AMD’nin işlemcileri Kullanıma göre her bütçeye uygun

En iyi AMD işlemciler

AMD’nin Ryzenişlemcilerinin başarısı ile 2017’de büyük bir dirilme gösterdiği görünüyor.

AMD’nin sağlam bir seçeneği var. Bu yazıda, bütçeniz ne olursa olsun, her bütçeye uygun en iyi AMD işlemcilerinin hangisi olduğunu göreceksiniz.

AMD’nin CPU hattının ana segmentlerini ele alıp birkaç alternatifi sunmakla birlikte, ele almadığımız ölçeğin altındaki başka işlemcilerin de bulunduğunu belirtmek gerekir. Çok düşünmeye değer Intel CPU’lar var, ancak AMD’de ölü konumdaysanız, bunlar en iyisidir.

Giriş Seviyesi: Ryzen 3 1200 (100 $)

amd

AMD, daha güçlü olan Ryzen işlemcileri ile Intel’in üst uç chipsetlerine çok fazla baskı uygulasa da, giriş seviyesi CPU’ları hala bir güçlü paket sunuyor. Ryzen 3 1200, Core i3 işlemcileriyle yarış ediyor. Aynı kalıpta dört çekirdekli paketler ve 8MB L3 önbellek içerir. AMD’nin otomatik overclock genişletilmiş frekans aralığı (XFR) özelliğini kullanırken çekirdek saat hızı 3.45GHz, manuel olarak da hız yükseltmesi yapılabilir.

Ryzen 3 1200 üst düzey ürünlerin çok yönlü desteğinden yoksun, ancak bu fiyat noktasında dört çekirdek olması çok iyi.  Intel’in yakın zamanda tanıtılan Core i3-8100 güvenilir bir rekabet sunmasına rağmen, şu an pahalı Z370 anakartlarla sınırlı durumda. Daha azı için uyumlu bir AM4 anakart kullanabilirsiniz.

Ancak bu Ryzen yongasını satın alırken unutulmaması gereken önemli bir nokta, yerleşik bir grafik yongasıyla gelmemesi. Bu, ekranınıza ve oynadığınız tüm oyunlara güç sağlamak için bir çeşit eklenti ekran kartına ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor.

Orta Seviye: Ryzen 5 1600 (190 $)

amd

İşlemciler için tartışmasız en rekabetçi fiyat noktası olan orta seviyedir. En uygun fiyatlı, etkileyici güçlü Ryzen 5 1600’ü önermemiz gerekiyor.

Orta kademeye hakim olan dört çekirdekli seviyeyi yakalayan Ryzen 5 serisi, bu yılın başında piyasaya çıktığında ilk orta seviye altı kutuplu yongaya geçiyordu. 3.2GHz’de boşta kalan ve gerektiğinde 3.6GHz’e kadar yükseltilebilen. XFR desteği olmamasına rağmen tamamen kilitli değil, bu nedenle overclock yapmak kolaydır.

Genellikle ortalama 210 $ ‘a satılmasına rağmen, şu an için Ryzen 5 1600’ü 190 $’ lık bir soğutucu ile bulabilirsiniz. Alternatif olarak, yaklaşık fiyatla bir üst seviyesi olan 1600X, biraz daha yüksek saat ve XFR desteği ile uygun bir seçenektir. Bununla birlikte, paket bir soğutucu ile birlikte gelmiyor, bu nedenle satın alma esnasında bunuda değerlendirin.

Intel’in yeni sekizinci nesil yongaları Ryzen’e biraz sert rekabet verirken, AMD’nin Ryzen 5 1600 ve 1600X işlemcileri bugün mevcut en iyi orta menzilli CPUlardan ikisidir.

Üst seviye: Ryzen 7 1800X (310 dolar)

amd

İlk kez piyasaya sürüldüğünde Ryzen 7 1800X oyun açısından yüksek fiyatlı Intel yongalarının arkasında kalmış olsa da, özellikle de çoklu iş testlerinde canavarca güçlü bir işlemci oldu. Daha da iyisi, fiyatı o zamandan bu yana düşmekte ve böylece yüksek kaliteli bir satın alma işlemi olarak daha makul ve cazip hale geliyor.

Ryzen 7 1800X işlemci tam bir sekiz çekirdeği paketlemeye ve (çok yönlü destek sayesinde) oyun oynamak için toplam 16 iş parçasına sahip. Bu, çoklu görevler veya ek iş parçacıklarının çoğundan yararlanabilecek yazılımlar kullanmanın açısından harika bir işlemci olmasını sağlar. Video düzenleme veya kodlama, bundan büyük kazançlar görmeli, ancak 1800X, Intel’in muadilleriyle olduğu gibi, bazı başlıklarda da pek de güçlü olmayan, büyük bir oyunişlemcisi.

Ryzen serisinin en yüksek güç işlemcisi olan Threadripper‘e girmeden 1800X, etkileyici bir saat hızı sunuyor. Tabanı 3.6GHz’de, 4.0GHz’e yükseliyor. Ve gerektiğinde XFR’den fazladan bir 100MHz ilave edebilirsiniz. Eğer kendiniz hız arttırmak istiyorsanız.

Biraz daha ucuz bir seçenek istiyorsanız, Ryzen 7 1700’ü (soğutucu ile birlikte) 270 dolara alabilir ve overclock yaparken ikisi arasında büyük bir performans farkı olmaz. Özellikle de oyun söz konusu olduğunda.

Aşırı: Ryzen Threadripper 1950X (800 $)

amd

Threadripper serisi Ryzen kronundaki mücevheri. Üst katmanlı bir performansa ihtiyacınız varsa, özellikle ek iş akışından yararlanabilen uygulamalarda, şu anda dünyanın en iyi işlemcisidir!

Intel rekabetinin fiyatının çok altında ve başlangıçtan çok daha ucuz olan 1950X. 16 çekirdeği ve benzeri görülmemiş 32 iş parçacıklarını bir araya getiriyor ve yoğun uygulamalarla bile çoklu görev yapabiliyor.

Temel 3.4GHz, 4.0GHz ve XFR ile 4.2GHz hızında, çok hızlı, ancak doğru soğutma ile, ne yaptığınızı biliyorsanız onu 5.0GHz’nin üstüne çıkarabilirsiniz.

Canavar CPU’yu çok fazla kullanmak istemiyorsanız, 1920X ve 1900X bu alandaki uygun alternatiflerdir. Sırasıyla 650 $ ve 450 $ ödeyebilirler. Ve aynı 64 PCI Express şeridini desteklerler ve 1950X olarak frekansları artırır.

Not: Fiyat kdv’siz olarak internet satış fiyatlarının bir ortalaması olarak belirtilmiş, kesin fiyatlar değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *