Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Chromium nedir? Chromium’un Chrome’dan farkı nedir

Chromium

internet

Chromium nedir? Chromium’un Chrome’dan farkı nedir

Chromium nedir

Chromium Google’ın, 2008 yılında başlattığı açık kaynaklı bir kodlama projesidir.

Chromium tarafından oluşturulan kaynak kodu, çalışması için Chrome’un yapı taşları olarak kullanılır. Ancak bu kod diğer bileşenlerle birlikte çalışır.

Chrome tarayıcısı, Adobe Flash Player ve Chrome’un telif hakkıyla korunan içeriği oynatmasına izin veren dijital haklar yönetimi (DRM) bileşenleri gibi başka bir özel kod da kullanır.

Chromium aslında kendi başına bir tarayıcıdır. Ancak yalnızca temel açık kaynak kodunu kullanır. Bu nedenle sonuç olarak çok daha az gelişir. İlk olarak, geliştiricilerin geliştirme kodunu indirebilecekleri ve ayarlamalar yapabilecekleri bir proje olarak tasarlandı.

Chromium Projesi iki ana alt projeye ayrılmıştır: Chrome tarayıcı ve Chrome OS.

Geliştiricilerin, dünyaya hakim tarayıcısını ve piyasadaki temel işletim sistemi işletim sisteminin temelini oluşturan kodu almaları için davet edilmeleri. Teşvik edilmeleri ve daha iyi hale getirmeleri için açık kaynaklı bir kodlama projesidir.

Tarayıcı projesinde olduğu gibi, işletim sistemi üzerinde çalışan geliştiricilerin. Chromium web sitesine göre kodu “güvenli, daha hızlı, daha güvenli bir bilgisayar deneyimi” haline getirmesi ve geliştirmesi teşvik edilir.

 

Chromiumun Chrome’dan farkı nedir?

Chrome tarayıcısının olmadığı halde Chromiumun açık kaynak kaldığını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, Chromium, hassastır ve gelişmiş Chrome tarayıcısına kıyasla özelliklerden yoksundur.

Chromium, Chrome ya da kullanmaya değer herhangi bir tarayıcı gibi otomatik güncelleme yapmıyor. Bu da oldukça dengesiz olduğu, çökmelere eğilimli olduğu ve kendi indirme sayfasına göre “çok büyük bir sorun” olduğu anlamına geliyor.

Bu hataların rapor edilmesi zordur, en azından Chrome’da olduğundan daha zordur. Bu da kullanıcıların çökme ve hata raporlarını analiz için Google’a göndermelerini sağlar.

Chromium ayrıca, videolarda kullanacağınız H.264 gibi daha yaygın olarak kullanılan video kodeklerini desteklemiyor. Bu, Chromiumun siteler tarafından kullanılan video hizmetlerinin çoğuna güç sağlayamadığı için Chrome’dan daha zayıf bir kullanıcı deneyimi sağladığı anlamına gelir.

 

Chromium ne için kullanılır?

Chromium’un açık kaynak yazılım olduğu göz önüne alındığında. Diğer birçok tarayıcının platformlarını oluşturmak için kodu kullanması şaşırtıcı değildir.

Proje, üzerinde çalışan dünyadaki en iyi geliştiricilerin bazılarına sahip olmaktan faydalanmaktadır. Yalnızca Google tarafından onaylanan geliştiriciler aslında resmi Chromium kodunda değişiklik yapabilir. Hobileri kendi sürümlerini indirebilir ve değiştirebilir ancak Chromiumun kendisini kullanamaz.

Bu projeler şunlardır:

  • Opera
  • Vivaldi
  • Brave
  • Microsoft Edge

Opera

Yıllardır sekmeli tarama ve özel tarama gibi özelliklere öncülük etmiştir. Aynı zamanda tarayıcıya yerleştirilmiş ücretsiz bir VPN servisi ve web sayfalarını sıkıştırarak %50 daha hızlı yüklenmelerini sağlayan bir turbo modu da barındırıyor. Opera, Presto motorunu 2013 yılında Chromium ile üretilen ve Chrome’u çalıştırmak için de kullanılan Blink lehine düşürmeye karar verdi.

Net uygulamalarına göre, şu anda bir Çinli topluluğa ait olan eski Norveç arama motoru. 2018’in başında %1.6 ile Google’a ait olmayan krom tabanlı bir tarayıcıda en büyük kullanıcı payına sahip.

Vivaldi

Vivaldi, büyük ölçüde eski Opera mühendisleri tarafından inşa edilen 2016’daki kuruluşundan bu yana popülerlik kazanan başka bir tarayıcı. Tarayıcı Opera’nın eski CEO’su tarafından tasarlanan şirketin yönlendirmesinden memnun değildir.

Chromium tabanlı tarayıcı, kullanıcıların bir sekmede iki siteyi açmasına izin veren. Web sayfalarını açıklama olanağı ve etkin olmayan sekmeler tarafından kullanılan kaynakları serbest bırakan. Sekme hazırda bekletme modunu kullanma olanağı sağlayan bir koparma paneli gibi birçok özellik sunmaktadır.

Chromium tabanlı olduğu göz önüne alındığında, Chrome Web Mağazası’ndaki tüm uygulamalar Vivaldi’ye de yüklenebilir.

 

Brave

Brave tarayıcısı oldukça şık özelliklere sahip olan ilk gizlilik platformudur. Mozilla projesinin kurucu ortakları tarafından oluşturulan Brave, phishing, malware ve riskli eklentilerin yanı sıra varsayılan olarak reklamları ve izleyicileri de engeller. Brave, masaüstü web sayfalarını rakiplerinden 2 kat, cep telefonundan da 8 kat daha hızlı yükleme isteğini iddia ediyor.

 

Microsoft Edge

Microsoft yakın zamanda Chromiumu Edge tarayıcısına güç veren ve ilk üç yıl önce piyasaya sürülen motor olarak kullanmaya başlayacağını açıkladı. Microsoft, yeni web teknolojilerine ayak uydurmak için motorun kodunu kabul etmeyi seçerek uyumluluğunu arttırdı. Açık kaynak kaymasının bir sonucu olarak, yakında MacOS’ta ilk kez bir Microsoft tarayıcısı göreceğiz.

 

Chromium güvenli midir?

Bir tarayıcı seçerken, özellikle günümüz ikliminde, değerlendirilecek en önemli şeylerden biri, güvenlik özellikleridir. Tarayıcılar artık şifreleri, e-postaları, telefon numaralarını ve kredi kartı bilgilerini saklıyor. Bu nedenle kullandığınızın sağlam güvenlik hükümlerine sahip olması şart.

Kritik olarak, Chromium, Chrome’un sahip olduğu otomatik güncelleme özelliğinden yoksundur. Bu nedenle, Chromium web sayfasını en son sürümlerin manuel olarak kontrol ederken kullanıcıların dikkatli ve tutarlı olmaları gerekir.

Chromiumun birçok açık kaynaklı yinelemesi (dağıtımı) vardır. Bunlardan bazıları üzerinde çalıştığı sistemi savunmasız bırakarak kötü amaçlı yazılım veya saldırı kodu ile çözülebilir. Bu, garantili bir güvenli kopya istiyorsanız, doğrudan Chromium web sayfasından alın ve her zaman doğrulanmamış indirme bağlantılarını kullanın. Tarayıcıyı buradan indirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste