekliflere sahiptir ve hem fiyat hem de performans açısından eşittir.

Orta sınıf segmentinde, tercih ettiğiniz şeyi seçin. Daha fazla performans istiyorsanız, i5 8600k mükemmel bir seçimdir. AMD hayranları ihtiyaç duydukları şeyi Ryzen 5 2600X‘te bulacaklar.

 

Üst Düzey Oyun

Her şeyden önce, üst düzey oyun, sınırlarını aşan ve azalan getirilerin sınırlarını test eden gülünçlük seviyelerine girebilir. Oyun oynamak için 1000 $’lık İşlemciye ihtiyacınız olacak diye birşey yoktur. Oyun meraklılarının çoğunun göreceği yerler, pratik oyun İşlemcilerin en üst noktasıdır.

Oyunlar halen çoklu iş parçacığından tam olarak yararlanamamaktadır. Dolayısıyla CPU’nun ilk dört çekirdeği ne kadar güçlü olursa, oyun o kadar iyi çalışır. Intel i7 8700k, muhtemelen en iyi yüksek seviye oyun işlemcisidir.

 

İş veya Akışlı Oyun

Çoğu kullanıcı bilgisayarı sadece oyun oynamak için kullanmaz. Sonuç olarak, bir oyun işlemcisi seçerken başka bir değerlendirme de devreye girer.

Oyunlarınızı yayınlamak ve video düzenleme yapmak mı istiyorsunuz? Belki bir sunucu çalıştırmayı planlıyorsunuzdur. Oyun oynayabilecek bir bilgisayara ihtiyacınız olabilir. Ancak bunu profesyonel iş istasyonunuz olarak kullanmak da istersiniz.

Bu durumlardan herhangi birinde, AMD’nin Ryzen işlemcileri öne çıkıyor. Daha düşük tek iş parçacıklı performans, kare hızlarınızı biraz azaltır. Ancak ek çekimler bu diğer görevlerde büyük bir fark yaratır. Ryzen 7 2700X, mükemmel bir all-around işlemcidir.

AMD vs Intel her ikisi de farklı durumlarda mükemmeldir. Hangisini seçmeniz gerektiği ve ne yapmanız gerektiği konusunda iyi hesaplama yapmanız gerekir. Her iki şirketin şu anda piyasada harika işlemcileri var.

Tavsiyemiz; Kalite, performans ve fiyat açısından tabiki AMD Ryzen işlemci daha çok ön plana çıkıyor. Daha yüksek performans için Intel en vazgeçilmez işlemcidir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *